Prav vsak dom ima na voljo določeno omejeno število vtičnic, a po drugi strani je naprav, ki za delovanje potrebujejo električno napajanje, veliko. Vse več je gospodinjskih aparatov ter naprav za delo ali zabavo, ki olajšajo domača opravila, sistem pa je tako vedno bolj obremenjen.
Razdelilniki in podaljški so pripomočki, ki jih je treba uporabljati previdno. Preobremenitev teh elementov, njihovo povezovanje drug na drugega ali uporaba na napravah z visoko porabo energije so nekatere od napak, ki lahko povzročijo okvare.
Z namenom povečanja števila vtičnic v domu se razdelilniki včasih uporabljajo neodgovorno in tako pride do določenih napak pri njihovi uporabi. Poglejmo najpogostejše.
1. Preobremenitev razdelilnika
Morda najpogostejša napaka pri uporabi razdelilnikov in podaljškov je njihova preobremenitev. Podaljški imajo notranja vezja, ki podpirajo določeno količino energije. Če je ta prekoračena, obstaja nevarnost požara, poškodbe naprave ali pa lahko pride celo do taljenja plastike. Priporočljivo je, da nikoli ne zapolnite vseh mest, ampak vedno pustite 1 ali 2 prosti mesti.
Po drugi strani imajo nekateri podaljški stikala, ki omogočajo, da ga izključite in s tem prekinete tok. Če imate namen priključiti naprave, ki so veliki porabniki električne energije, so ti bolj primerni.
2. Uporaba poškodovanih podaljškov
Ob nepravilni uporabi se pogosto poškoduje izhodni kabel razdelilnika, zaradi česar določene vtičnice ne delujejo več. V tem primeru ne uporabljajte nobenega od njih. Razdelilnik je treba ustrezno zavreči in nadomestiti z novim.
3. Hranite jih stran od vlage
Jasno je, da voda in elektrika nista najboljši par in ju je potrebno držati stran drugo od druge. A čeprav se morda zdi očitno, je veliko nesreč posledica ravno te napake. Izogibajte se močenju ali shranjevanju v vlažnih kleteh ter kopalnicah.
4. Povezovanje enega podaljška na drugega
Včasih je kabel podaljška še vedno prekratek, pri čemer mnogi pridejo na idejo, da bi več njih povezali skupaj. Ali pa razdelilnik s 3 ali 4 vtičnicami morda še vedno ni dovolj. Mnogi ljudje imajo navado, da vtaknejo en podaljšek v prostor drugega in tako povečajo število vtičnic.
Vendar pa takšna uporaba ni priporočljiva. Ob združevanju lahko pride do preobremenitve omrežja in posledično do izpada električne energije ter poškodbe električne naprave ali pa celo do požara.
5. Namestitev v zaprtih prostorih
Razdelilnikov in električnih podaljškov ne postavljajte v zaprte elemente ali pod preproge, kjer bi se ustvarjala toplota. Še posebej pomembno je, da jih hranite proč od otrok in hišnih ljubljenčkov.
Ti pripomočki so na splošno zasnovani za uporabo v zaprtih prostorih in ne prenesejo zunanjih okoljskih razmer.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV