Dominvrt.si
Ogrevanje

Kako si je družina uspela stroške energentov znižati za več kot tretjino

Karmelina Husejnović
22. 02. 2022 05.00
0

Cene ogrevanja so se v zadnjih mesecih občutno povišale. Poznavalci pa opozarjajo, da cen energentov, kot smo jih poznali doslej, v prihodnje zagotovo ne bo več. Na višje cene ogrevanja, elektrike in pogonskih goriv se bomo očitno prisiljeni navaditi. Kljub temu pa lahko marsikaj naredimo, da privarčujemo pri porabi energentov. Preverili smo, kako.

Štiričlanska družina Oštir se je pred več kot petimi leti odločila za investicijo, ki se je že zelo hitro izkazala za pametno potezo. V želji po samooskrbi, bolj zeleni energiji in dolgoročno nižjih stroških so s pomočjo Ekosklada kupili sončno elektrarno in toplotno črpalko. Pozneje pa so (prav tako s pomočjo Ekosklada) kupili še električni avtomobil.  

"Pred naložbo smo mesečno plačevali okoli 250 evrov za ogrevanje, 70 evrov za električno energijo in približno 200 evrov za gorivo. Danes plačujemo 260 evrov obroka za posojili (elektrarna in toplotna črpalka) ter 80 evrov prispevkov za električni priključek (ki je zaradi avtomobila močnejši). Posojila za avtomobil v izračun nisem dodajal, saj je razlika med višino obroka posojila za električni avtomobil in tistim za dizelski avtomobil približno enaka mesečnemu strošku goriva, ki ga pri električnem avtu ni," pravi Denis Oštir

Njihovi stroški za energente so tako danes nižji za okoli 35 odstotkov. Zadnjih podražitev energentov pa neposredno niso niti občutili. "Tako da se naložba splača že od prvega dne. Mesečni strošek je nižji. Ko bodo posojila enkrat odplačana (imajo različno ročnost), bodo stroški nato tako rekoč nič," je optimističen.

Natančnih izračunov o tem, koliko so doslej privarčevali na ta račun, nima. A dolgoročno bodo zagotovo privarčevali veliko. Spominja se še, kako so bili znanci glede njegove naložbe zadržani oziroma niso videli njenih prednosti. "Ljudje preveč gledajo na višino naložbe, namesto da bi na projekt gledali skozi mesečne izdatke. Zelo preprosto je mogoče posojila sprogramirati tako, da se dejanski kratkoročni mesečni stroški znižajo, čeprav odplačujete posojilo za naložbo. In to bi moral biti cilj vsakega posameznika," je prepričan. Kot pravi, je bilo njegovo vodilo od začetka, da morajo biti skupni stroški posojil in mesečni stroški električne energije nižji od trenutnih stroškov elektrike, ogrevanja in goriva. 

Sončna elektrarna
Sončna elektrarna FOTO: Shutterstock

Kako lahko privarčujemo, tudi če nimamo sončne elektrarne in toplotne črpalke?

Samooskrbe z električno energijo družina ni vzela kot zeleno luč, da jo lahko zdaj nenadzorovano trošijo. Zavedajo se namreč, da je treba zmanjšati porabo elektrike, kjer se le da, če želimo, da bo naš način življenja vzdržen. 

"Že pred časom smo v hiši zamenjali vsa svetila z varčnimi, uporabljamo pameten termostat, vezan na vremensko postajo, več se vozimo z električnim avtomobilom. Drugih ukrepov doma nismo sprejeli, ker smo prišli v krizo razmeroma dobro pripravljeni," pravi Oštir. 

Družina živi v hiši, zato je takšne naložbe lahko izvedla. Žal življenje v večstanovanjskih zgradbah, stanovanjskih blokih, pogosto pomeni, da nimamo prevelikega vpliva na višino mesečnih stroškov. Pa vendarle to ne drži povsem. 

Z majhnimi spremembami lahko kar se da znižamo svoje položnice. Ugašanje luči, ko zapustimo prostor in izklapljanje radiatorjev, ko nas ni doma ali med prezračevanjem prostorov, sta denimo prva pomembna koraka. Zbrali smo še nekaj učinkovitih načinov, kako lahko zmanjšate porabo elektrike in ogrevanja – ter si s tem znižate mesečne položnice. 

Zamenjajte ponudnika

Ena prvih stvari, ki jo morate narediti, je, da analizirate svoje stroške. Primerjajte jih s sosedi ali znanci, ki imajo drugega ponudnika električne energije, plina ... Kontaktirajte različne ponudnike in jih prosite, naj vam pošljejo svojo ponudbo. Pobrskajte po njihovih spletnih straneh in preverite, ali imajo kakšno akcijsko ponudbo. Če opazite, da vaš ponudnik močno odstopa od konkurenčnih, potem je vredno razmisliti o zamenjavi ponudnika. Potrudite se, da najdete najbolj ugodno ponudbo za vaše potrebe. 

Izklapljajte električne naprave

Navadite se, da električne naprave izklopite iz omrežja, ko jih ne potrebujete. Če pustite računalnik v stanju pripravljenosti, bo še naprej "kuril" elektriko. Prižgana televizija, ko je nihče ne gleda, še vedno porabi precej električne energije. Tudi, ko mislimo, da smo jo ugasnili, je še vedno porabnik elektrike, saj je v stanju pripravljenosti. Televizor, ki je ugasnjen in tako v stanju pripravljenosti, porabi približno 9 kWh elektrike na mesec. 

Prav tako pečica, mikrovalovna pečica, pralni stroj, pogosto porabljajo energijo že samo, če so vklopljeni v vtičnico. Včasih takšnih naprav ne moremo izklapljati (pečice so ponavadi vgrajene v kuhinjo), lahko pa kupimo pametne vtičnice, ki jih po potrebi vklapljamo in izklapljamo s pomočjo daljinskega upravljalnika ali aplikacije. Po nekaterih izračunih lahko z izklapljanjem naprav iz električnega omrežja privarčujemo celo do okoli 20 odstotkov pri porabi elektrike. 

Varčevanje pri porabi energije
Varčevanje pri porabi energije FOTO: Shutterstock

Pametnega telefona ne polnite čez noč

Polnilec za telefon, ki ga pustimo v vtičnici, je prav tako potrata elektrike. Veliko ljudi je navajenih, da svoj pametni telefon priklopijo na elektriko čez noč. Čeprav je res, da je elektrika v nočnih urah cenejša, pa na ta način porabimo več elektrike, kot je treba. Pametni telefon je namreč na kabel priklopljen več ur, s tem pa po nepotrebnem porablja elektriko. Zato je bolj smiselno, da telefon polnite čez dan, saj lahko tako preverjate, kdaj je baterija napolnjena in nato kabel izklopite iz elektrike. Takšno polnjenje je tudi boljše za baterijo v samem telefonu. 

Termostat znižajte za eno stopnjo

Pri položnici za ogrevanje boste opazili občutno razliko že, če boste termostat na radiatorjih znižali za eno stopnjo. Prav tako naj vas ne zavede misel, da boste sobo hitreje segreli, če boste termostat najprej nastavili na najvišjo temperaturo, nato pa znižali. S tem boste le porabili več energije, soba pa v vsakem primeru potrebuje nekaj časa, da se segreje – ne glede na to, ali ga boste nastavili na najvišjo stopnjo ali na srednjo. Poleg tega se kaj hitro lahko zgodi, da se razvadite na izjemno topel prostor in pozabite zmanjšati temperaturo radiatorja pozneje. 

Perilo in posodo perite v večernem času ali med vikendi

Pametno je, da se odločite za dvotarifno merjenje elektrike. Namen različnih cen električne energije v različnih tarifah je spodbuditi uporabnike, da bi čim manj električne energije porabljali takrat, ko je elektroenergetski sistem polno obremenjen, in več, ko sistem ni polno obremenjen. To pomeni, da je elektrika cenejša v nočnem času (od 22. do 6. ure) ter ob vikendih in praznikih (24ur na dan). V tem primeru je smiselno, da aparate, ki porabijo veliko energije, vklopite v večernem času oziroma med vikendi. Organizirajte svoja hišna opravila tako, da pralni stroj ali pomivalni stroj vklopite zvečer ali zgodaj zjutraj. Prav tako velja nižja tarifa elektrike med vikendom, tako da če imate perila za več "rund", je pametno, da se pranja lotite med vikendom.  

Omejite čas tuširanja

Morda je to ena od razvad, ki se je je težje znebiti, saj pogosto tuširanje z vročo vodo – sploh v zimskem času – dobro dene. Toda, dlje kot se tuširamo, več vode in toplote porabimo. Navadite se na hitro tuširanje, tako da vroča voda teče vsega skupaj le okoli tri minute. Med šamponiranjem las ali ko namilite telo, tuš zaprite, nato pa ga znova odprite šele, ko želite milo in šampon sprati s sebe. Če se vsakič tuširate zgolj tri minute namesto 10 minut, lahko na letni ravni privarčujete kar nekaj deset evrov. 

Skuhajte večje količine naenkrat

Kuhanje prav tako porabi kar znaten del energentov, pa o tem po navadi niti ne razmišljamo. In za isto jed porabimo isto količino energije, ne glede na to, ali kuhamo za dva ali štiri obroke. Zato je smiselno, da še posebej jedi, ki se morajo dlje časa kuhati, skuhamo v večjih količinah. Ostanke lahko shranimo v hladilniku ali jih zamrznemo ter si zagotovimo obrok še za kakšen dan – s tem pa privarčujemo nekaj elektrike, saj nam ne bo treba znova prižigati štedilnika. Kadar uporabljate pečico – denimo za peko peciva, pomislite, kaj bi še lahko spekli v že tako segreti pečici. Morda istočasno specite še hlebec kruha. 

Postavite folijo za radiator

Med steno in radiator lahko postavite odbojno folijo, ki jo lahko kupite v tehničnih trgovinah. S tem boste preprečili, da bo toplota uhajala v steno in nato iz stavbe, pač pa se bo usmerjala v prostor. O tem velja razmisliti predvsem v starejših stavbah, kjer ni dobre toplotne izolacije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702