Osnovna funkcija nape je zagotavljanje oziroma ohranjanje optimalnega bivalnega ugodja, ki ga z določenimi kuhinjskmi opravili kot sta kuhanje in peka rušimo. Med kuhanjem namreč prihaja do povečanja zračne vlažnosti, kjer je vodna para velikorat pomešana z delci mščobe, v razmeroma kratkem času pa pride tudi do občutnega temperaturnega nihanja (zaradi dodatnega zračenja na eni strani in na drugi povečanega izločanja pare). Neizogibne so še prijetne ali malo manj prijetne vonjave, ki se med pripravljanjem hrane ali slaščic izločajo v ozračje.
Kuhinske nape v prvi vrsti ločimo glede na mesto montaže v kuhinji. Izbiramo lahko med potopnimi, pultnimi, stropnimi, otočnimi, vgradnmi in stenskimi modeli, ki se tako tehnično kot oblikovno skladajo z vašo skrbno izbrano kuhinjo. Vsem modelom je kakorkoli skupno to, da jih sestavljajo filter za prečiščevanje zraka in motor za vsrkavanje zraka, ne smemo pa pozabiti tudi na osvetlitev, ki jo napa zagotavlja. Nekatere otočne mape modernejše izvedbe že po sami obliki spominjajo na luksuzen lestenec, ki ga lahko uporabljamo tudi kot osrednje kuhinjsko svetilo nad delovnimi površinami. Del vsake nape je tudi maščobni filter. Ta nase veže maščobne delce, ki se med kuho izločajo v ozračje in je iz kovine ali tekstila, tako da ga v obeh primerih lahko čistimo kar sami. Redno čiščenje je namreč nujno, če želimo, da filter služi svojemu namenu.
Po principu delovanja omenjeni kuhinjski pripomoček ločimo glede na to, ali odpaden zrak in vonjave iz prostora odvaja, ali skrbi zgolj za kroženje zraka.
Kuhinjske nape, ki imajo urejen odvod odpadnega zraka, iz kuhinje izsesavajo paro, ki se skozi maščobni filter in nato po odvodni cevi izloča iz prostora. Z uporabo omenjenega sistema poskrbimo, da je zrak v kuhinji brez neprijetnih vonjav, maščobnih usedlin (naprimer na keramiki in delovnih površinah) in odvečne vlage, ki se je sproščala med kuhanjem ali peko. Če znotraj zgradbe ni mogoče namestiti ali urediti sistema za odvajanje zraka, se poslužimo uporabe nape, ki ima možnost kroženja zraka. Odpadni zrak se tako preko maščobnega in oglenega filtra prečiščen vrača nazaj v prostor. Namestitev omenjenega filtra namreč v primeru, da je napa priključena na kroženje zraka, pride še kako prav. Ogleni filter, katerega sestavni del je aktivno oglje, absorbira neprijetne vonjave, ki se pojavijo med kuhanjem in zrak dodatno prefiltrira. Kar se tiče vsrkavanja vlage pa ne igra posebne vloge.
Pomembno vlogo pri izboru nape igra tudi pretok zraka.
Pri izbiri kuhinske nape je priporočljivo, da preverimo tudi zmogljivost samega proizvoda. Število izmenjav zraka v kuhinji je namreč 10 na uro. Preprost izračun, s katerim preverimo, kolikšen pretok zraka potrebujemo. Pri naprimer 20 m2 veliki kuhinji, stropne višine 265 cm, je prostornina 53 kubičnih metrov, za kar je potrebnih 530 m3/h minimalnega pretoka zraka.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV