Med 25. in 29. oktobrom 2021 bo potekal že 16. evropski teden trajnostne energije, katerega geslo je letos "Proti letu 2030: preoblikovanje evropskega energetskega sistema". Med dogodki, ki bodo potekali v tem tednu, so dejavnosti, ki spodbujajo varčevanje z energijo in prehod k obnovljivim virom energije, s tem pa k čisti, varni in učinkoviti energiji, potrebni za dosego podnebnih in energetskih ciljev, sporočajo iz Statističnega urada Republike Slovenije.
Iz obnovljivih virov se proizvede tretjina električne energije
37 % električne energije od vse, ki je bila leta 2020 proizvedena v Sloveniji, je bilo proizvedene v jedrski elektrarni, nekaj več kot 30 % v termoelektrarnah, skoraj enak delež v hidroelektrarnah, 2 % pa v sončnih in vetrnih elektrarnah.
Večino električne energije iz obnovljivih virov proizvedejo hidroelektrarne
Iz obnovljivih virov je bilo leta 2020 v Sloveniji proizvedenih 5.600 GWh električne energije, od tega večina, 93 %, v hidroelektrarnah, 7 % pa v sončnih in vetrnih elektrarnah. Količina električne energije iz hidroelektrarn je močno odvisna od hidroloških razmer. Sončne in vetrne elektrarne prispevajo k skupni proizvodnji električne energije iz obnovljivih virov manjši delež, vendar pa se njihova količina proizvedene električne energije povečuje.
Raba energije v Sloveniji se v zadnjih letih zmanjšuje
Raba energije pri končnih odjemalcih se je v Sloveniji v obdobju 2010–2014 glede na prejšnje leto zmanjševala, nato do leta 2018 povečevala, v zadnjih dveh letih se je spet zmanjšala. Leta 2020 je bila za 13 % manjša kot leta 2010. Letna razlika v rabi energije je bila največja leta 2020; v tem letu je bila raba energije za 9 % manjša kot v prejšnjem letu. Najbolj se je zmanjšala v prometu, in sicer za 18 % (v veliki meri zaradi omejitvenih ukrepov za zajezitev širjenja bolezni covid-19).
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV