Novost, ki smo jo do sedaj verjetno opazili že vsi, je v tem, da s plastenke ni več mogoče odstraniti zamaška. Ko ga odvijemo, ta ni več ločen od plastenke, kot smo bili vajeni, ampak je sedaj s plastično vezico pritrjen nanjo.
Čeprav se za to inovacijo skriva ekološki razlog, marsikdo nad njo ni najbolj navdušen.
Gre za direktivo Evropske unije, ki je namenjena recikliranju večjih količin plastike, kot je veljalo do sedaj.
Maja 2018 je Evropska unija objavila novo direktivo o ravnanju s plastičnimi izdelki za enkratno uporabo. V skladu s to direktivo se med drugim pijače sedaj prodajajo le v plastenkah, katerih pokrovčka ni mogoče ločiti – vsaj ne na tako enostaven način kot prej.
Direktiva je bila izglasovana 5. junija 2019, proizvajalci pa imajo obveznost, da svoje izdelke v celoti prilagodijo do decembra 2024.
Plastika je eden glavnih virov onesnaževanja
Kako velik okoljski problem predstavlja plastika, je zelo jasno. Po podatkih Evropske komisije kar 80 vseh odpadkov predstavlja plastika, ki negativno vpliva na živali in ekosistem, nenazadnje pa konča v naši prehranski verigi. Razgradnja plastike v naravi lahko traja tudi več sto let.
Varovanje okolja in zmanjševanje plastike je zato postalo zelo pomembno. Ker se pogosto zgodi, da zamaški po odprtju plastenke končajo v naravi, je bila ideja ta, da bi postali zamaški neločljivi del plastenke.
Po tej predpostavki, naj bi plastenka v reciklažo vedno prišla skupaj s pokrovčkom.
Ne glede na to kako (ne)priročen pa je ta zamašek med pitjem, se bomo na to, kot kaže, morali navaditi.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV