Zaradi dogajanja na svetovnem trgu, ki je posledica povečanega povpraševanja, nizkih zalog plina in rasti cen emisijskih kuponov, se obetajo spremembe pri položnicah za električno energijo in zemeljski plin, posledično pa tudi spremembe cen osnovnih življenjskih potrebščin.
Začelo se je pravzaprav z lansko relativno mrzlo zimo, ki je po Evropi izpraznila zaloge plina, posledično so trenutno skladišča zapolnjena podpovprečno. Povpraševanje po energentih se je močno povečalo tudi zaradi razvoja cepiv proti covidu-19, ki je znova zagnal gospodarsko aktivnost, ponudba pa temu enostavno ni mogla slediti, med drugim zaradi slabe proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov čez poletje.
Že dlje časa pa so v rastočem trendu tudi emisijski kuponi, dovoljenja za izpuste ene tone ogljikovega dioksida ali drugega toplogrednega plina enake mase. Cena električne energije za dobavo v letu 2022 se je tako povišala za več kot 175 odstotkov, cena plina za skoraj 300 odstotkov, nafta za okrog 65 odstotkov in emisijski kuponi za več kot 125 odstotkov.

Za koliko bodo višje položnice električne energije in zemeljskega plina?
V Petrolu, največji slovenski energetski družbi, so kot prvi s 1. decembrom napovedali spremembo cenika energentov za gospodinjstva in male poslovne odjemalce. Na polovico računa, ki jo predstavljajo prispevki, ki jih določa država (omrežnina ...) v Petrolu nimajo vpliva, bodo pa občutno pomagali uporabnikom pri eni postavki, ki se nanaša na njihov del dobave energije in zemeljskega plina. Zato je treba poudariti, da bo končni znesek, ki ga bomo potrošniki plačevali, bistveno nižji. Za povprečnega porabnika električne energije bo to pomenilo okoli 7 evrov mesečno, torej dobrih 10 odstotkov.
V podjetju, kjer nudijo kakovostno, zanesljivo in ugodno oskrbo z električno energijo ter zemeljskim plinom, vsem odjemalcem Petrol Elektrike in Zemeljskega plina omogočajo tudi, da račun za energente še dodatno znižate s svojimi nakupi, in sicer z vsakim nakupom na bencinskem servisu, z nakupom energetskih rešitev, mesečno položnico za elektriko in zemeljski plin, s točenjem goriva, pranjem avtomobila ali z nakupom vstopnice za koncert. Za vsak evro nakupa pri njih namreč člani Petrol kluba prejmete Zlate točke, s popustom nanje pa je lahko redna cena energenta letos in v naslednjem letu nižja tudi do 20 odstotkov. V povprečju naj bi to pomenilo tudi manj kot 1 evro na mesec več. Vsekakor dobrodošla novica, glede na to, da je tako rekoč neizogiben dvig cen tudi pri drugih dobaviteljih, kar se bo zgodilo najkasneje v januarju 2022.
Kaj lahko sami storite za nižji znesek na položnicah?
S pametnimi odločitvami in ravnanjem lahko tudi sami nekoliko znižate račun tako za ogrevanje kot za elektriko. Dolgoročno je resda najbolj smiselna energetska sanacija celotnega objekta, s poudarkom na kakovostni fasadi, toplotni izolaciji, strehi, talnih oblogah, stavbnem pohištvu in seveda predvsem vgradnji ali zamenjavi ogrevalnega sistema. Ker pa gre za posege, o katerih zaradi začetne višje investicije trenutno le malokdo razmišlja, je morda smiselno razmisliti o zamenjavi sistema ogrevanja. Sicer gre za zadnjo fazo v verigi energetske sanacije, a je to ukrep, ki v največji meri zniža stroške.

Čeprav v manjši meri, tudi preproste vsakdanje navade, ki niso pogojene s finančnimi investicijami, pripomorejo k preprečevanju toplotnih izgub. Mednje med drugim sodi nastavitev optimalne temperature v stanovanju, ki naj bi bila podnevi med 20 in 22, ponoči pa od 15 do 20 stopinj Celzija. V prostorih, ki jih ne uporabljate pogosto, lahko temperaturo za kakšno stopinjo celo znižate. Nikar ne zanemarite niti pomena rednega prezračevanja. Če si ne morete privoščiti novih oken in vrat, jih lahko zatesnite bodisi z odejami bodisi z namenskim trakom. ČE bi želeli imeti ves čas pregled nad porabo in si zagotoviti mesečni obračun po dejanskem stanju, se lahko odločite za sporočanje mesečne porabe zemeljskega plina.
Na srečo lahko sami veliko pripomorete tudi k znižanju porabe električne energije. Najboljši ukrep je sicer investicija v nove varčne naprave, a tudi z racionalnim ravnanjem pri uporabi obstoječih naprav boste naredili korak v pravo smer. Med drugim se je na primer pranja in sušenja perila najbolje lotiti med 22. in 6. uro med delavnikom ter med vikendom, ko je elektrika cenejša, pralni in pomivalni stroj uporabljajte le takrat, ko sta polna, temperaturo zamrzovalnika nastavite na –18 °C, saj vsaka nižja nastavitvena stopnja zviša porabo energije za 5 odstotkov … Predvsem pa pazite, da razne elektronske naprave ne bodo prižgane po nepotrebnem, enako velja za svetila.
Zakaj bi torej po nepotrebnem plačevali preveč, če lahko s pametnimi odločitvami prihranite kakšen evro?!
Sponzorirana vsebina