Ne glede na to, ali vaši računi za elektriko skokovito naraščajo ali vas skrbi okolje, je iskanje načinov za zmanjšanje porabe energije med kuhanjem vredno vašega prizadevanja. To lahko storite že z majhnimi spremembami, ki ne zahtevajo prilagoditve življenjskega stila in velikega odrekanja, vzelo pa vam bodo minimalno količino časa – pravzaprav, ravno nasprotno, ta dejanja vam bodo celo pomagala prihraniti čas.
Med kuhanjem na štedilniku ne spuščajte toplote v zrak.
Kuhanje s pokritim loncem je trikrat bolj učinkovito kot brez pokrova. Ko boste naslednjič kuhali testenine, krompir ali zelenjavo, bodite pozorni, da lonec pokrijete. Na ta način bo voda prej zavrela, saj toplota tako ne bo uhajala iz lonca, hrana pa bo skuhana v krajšem času.
Velikost lonca uskladite z velikostjo kuhališča.
Če uporabljate samo majhno ponev, jo postavite na najmanjši gorilnik ali ploščo. Uporaba prevelikega gorilnika bo omogočila, da bo toplota uhajala v prostor, hrana pa bo potrebovala več časa, da se skuha. Denar, energijo (in vodo) privarčujemo tudi tako, da v lonec nalijemo le toliko vode, kot je potrebujemo, in s tem pospešimo proces segrevanja.
In še nasvet za ljubitelje testenin – v lonec jih dajte, ko je voda še mrzla, saj bodo tako pripravljene hitreje.
Vrata pečice in hladilnika odpirajte le takrat, ko je to potrebno.
Vrata hladilnika ali pečice odprite le, ko je to nujno potrebno. Ob odpiranju vrat hladilnika iz njega izpustite hladen zrak, vanj pa spustite toploto, zaradi česar mora kompresor, da bi nazaj pridobil moč, porabiti več energije. Ko hladilnik odprete, poskusite v čim krajšem času iz njega vzeti vse, kar potrebujete. Tudi če med kuhanjem odprete vrata pečice, spustite ven toploto, s čimer se porabi dodatna energija.
Peko v pečici načrtujte vnaprej.
Optimizirajte peko v pečici, tako da naenkrat spečete večjo količino, in tako prihranite elektriko, ki se porablja ob vnovičnem segrevanju pečice. Pečico lahko izklopite tudi pred koncem določenega časa kuhanja, saj bo toplota v ugasnjeni in zaprti pečici hrano segrevala še kar nekaj časa.
Izberite pravo napravo za toplotno obdelavo jedi.
Vedno izberite najbolj optimalni način kuhanja ali pečenja. Glede na jed, ki jo pripravljate, in količino le-te izberite vedno najmanjšo možno napravo. Za opekanje enega ali dveh kosov kruha je pečica povsem neekonomična izbira, raje uporabite toaster. Za manjšo količino krompirja bo ponev bolj primerna kot pa segrevanje celotne pečice. Na ta način boste prihranili energijo, končna jed pa zaradi tega ne bo nič manj okusna.
Kuhalno ploščo redno čistite.
Učinkovitost gorilnika se drastično zmanjša, če je vrhnji del zaradi pogoste uporabe počrnel. Najboljši način, da preprečite izgubljanje energije z umazanimi gorilniki, je, da jih redno čistite.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV