V zgornjem videu si oglejte, kaj vse nam je še g. Štebljaj zaupal, ko smo ga z ekipo obiskali!
Kot večina starejših hiš, zgrajenih v šestdesetih letih prejšnjega stoletja, je bila tudi hiša zakoncev Štebljaj iz Ljubljane nujno potrebna obnove. Zaradi slabe izolacije, dotrajanih oken in vrat ter zastarelega ogrevalnega sistema je bila namreč zelo energetsko potratna, stroški pa so bili posledično astronomski. Pred osmimi leti sta se tako odločila za celotno energetsko sanacijo, da bi dosegla maksimalno energetsko učinkovitost in bi imela na dolgi rok čim manj fiksnih stroškov. "Sedem let pozneje je tako naša hiša zelo dobro izolirana, ima kakovostna okna, že nekaj let pa se ogrevamo na toplotno črpalko," nam je zaupal Rajko Štebljaj, ko smo ga obiskali pred slabim letom.
Z ženo sta imela ravno zaradi tega, ker toplotna črpalka za svoje delovanje potrebuje električno energijo, namen postaviti lastno sončno elektrarno, ampak so bili takrat drugačni časi. "Že samo začetna investicija je bila izjemno visoka, poleg tega bi morali celotno dokumentacijo urejati sami, tako da sva takrat to misel do nadaljnjega dala na stran."
Vse se je spremenilo leta 2016, ko je GEN-I Sonce na trg prišel s ponudbo samooskrbnih mikrosončnih elektrarn na ključ. Ponudba je bila, kot pravi g. Štebljaj, tako ugodna, da bi bil greh, če je ne bi izkoristil. Zelo hitro je stopil v stik s podjetjem, dogovorili so se za ogled in na podlagi trenutne porabe električne energije in ogleda samega objekta so pri GEN-I Sonce pripravili izris postavitve modulov ter ponudbo.
"Glede na orientacijo strehe in letno porabo električne energije, ki pri Štebljajevih znaša okoli 9500 kWh, smo ocenili, da je za njihovo energetsko neodvisnost treba postaviti 8,6 kW sončno elektrarno," nam je pojasnil Teodor Uranič, strokovnjak iz GEN-I Sonce, in dodal, da so za ta projekt potrebovali okoli 60 kvadratnih metrov strehe. "Uredili so mi tudi vso potrebno dokumentacijo, kar je pri tako velikem projektu izjemnega pomena, septembra 2016 pa je napočil dan montaže sončne elektrarne, ki so jo postavili v samo enem dnevu."
Prihranki so izjemni
Pred montažo sončne elektrarne so letni stroški pri Štebljajevih znašali približno 1.300 evrov, s samo namestitvijo elektrarne pa naj bi predvidoma prihranili več kot 1.000 evrov. Okoli 240 evrov namreč znašajo prispevki za obnovljive vire, prispevki za učinkovito rabo ter obračunska moč. Samo dva meseca po montaži so po Rajkovih besedah že vidni prihranki. "Že sedaj sem izjemno zadovoljen, predvsem zato, ker se ogrevamo na toplotno črpalko, ki je v našem gospodinjstvu največji porabnik električne energije," nam je zaupal, da se je investicija čisto zares obrestovala, pa dokazujejo tudi prihranki v zadnjem letu. "Prej smo se ogrevali na zemeljski plin, ki je sicer zelo ugoden energent, ampak ker je bila hiša energetsko zelo potratna, je letni strošek ogrevanja znašal tudi do 2.500 evrov. Že samo z montažo toplotne črpalke voda-voda, ki ima največji izkoristek, bi prihranili okoli 1.000 evrov, še več pa smo dolgoročno prihranili z vgradnjo izolacije in novih oken."
Tudi g. Uranič je potrdil, da je bila to izjemno dobra poteza. "Tako z ekonomskega kot ekološkega vidika je v tem trenutku kombinacija sončne elektrarne in toplotne črpalke eden najučinkovitejših načinov ogrevanja, saj toplotna črpalka za delovanje potrebuje elektriko, ki si jo bodo po novem proizvedli sami. To pomeni, da bodo za ogrevanje porabljali lastno zeleno energijo."
V spodnjem videu si lahko ogledate, kako sicer poteka montaža sončne elektrarne!
Ključen je odnos s stranko
Pri GEN-I Sonce so tako pri Štebljajevih kot pri preostalih investitorjih sončno elektrarno, kot rečeno, zgradili po principu ’na ključ’. Vsakemu se torej posvetijo individualno, poskrbijo za vse izračune in za vso potrebno dokumentacijo ter dovoljenja in tudi po montaži stranki omogočijo zavarovanje, vzdrževanje in daljinski nadzor nad delovanjem sončne elektrarne. "Za nas je vsaka stranka oseba z imenom in priimkom in z vsemi želimo zgraditi pristen dolgoročen odnos ter tudi po montaži poskrbeti za njihovo brezskrbnost," je še poudaril g. Uranič. Po njegovih besedah je zanimanje za samooskrbo z električno energijo pri nas izjemno in še narašča. "Zelo smo veseli odziva strank." Že prvo leto so imeli več kot 5.000 povpraševanj potencialnih investitorjev, do konca leta pa jim je uspelo zgraditi kar 300 elektrarn. Leto pozneje je bila številka bistveno višje, zanimanje pa še narašča.
Sponzorirana vsebina