V primerjavi z letom 2017 se je delež aktivnih ozaveščenih gospodinjstev povečal z 38 na 55 odstotkov, delež skeptikov pa z 39 na 22 odstotkov zmanjšal. Med aktivne sodijo tisti, ki jim je vsakodnevno varčevanje z energijo zelo pomembno in se ne strinjajo, da je ekološka osveščenost le modni trend. Skeptiki pa so skupina, dobro seznanjena z okoljsko problematiko, ki deluje ekološko po svojih najboljših močeh. Kljub temu menijo, da njihova gospodinjstva težko prispevajo k bolj učinkoviti rabi energije in da je težje biti ekološki, če nimaš dovolj denarja. Strinjajo se, da je ekološka osveščenost tudi modni trend.
O učinkoviti rabi energije razmišlja 82 odstotkov gospodinjstev, kar je devet odstotnih točk manj kot pred dvema letoma. Podatke o učinkoviti rabi energije še vedno najpogosteje iščejo na spletu (93 odstotkov), drugi najpogostejši vir so dobavitelji opreme, tretji pa svetovalne pisarne. Glavni vir energije za ogrevanje ostajajo drva, ki jih uporablja 32 odstotkov v raziskavi sodelujočih gospodinjstev oz. devet odstotnih točk več kot predlani. Na drugem mestu je kurilno olje (20 odstotkov oz. ena odstotna točka več kot predlani), na tretjem pa zemeljski plin (12 odstotkov oz. tri odstotne točke več kot predlani).
Glavni način ogrevanja v Sloveniji ostaja centralno ogrevanje
Glavni način ogrevanja v Sloveniji ostaja centralno ogrevanje. Uporablja ga 51 odstotkov v raziskavi sodelujočih gospodinjstev, kar je toliko kot predlani. Na drugem mestu je etažno centralno ogrevanje (17 odstotkov oz. toliko kot predlani), tretje mesto pa si delita lokalno ogrevanje in centralno daljinsko ogrevanje. Delitev stroškov ogrevanja v večstanovanjskih stavbah v 57 odstotkov primerov poteka po dejanski porabi, kar je tri odstotne točke manj kot predlani. Po uporabni površini se stroški delijo v 30 odstotkov primerov, kar je dve odstotni točki več kot predlani. V primerjavi z letom 2017 se je letos za dve odstotni točki povečal delež gospodinjstev, ki dnevno notranjo temperaturo v kurilni sezoni vzdržujejo pri 21 do 22 stopinjah Celzija - takšnih je 51 odstotkov gospodinjstev. Delež tistih, ki temperaturo vzdržujejo pri več kot 24 stopinjah Celzija, je porasel za štiri odstotne točke na pet odstotkov.
Delež gospodinjstev s klimatsko napravo se je v dveh letih povečal za dve odstotni točki na 34 odstotkov.Spreminjal naj bi se tudi trend na področju osebne mobilnosti. Upadel je delež gospodinjstev z dvema oz. tremi avtomobili (za pet odstotnih točk na 32 odstotkov oz. za eno odstotno točko na devet odstotkov), porasel pa delež tistih brez avtomobila. Slednjih je po letošnji raziskavi devet odstotkov, kar je pet odstotnih točk več kot predlani. O nakupu električnega avtomobila razmišlja 10 odstotkov vprašanih, kar je pet odstotnih točk manj kot predlani.
Dominvrt e-novice
V branje priporočamo še:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV