Na ta način boste prispevali k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov v ozračje. Tu je nekaj primerov.
Gradnja nove hiše
V nekaterih primerih je treba za dolgoročen prihranek pri gradnji hiše vložiti več denarja za kakovostnejši material ali za nakup bolj ekonomičnih naprav, vendar se bo ta naložba čez mesece in leta povrnila skozi cenejše komunalne storitve.
Če razmišljate o gradnji nove hiše, morate biti pozorni na več stvari, da bo vaša hiša energetsko učinkovitejša in da bodo računi nižji. Upoštevati je treba tudi položaj hiše in sob v njej. Dobro bi bilo, če bi bila večina sob locirana na južni strani hiše, da bi kar najbolje izkoristili sončno sevanje za ogrevanje prostorov in naravno razsvetljavo, pozornost pa bi morali nameniti kakovostni izolaciji, vrsti oken, balkonskim vratom itd.
Če želite znižati račune za elektriko, je eden od načinov nakup dražjih aparatov iz energijskega razreda A in upoštevanje nasvetov o učinkovitejši rabi energije. Z nakupom gospodinjskih aparatov razreda A je mogoče doseči prihranek energije do 40 odstotkov.
Ogrevanje prostorov
Ali ste vedeli, da lahko, če zmanjšate ogrevanje prostorov le za eno stopinjo, prihranite do pet odstotkov toplotne energije med letom, dodatnih 7 do 15 odstotkov stroškov ogrevanja pa lahko prihranite z namestitvijo sobnega termostata, ki ga programirate, da ponoči ali ko je hiša prazna vzdržuje temperaturo na nižjih vrednostih. Pomembno je omeniti tudi žaluzije, senčila in zavese. Poleti nam lahko pomagajo, ker nas varujejo pred visokimi temperaturami, pozimi pa zmanjšujejo toplotne izgube do 10%.
Prihranki v kuhinji
Prihranite lahko tudi v kuhinji – uporabite kotliček in prihranite čas. Pri peki v pečici so možni manjši prihranki. čim manj jo odpirajte, saj se z vsakim odpiranjem izgubi vsaj dvajset odstotkov energije, deset minut pred koncem pečenja pa jo lahko izklopite in posodo pustite notri. Če med kuhanjem postavite pokrov na lonec, je mogoče prihraniti do dvajset odstotkov energije za kuhanje, kuhalno ploščo na štedilniku pa lahko izklopite nekaj minut prej, saj se bo hrana še kuhala. Enkrat na mesec opravite večje nakupe. Tako boste kupili tisto, kar resnično potrebujete, in spet prihranili, saj ne boste prišli vsak dan v trgovino po 2 stvari, ki ju potrebujete, in vsaj 4 stvari, ki jih v resnici ne potrebujete.
Uporaba hladilnika in zamrzovalnika
Z zvišanjem temperature v zamrzovalniku za samo eno stopinjo (standardna temperatura shranjevanja zamrznjene hrane je –18 ° C, dvignite jo na –17) lahko zmanjšate porabo energije do pet odstotkov. Hladilnik in zamrzovalnik je koristno postaviti na čim hladnejše mesto v hiši (ne v bližini pečice, radiatorjev ali grelnikov vode) in ju ne izpostavljati sončni svetlobi. Hladnejši prostor pomeni večji prihranek energije. Preverite tudi tesnila hladilnika. Če tesnila niso dovolj tesna, bo hladilnik po nepotrebnem deloval, kar bo povzročilo izgube. Če greste na dopust in dolgo ne boste doma, nekoliko zmanjšajte hlajenje hladilnika ali ga nastavite na način 'počitnice', vendar pred tem zaužijte vso pokvarljivo hrano. Med zadnjo stranjo hladilnika in steno pustite približno 10 centimetrov, da bo naprava bolje prezračevana.
Uporaba sušilnega stroja
Če sušite oprana oblačila v stroju in centrifugo nastavite na 1600 vrt/min, lahko prihranite 30 % električne energije na minuto. Za ogrevanje vode je priporočljivo uporabiti grelnik vode, ker segreva vodo hitreje in učinkoviteje kot ogrevanje vode v loncu na električnem štedilniku.
Izklopite naprave
Če ne gledate televizije, jo je najbolje izklopiti. Polnilnike, fotoaparate in računalnike bi bilo dobro izklopiti iz vtičnic. To sicer niso posamični veliki prihranki, če pa je več članov gospodinjstva, ki pustijo vse pripomočke vso noč napolnjene in priključene, se poraba energije poveča.
Žarnice
LED-žarnice v primerjavi s klasičnimi porabijo pet- do šestkrat manj električne energije, njihovo trajanje pa je veliko daljše v primerjavi z običajnimi žarnicami. V prostorih bi bilo dobro ugasniti luči, ko niste v njih. Če kupite svetilke energijskega razreda A, so sicer dražje, vendar porabijo do 40 odstotkov manj električne energije v primerjavi z žarnicami energijskega razreda D.
Kopanje zamenjajte s tuširanjem
Tuš je sicer eden največjih porabnikov vode v vročih poletnih dneh, zlasti poleti, ko se tuširamo večkrat na dan, a vseeno kopel porabi od 150 do 190 litrov vode, za desetminutno prhanje pa gre približno 95 litrov.
Med umivanjem zob ali sadja/zelenjave zaprite pipo
Priporočljivo je, da se izognete situacijam, v katerih voda iz pipe nenadzorovano teče. Namesto da sadje in zelenjavo čistite pod tekočo vodo, to storite v posodi, napolnjeni z vodo, med umivanjem zob pa usta sperite z vodo iz kozarca, ne z vodo iz pipe.
Operite posodo v pomivalnem stroju
Če v gospodinjstvu živita dva ali več ljudi, je pomivalni stroj boljša možnost kot ročno pomivanje posode. Pomivalni stroj namreč porabi manj vode in energije kot ročno pranje. Pomivalni stroj bo namreč porabil 28 litrov vode, če pa ročno operete enako količino posode, boste porabili do 100 litrov vode. Svetujemo vam, da posodo operete takoj po jedi, sicer se hrana zalepi na podlago in porabite vsaj dvakrat več vode za čiščenje.
Vir: missZDRAVA
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV