Dominvrt.si
Sončne celice na balkonu

Ste vedeli, da lahko sončno elektrarno namestite na balkon?

S.V.
12. 05. 2023 05.00
0

Sonce vsak dan na zemljo odda veliko energije in k sreči le-to danes znamo izkoristiti in pretvoriti v elektriko, ki jo potrebujemo za življenje. O prednostih sončne elektrarne, kakšne imate možnosti namestitve na vaš dom ter cenovnih investicijah si preberite v nadaljevanju.

Brez elektrike si enostavno življenja ne predstavljamo več, vsi gospodinjski aparati jo potrebujejo za svoje delovanje. Cene na trgu električne energije so poskočile in marsikdo si je že omislil ali pa že razmišlja o samooskrbi. Ena od možnosti samooskrbe in zmanjšanja mesečnega računa za elektriko je izkoriščanje sončne energije. Sončna elektrarna, ki se jo namesti na streho, morda res predstavlja visoko začetno investicijo, ki pa se z leti povrne. Izberete pa lahko tudi solarne panele, ki so namenjeni gospodinjstvom, njihova namestitev je enostavnejša in tudi investicija je veliko nižja kot na primer pri postavitvi sončne elektrarne na strehi. 

Obnovljivi vir energije

Med vsemi prednostmi namestitve sončnih kolektorjev, celic ali solarnih panelov je najpomembnejša ta, da je sončna energija resnično obnovljivi vir energije. Če jo bomo uporabljali v večji meri, lahko pozitivno vplivamo na okolje in podnebne spremembe. Sonce je mogoče izkoristiti na vseh koncih sveta in na voljo je vsak dan. Sončne energije nam ne more zmanjkati, za razliko od nekaterih drugih virov energije. Dostopna bo, dokler bomo imeli sonce, po mnenju znanstvenikov vsaj še pet milijard let. 

Nižji mesečni račun za elektriko 

Ker boste del svojih potreb po energiji zadovoljili z elektriko, ki jo proizvede vaš sončni sistem, se bodo vaši mesečni računi za elektriko znižali. Koliko boste prihranili na računu, bo odvisno od velikosti solarnega sistema in vaše porabe po električni ali toplotni energiji.

Možnosti izkoriščanja sončne energije 

Možnosti samooskrbe na področju električne energije je veliko. Lahko izberete sončno elektrarno, ki se jo namesti na streho, ena od možnosti pa so tudi solarni paneli, ki ne predstavljajo tako velike začetne investicije, zato so primerni za vsako gospodinjstvo. Dobra izbira so tudi za vse, ki sončno elektrarno že imajo, vendar bi radi še povečali količino proizvedene električne energije iz sonca.

Balkonska sončna elektrarna

Solarni paneli so super izbira, ker jih lahko enostavno pritrdite kar na domači balkon ali vrt. Na voljo so kompleti, ki vsebujejo vse potrebno za vašo prvo balkonsko sončno elektrarno. Sestavljen je iz solarnih modulov, ki zaradi svoje monokristalne celične strukture dosegajo velike donose tudi v oblačnem vremenu in šibki svetlobi. Na modul so že pritrjeni konektorski kabli za povezavo na mikroinverter. Izbrani inverter oz. razsmernik pretvarja sončno energijo, ki jo proizvajajo paneli v izmenični tok za vaše gospodinjstvo. Vsakemu kompletu je priložen sistem kovinskih nosilcev, odporen na vremenske vplive, s katerim lahko sami preprosto in pod različnimi koti (35, 65 ali 90) pritrdite solarne module na balkon, balkonsko ograjo ali ga montirate na tla. Priložen priključni kabel z vtičem vklopite v vtičnico na balkonu ali v bližini postavitve. Izmenični tok bo nato tekel direktno v vašo vtičnico in napajal elektronske naprave v stanovanju. 

Komplet  vsebuje vse potrebno za vašo prvo balkonsko sončno elektrarno.
Komplet vsebuje vse potrebno za vašo prvo balkonsko sončno elektrarno. FOTO: Arhiv naročnika

Napravo vklopite enako kot npr. hladilnik, le da sončna elektrarna ne bo porabljala elektrike, temveč jo bo dobavljala do naprav v gospodinjstvu – od televizije in računalnika do pralnega stroja in drugih aparatov – ki za svoje delovanje potrebujejo elektriko. Priložena je tudi naprava watt meter, s katero merite količino proizvedene električne energije in jo vklopite v vtičnico (med vtič, ki pelje iz naprave in med vtičnico). V kompletu prejmete tudi natisnjeno obvestilo, s katerim 14 dni pred priklopom mikro sončne elektrarne obvestite svojega distributerja električne energije. 

Kateri solarni model izbrati? 

Na voljo so štirje različni kompleti solarnih panelov, katerega boste izbrali, je odvisno od tega, ali gre za stanovanje v bloku ali hiši, od tega, kolikšna je vaša mesečna poraba elektrike, in drugih dejavnikov. Na eno odjemno mesto lahko priključite le eno napravo moči 600 W. Če je vaša poraba električne energije manjša od 2500 kWh na leto, zadostuje modul z nazivno močjo do 300 W. Če je vaša poraba električne energije večja, lahko razmislite o dveh solarnih modulih s skupno nazivno močjo 600 W. Balkonski solarni panel je primernejši za uporabo na balkonih v blokovskih stanovanjih, klasični solarni panel pa je primernejši za postavitev na terasi, vrtu, nadstrešku za avto ali drugih površinah pri hiši. 

Investicija v klasične solarne panele vas bo stala slabih 1000 evrov. Za to investicijo boste dobili dva solarna modula (2x400 W), ocenjen  prihranek pri letnih stroških za elektriko pa je od 11 do 20 odstotkov. S samooskrbo boste poleg denarnega prihranka tudi pozitivno vplivali na okolje. 

Sponzorirana vsebina 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 748