Ko temperatura pade, je prenosni grelnik lahko priročen vir dodatne toplote v našem domu. Toda ob tem je povsem na mestu vprašanje, kako varen je ta za uporabo? Ali obstaja tveganje, da njegovo delovanje privede do požara?
Električni radiatorji, kaloriferji in druga električna grelna telesa so nepogrešljiva v prehodnem času, pa tudi pozimi, saj z njimi lahko hitro in učinkovito pogrejemo prostor. Na srečo pa so ti kljub določenim pomislekom in prepričanjem danes veliko bolj varni kot v preteklosti – pod določenimi pogoji, seveda.
Uporabljamo ga izključno po navodilih proizvajalca
Vsak grelnik prostora mora imeti oznako, ki dokazuje, da je izdelek varen za okolje in uporabnika. Na srečo zakonodaja v EU, ki velja tudi za Slovenijo, ne dovoljuje, da bi trgovci na svoje police postavili grelnike, ki ne izpolnjujejo varnostnih zahtev, zato je skrb odveč. Pomembno pa je, da pred uporabo vedno preberemo navodila proizvajalca in jih seveda tudi upoštevamo.
Grelec postavimo na ravna, trda tla
Pri uporabi grelnika se nam pogosto zgodi, da bi ga želeli postaviti čim bližje sebi ter za to izberemo povsem neprimerno mesto. Izogibamo se predvsem postavljanju na leseno polico, sedežno ali mizo s plastičnim prtom. In grelec vsekakor ne sodi niti na posteljo, kjer bi se zlahka prevrnil in povzročil požar. Če je le možno, ga odstranimo tudi od preproge. Najboljše mesto zanj so ravna, gladka, trda tla.
Ne dovolimo, da pride v stik z vodo
To bi moralo biti samoumevno, vendar ni odveč opozorilo, da sta elektrika in voda smrtonosna kombinacija. Torej, razen če je zasnovan in odobren za to – in večina jih ni –, da hranimo svoj grelnik zunaj vseh prostorov, kjer se uporablja voda, kar sta v prvi vrsti kuhinja in kopalnica.
Grelnika nikoli ne puščamo prižganega brez nadzora
Najboljši način za preprečevanje požara je, da grelnika prostora nikoli ne pustimo delovati v sobi brez nadzora – tako lahko hitro ukrepamo, če gre kaj narobe. Če imamo otroke ali hišne ljubljenčke, ki bi ga lahko prevrnili ali ga pokrili s tkanino, moramo biti še toliko bolj previdni. Številnim grelnikom prostorov so priložena tudi navodila, ki opozarjajo, da jih ni varno puščati prižgane med spanjem.
Kako ravnati s prekratkim kablom
Večina sodobnih grelnikov prostorov je opremljena z dovolj dolgim kablom, da jih je mogoče priključiti v stensko vtičnico in postaviti v prostor za maksimalni izkoristek toplote. V vsakem primeru pa je odsvetovana priključitev na prenapetostne zaščite, podaljške ali kar koli drugega, kar ni stenska vtičnica. Ti namreč lahko povečajo obremenitev tokokroga ali ustvarijo dodaten upor, ki omogoča kopičenje toplote, kar lahko povzroči požar ali kratek stik. Številni proizvajalci prav tako priporočajo, da grelnik držimo nekaj metrov od stene, kjer je priključen, da preprečimo pregrevanje same stene.
Poskusimo se tudi izogniti stiskanju ali upogibanju kabla, na primer, da bi ga napeljali skozi tesno zaprt tečaj vrat.