Dominvrt.si
Peleti so postali eden najdražjih ogrevalnih energentov

Ogrevanje s peleti ima številne prednosti

L.E.
01. 11. 2022 05.00
4

Uvrščajo se med obnovljive vire energije pa tudi veliko bolj so čisti v primerjavi s fosilnimi gorivi, ki za povrh sodijo med neobnovljive vire energije. Peleti so tudi cenejši, v primerjavi z drvmi pa enostavnejši za uporabo in učinkovitejši. Poleg tega so manjši onesnaževalci, kar je dandanes pomembno.

Kaj so lesni peleti?

To je zdrobljen les, ki se ga v obliko peletov stisne z močnim pritiskom. Lahko so iz katere koli vrste lesa in ekološki so, med drugim, ker so lahko narejeni iz odpadnega proizvoda drugih industrij – torej iz lesnega prahu, ostružkov, opilkov, žagovine, delov lesa, ki so neuporabni za kakšno drugo predelavo. Vse to se lahko porabi. In skupaj se drži celo brez kakšnega lepila oziroma je naravno lepilo v lesu samem. To je snov, ki se imenuje lignin, ki ni le lepilo, ampak za povrh les krepi in ščiti pred vlago, je pa tudi dobro gorivo. 

Uporabljate lesne pelete? To morate vedeti ...
Preberi še
Uporabljate lesne pelete? To morate vedeti ...
Peleti
Peleti FOTO: Adobe Stock

Zakaj sodijo med obnovljive kot tudi bolj čiste vire energije?

Med obnovljive vire, kot so tudi sonce, voda in veter, se uvrščajo, ker je les seveda mogoče obnavljati, drevesa je mogoče ponovno posaditi.  

Ko drevo raste, poleg tega porablja ogljikov dioksid iz ozračja. Ko se lesni peleti kurijo, ogljikov dioksid seveda oddajajo. A če se obenem pogozduje, lahko pride do izenačenja emisij in njihove porabe. Vsa biomasa tudi oddaja manj emisij kot fosilna goriva.

Tudi če ne bi posekali dreves, ampak bi se ta enkrat razgradila naravno, bi prišlo do oddajanja ogljikovega dioksida v ozračje, kar pa se seveda pri kurjenju dogaja hitreje. 

Zato je treba biti pri ekološkosti lesnih peletov kot virov energije previden. Globalno gledano jih je treba uporabljati zmerno. Ne bo dobro za okolje, če se začne masovno krčiti gozdove in dreves ni mogoče enako hitro nadomeščati.

Za države, ki so bogate z lesom, kot je naša, je ta lahko pomemben vir obnovljive energije, a globalno vsekakor ta ne sme biti edini. Treba je torej s ciljem, da bi zmanjšali emisije škodljivih toplogrednih plinov, razvijati in uporabljati tudi ostale.

Poleg tega je pomembno, kako ekološko se sam proizvajalec loti proizvajanja oziroma izdelovanja peletov.

In še nekaj je, k čemer lahko prispevate tudi sami (in to ne le s pritiskom potrošnika na proizvajalce, da proizvajajo prijazneje do okolja). Pazite, da peleti ne postanejo vlažni, saj takrat zelo tratijo energijo pri kurjenju in torej niso enako učinkoviti.

Za neustrezna drva tudi do 4.000 evrov kazni
Preberi še
Za neustrezna drva tudi do 4.000 evrov kazni
Peleti
Peleti FOTO: Adobe Stock

Lesni peleti ali drva?

Lesni peleti imajo več prednosti tudi v primerjavi z drvmi – so enake velikosti, lažje se skladiščijo in imajo nižjo vsebnost vlage, zaradi česar so – kot omenjeno – učinkovitejši kot vir energije. Zato tudi pustijo za seboj občutno manj pepela in je potrebno manj čiščenja. Če boste drva zamenjali za pelete, bo to dimnikar zagotovo opazil.

Naprave za pelete so lažje za uporabo. Običajno so narejene tako, da zunanjost ostaja relativno hladna in se ni mogoče opeči. Manjša je nevarnost za požare. V nasprotju z drvmi se peleti nalagajo avtomatsko, ogenj ne ugasne, mogoče je nastaviti določeno temperaturo.  

Tako v urbanih kot ruralnih okoljih je kurjenje lesa eden večjih onesnaževalcev. Tradicionalni kamini so denimo videti romantični, a so zelo neekološki.

Še nekaj je pomembno

Izbrati je treba primerno velikost naprav, ki kurijo lesne pelete. Če so te prevelike za določen dom, so potratne. Če so premajhne, je po drugi strani treba ogrevati dodatno, kar pomeni dodatne stroške.

V primerjavi s fosilnimi gorivi je tudi cena lesnih peletov bolj stabilna. Le enkrat letno je pametno opraviti strokoven pregled, da naprave res lahko delajo učinkovito, sicer pa niti ni treba takoj kupiti cele zaloge peletov. Mogoče jih je kupovati tudi sproti in s tem morda lažje poskrbeti za varno skladiščenje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698