1. Jeseni, ko je pogosto temačneje, velikokrat že čez dan prižgemo luči. Včasih ne gre drugače, a vendarle se najprej prepričajte, ali bo morda v prostoru dovolj svetlobe, že če dvignete rolete in odgrnete zavese.
2. Veliko elektrike nam uspe privarčevati že zaradi izboljšane tehnologije, saj so nekdanje žarnice, kot zapišejo na spletni strani Zveze potrošnikov Slovenije, le pet odstotkov električne energije pretvorile v svetlobo, ostalo se je spremenilo v toploto. Fluorescentne sijalke so pretvorbo izboljšale, najvarčnejša izbira pa so trenutno LED-sijalke.
3. Krajša prha ne prihrani le vode, temveč tudi elektriko, če jo uporabljate za njeno segrevanje. Ne dopustite niti, da bi topla voda tekla, kadar je ne potrebujete – ko si denimo nanašate gel za prhanje, ko si milite roke ali si umivate zobe.
4. Električne naprave izključite iz elektrike, kadar jih ne uporabljate. Četudi so ugasnjene, še vedno porabljajo elektriko, in pogosto je porabijo celo več, kot bi si mislili, da je mogoče. Še posebno starejše naprave so lahko potratne.
5. Prenosni računalniki porabijo manj elektrike kot namizni. Kadar ta za vas ni uporabnejši, tako raje izberite prvega.
6. Ko kuhate ali pečete, pripravite dovolj hrane za več obrokov, kadar je le mogoče. Riž lahko skuhate za več dni in ga shranite v hladilniku. Enako velja za stročnice in druga žita, tudi za meso in pečeno zelenjavo, juhe, enolončnice ipd.
7. Ko želite zavreti vodo, lonec pokrijte, da bi se to zgodilo čim prej. Ne nalijte več vode, kot je potrebujete za pripravo jedi. Tudi vrat pečice ne odpirajte med peko, če ni nujno. Štedilnik in pečico izključite, preden je jed gotova, saj se ne bosta pri priči ohladila.
8. Tudi vrat hladilnika ne odpirajte po nepotrebnem in vanj ne shranjujte še toplih jedi, saj bo porabil več elektrike, da bi jih shladil. Marsikdo ima v hladilniku nastavljeno prenizko temperaturo – tudi nekoliko višja bi hrano ustrezno hladila, hkrati pa bi bila poraba elektrike manjša. Hladilnik in zamrzovalnik ne bi smela biti napol prazna, saj v tem primeru ohlajata zrak. Posledično bi morali pri nakupu razmišljati o tem, kako veliko napravo res potrebujete. Kdor živi sam, najverjetneje potrebuje manjši hladilnik in zamrzovalnik. Tega je treba redno odmrzovati, saj se več elektrike porabi tudi, če se nabere led. Takrat mora zamrzovalnik delati močneje, da bi ga ohranil.
9. Pralni stroj zaženite le takrat, ko je poln, in pri najnižji možni temperaturi, ki še vedno dobro opravi delo. Stroji, pa tudi detergenti so napredovali in so danes zelo učinkoviti že pri nižjih temperaturah. Za večino oblačil povsem zadostuje pranje pri 30 stopinjah Celzija. Višje temperature so priporočljive pri res umazanih oblačilih, kuhinjskih krpah in posteljnini, če je kdo v gospodinjstvu bolan. Sušilnemu stroju se izognite in perilo raje sušite na zraku.
10. Našteli smo veliko dokaj preprostih načinov, kako zmanjšati porabo elektrike. Malo dražji je nakup varčnih električnih naprav, a če morate kupiti nekaj novega, je zelo priporočljivo, da ste pozorni na porabo elektrike. Varčnejši model je lahko dražji, a dolgoročno pripomore k nižjemu znesku na položnici in tudi k bolj zdravemu okolju.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV