Mnogi od nas niso nikoli prepričani, ali je najbolje zagnati ogrevanje, ko ga potrebujemo, ali pa moramo termostat ves čas pustiti vklopljen na veliko nižji ravni.
Jesen je tu, temperature padajo, listje pa spreminja barvo. Ko se navadimo na nižje temperature, si ljudje po navadi začnemo postavljati naslednje vprašanje: Je ogrevanje prižgano ali ne? Nekatera gospodinjstva zdržijo brez ogrevanja, dokler lahko, druga pa ga prižgejo že s prvimi nizkimi temperaturami. Toda ali je res, da pri uporabi centralnega ogrevanja prihranite denar, če dela kotel ves dan pri 'nižjih obratih'? Kot pri večini stvari tudi tukaj odgovor ni preprost, piše LADBible.
Kaj je torej bolje, da je ogrevanje prižgano ves dan ali po potrebi?
Ekipa pri MoneySavingExpert meni, da je le mit, da se privarčuje, če je ogrevanje prižgano ves čas pri nižji temperaturi, toda priznali so tudi, da odgovor ni tako lahek, saj bo vse to v veliki meri odvisno od količine energije, ki jo potrebuje vaš dom.
"Ključna stvar, ki jo je treba razumeti, je, da gre za skupno količino energije, ki je potrebna za ogrevanje vašega doma. Poleg tega se zdi, da določena količina energije nenehno uhaja iz vašega doma (koliko, je odvisno od tega, kako dobra je vaša izolacija)." A po njihovem mnenju je "jasno, da je vklop ogrevanja le takrat, ko ga potrebujete, dolgoročno najboljši način za prihranek energije in s tem denarja". Dodali pa so, da je dobro imeti časovnik, saj vaš termostat vklopi in izklopi ogrevanje, s tem pa v svojem domu ohranite temperaturo, ki ste jo nastavili, in se tako ne zamujate z ročnim vklopom oziroma izklopom kotla. "Sklad za varčevanje z energijo pravi, da z ogrevanjem, ki je vključeno ves dan, ves dan izgubljate energijo, zato je bolje, da svoj dom ogrevate le takrat, ko to potrebujete."
Vendar pa to ni tako jasno oziroma obstaja tudi drugi pol. Nekateri strokovnjaki se namreč ne strinjajo s tem in trdijo, da bi morali imeti ogrevanje stalno vklopljeno iz povsem drugega razloga: "Zagovarjamo tezo, da je ogrevanje ves dan prižgano, da se vsi radiatorski ventili zavrtijo na maksimum, kotel pa ostane na minimumu." Težava pri vklopu in izklopu ogrevanja je tudi v tem, da se začne vsakič, ko se kotel izklopi, v notranjosti oziroma v stenah nabirati kondenz, kar pa ni dobro.