Dominvrt.si
Izklopite elektronske naprave

S preprostimi triki do prihranka pri elektriki

Dominvrt.si
15. 10. 2022 05.00
3

Vas ob pogledu na položnico za elektriko začne boleti glava? Za vas smo zbrali smo nekaj nasvetov, s katerimi lahko zmanjšate porabo električne energije in prihranite.

Pred nami so hladnejši dnevi, ko bomo posegli tudi po ogrevanju - če drugega ne, da z električnim radiatorjem ogrejemo kopalnico, da bo kopanje ali tuširanje bolj prijetno. Poglejte, kako lahko celokupno privarčujemo nekaj denarja, preden bomo znova 'zagnali' zimsko kurjavo.

Zamenjajte žarnice. Bolj varčne kot fluorescentne so LED sijalke. Imajo tudi daljšo življenjsko dobo, se manj segrevajo in so zdravju bolj prijazne. Za primerjavo, LED sijalke porabijo do kar 90 odstotkov manj električne energije kot navadne žarnice z žarilno nitko in skoraj 60 odstotkov manj v primerjavi s fluorescentnimi sijalkami. Investirajte v dražje sijalke, ki so energetsko bolj učinkovite, saj imajo večjo svetlobno moč in daljšo življenjsko dobo, tja do 12 let. Njihova prednost je tudi kompatibilnost s pametnimi inštalacijami.

LED sijalka
LED sijalka FOTO: Profimedia

Poskrbite za avtomatizacijo luči in instalirajte senzorje gibanja. Prižiganje in ugašanje luči bo sistem optimiziral na podlagi vašega gibanja, zato ne bodo gorele in porabljale energijo povsem brez potrebe.

Pri nakupu novih naprav se odločajte za energetsko učinkovite. Bodite pozorni na oznake na energijski nalepki, ki jo morajo imeti vsi zamrzovalniki, hladilniki, pečice, pomivalni, pralni in sušilni stroji, klimatske naprave, toplotne črpalke in televizijski sprejemniki. Najučinkovitejše so naprave iz razreda A, najmanj iz razreda G.

Poskrbite za servis klimatske naprave. Naj serviser poskrbi za čiščenje loput in čiščenje ali menjavo filtra, kar bo dobro tudi za vaše dragoceno zdravje. Preveriti mora tudi količino hladilnega plina, saj je tudi od tega odvisna učinkovitost naprave. Če zunanja enota stoji na sončni svetlobi, bo porabila 10 odstotkov več energije, zato ji priskrbite senco, ki pa ne sme ovirati pretoka zraka. Če je vaša klimatska naprava starejša od 12 let, je bolje investirati v novo, energetsko bolj učinkovito.

Izklopite odžiralce energije. Veliko elektronskih naprav jemlje energijo tudi, ko jih ugasnete, zato jih, ko jih ne uporabljate, izklopite iz omrežja.

Redno čistite stroj za sušenje perila. Za nemoteno delovanje moramo odstranjevati tekstilne kosme, ki se nabirajo na filtru. Porabo električne energije poveča tudi zamašen zračni kanal. Tekstilni kosmi lahko sicer povzročijo še večjo škodo - požar.

'Upočasnite' merilnik porabe električne energije
'Upočasnite' merilnik porabe električne energije FOTO: Profimedia

Redno čistite ali zamenjajte filter plinske ali električne peči. Če tega ne počnete, bodo po vašem domovanju krožili prah in škodljivi delci, trpela bo tudi vaša denarnica. Filtre za enkratno uporabo iz steklenih vlaken, ki so sicer najcenejši, bi morali menjati vsak mesec, stalne filtre pa je treba očistiti pod tekočo vodo. Če torej tega niste storili pred začetkom kurilne sezone, je zdaj pravi čas.

Prihranite pri ogrevanju vode. Električni grelniki so najslabša izbira, kar se učinkovitosti tiče, najboljša je kondenzacijski kotel. Imejte v mislih, da učinkovitost grelne naprave drastično pade tudi zaradi vodnega kamna. Prihranite lahko tudi z okolju prijazno sanitarno toplotno črpalko.

Optimizirajte delovanje hladilnika. Postavite ga v temnejši del kuhinje in ne na neposredno sončno svetlobo ali poleg pečice. Dvakrat na leto očistite tuljavo, redno čistite prah na hrbtni strani hladilnika in preverite, ali vrata dobro tesnijo. To storite z bankovcem. Če ga, priprtega med vrata, izvlečete z lahkoto, morate zamenjati tesnilo. Izogibajte se pogostemu odpiranju vrat hladilnika ali zmrzovalnika. Idealna temperatura, na katero nastavite hladilnik je med 3 in 5 stopinj Celzija, za zamrzovalno skrinjo minus 18 stopinj Celzija. Redno odstranjujte led, ki se nabira v njej.

Pečica je prav tako požrešna na elektriko. Ugasnite jo 5 do 10 minut pred načrtovanim koncem pečenja. Pečica bo z nakopičeno toploto svoje delo opravila do konca, vi pa boste prihranili.

Pomivalni stroj zaženite, ko je poln. Perite pri nižjih temperaturah in poskrbite za odstranjevanje vodnega kamna, ki slabo vpliva na njegovo učinkovitost.

Likalnik je največji porabnik električne energije med malimi gospodinjskimi aparati, zato ga izklapljajte med premori. Uporabljajte takšnega na paro, saj je učinkovitejši.

Več ukrepov, več prihrankov
Več ukrepov, več prihrankov FOTO: Profimedia

Morda bi se vam splačalo spremeniti način merjenja porabe električne energije iz enotarifnega v dvotarifnega. V tem primeru boste lahko izkoristili obdobja oziroma dneve, ko je elektrika cenejša', oziroma vam jo bodo obračunali po nižji tarifi. Ob delavnikih je to med 22. uro in 6. uro zjutraj, poleti med 23. in 7. uro, ves dan pa ob sobotah, nedeljah in praznikih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698