Dominvrt.si
Kondenz na oknih

Če se na vaših oknih nabira kondenz, preberite to

L.M.
24. 11. 2023 05.00
0

Ste opazili, da se okna pozimi nenehno rosijo? Se ob robu okenskega okvirja nabirajo kapljice vode? Lahko, da so za to kriva vaša okna ali pa tudi ne. Pravzaprav je lahko nabiranje kondenza pokazatelj nečesa povsem drugega. Pogosto gre za prekomerno vlago znotraj prostora.

So za nabiranje vlage kriva okna?

Zelo verjetno ne. Okna ne povzročajo kondenzacije. Toda pogosto so prvo mesto, kjer vodne kapljice lahko opazimo. Verjetno niste presenečeni ali zaskrbljeni, ko vaše kopalniško ogledalo po tuširanju z vročo vodo postane zamegljeno.

Preden se odločite za menjavo oken, s prstom preverite, ali se vlaga nabira na notranji strani stekla.
Preden se odločite za menjavo oken, s prstom preverite, ali se vlaga nabira na notranji strani stekla. FOTO: Adobe Stock

Prav tako se pozimi zarosijo stekla vašega avtomobila. In čeprav do kondenzacije običajno pride v hladnem vremenu, se lahko pojavi tudi v vlažnih mesecih, ko imamo prižgano klimatsko napravo. Ogledalo ali stekla avtomobila torej ne povzročajo kondenzacije, ampak so le prva mesta, kjer jo dejansko opazimo. 

Kaj povzroča kondenzacijo?

Kondenzacija nastane, ko topel in vlažen zrak prideta v stik s hladno površino. Vlaga je v zraku povsod okoli nas in toplejši zrak lahko zadrži več vlage. Ko se zrak ohlaja, se skrči in njegova vlaga kondenzira. Ob padcu temperature znake kondenzacije najprej opazimo na oknih, saj so to navadno najhladnejše površine v zaprtih prostorih. Pozimi je notranji zrak veliko toplejši in zadržuje več vlage kot zunanji zrak, ki je hladnejši in suh, zato se topel, vlažen notranji zrak ohladi in skrči – ko pride v stik s hladnejšimi okni, pa vlaga na steklu kondenzira.

Zakaj je zrak v zaprtih prostorih tako vlažen?

Najpogostejši vzrok vlažnosti zraka v zaprtih prostorih je vsakdanje življenje. Stvari, kot so prhe, kopeli, prižiganje štedilnika, pomivanje posode z vročo vodo, pranje perila, čiščenje in celo dihanje, vse dodajajo vlago v zrak, včasih celo do štiri litre. Današnji energetsko učinkoviti, dobro izolirani domovi nam pomagajo ohranjati nizke stroške ogrevanja in hlajenja. Toda iste stvari, ki preprečujejo vstop zunanjemu zraku v naše domove, prav tako preprečujejo, da bi vlaga izstopila na prosto.

So za nabiranje kondenza morda kriva okna, ki slabo tesnijo?

Vlažen zrak v prostoru lahko povzroči nastanek plesni.
Vlažen zrak v prostoru lahko povzroči nastanek plesni. FOTO: Adobe Stock

Preden se odločite za menjavo oken, s prstom preverite, ali se vlaga nabira na notranji strani stekla. Če se težava pojavlja na več oknih, je malo verjetno, da bi slabo tesnila vsa okna in je verjetno kriva visoka notranja vlažnost. To vam pove, da kondenzacija nastaja zaradi prekomerne vlažnosti v zaprtih prostorih. 

Če so vaša stara okna slabo tesnila, so poleg tega, da so prepuščala zrak, omogočala vlagi, da je ušla na prosto. Nova okna so bolje izolirana, zato notranja vlaga ostane ujeta. Okna namreč ne povzročajo kondenzacije in je tudi ne morejo odstraniti. 

Kako vlaga vpliva na naše vsakdanje življenje?

Nekoč so verjeli, da bodo vlažilniki zraka, ki se uporabljajo v zimskih mesecih, ljudem pomagali ostati zdravi. Toda študije so pokazale, da to ne drži, zlasti pri zdravih ljudeh. Pravzaprav lahko vlažilniki dejansko povzročijo zdravstvene težave. Medtem ko proizvajalci trdijo, da lahko koristijo rastlinam in pohištvu, v resnici ni ni nobenih dokazov, ki bi povezovali uporabo vlažilnika s kakršnimi koli zdravstvenimi koristmi.

Kakšne težave lahko povzroči vlaga?

Vlažen zrak v prostoru lahko povzroči nastanek plesni. Znano je, da plesni ob vdihavanju ali zaužitju povzročajo alergijske reakcije, draženje in okužbe sinusov in nosu, kronične težave z dihanjem, omotico in sprožijo napade pri ljudeh z astmo.

Nekoč so verjeli, da bodo vlažilci zraka, ki se uporabljajo v zimskih mesecih, ljudem pomagali ostati zdravi.
Nekoč so verjeli, da bodo vlažilci zraka, ki se uporabljajo v zimskih mesecih, ljudem pomagali ostati zdravi. FOTO: Adobe Stock

Ali je kondenzacija verjetnejša v določenih podnebjih, vrstah domov ali oken ali obdobjih leta?

Na območjih, kjer so januarske povprečne temperature pod 1 stopinjo Celzija, je večja verjetnost, da se bodo okna zarosila. 

Kondenzacija se lahko tvori tudi na zunanji strani vaših oken. Ta obratna kondenzacija se običajno zgodi, ko je zunaj vroče in vlažno. Ko je zrak v vašem domu hladnejši, je površina stekla hladnejša od rosišča. Rastline lahko povečajo možnost kondenzacije.

Hiter, nenaden padec temperature lahko prav tako povzroči nabiranje vlage na oknih. Z ostrimi, hitrimi padci temperature, ki povzročajo začasne težave s kondenzacijo.

Ko so zavese zaprte in senčila potegnjena navzdol, te omejujejo pretok zraka čez okensko steklo in lahko prispevajo k težavam s kondenzacijo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 748