Dominvrt.si
Kolektorje je treba redno čistiti.

Takšne težave imate lahko zaradi sončnih celic na strehi

L.M.
03. 05. 2024 05.00
1

Naložba v sončne celice je ena najboljših, ki jih lahko naredimo na poti do večje trajnosti. Poleg varovanja okolja imajo pozitiven vpliv tudi na našo denarnico, saj lahko z njimi prihranimo kar nekaj denarja. A kljub številnim prednostim solarnih panelov vse le ni tako rožnato, kot se zdi na prvi pogled.

Solarni paneli zahtevajo določen finančni vložek, a vzdrževanje je razmeroma nezahtevno – vsaj dokler ne pride do težav. Na srečo pa je večino od teh mogoče še pravočasno preprečiti z rednim pregledovanjem. 

Kolektorje je treba redno čistiti.
Kolektorje je treba redno čistiti. FOTO: Adobe Stock

Solarni paneli zahtevajo redno čiščenje

Glavna obveznost pri solarnih panelih je redno čiščenje. Kako pogosto boste morali to početi, je odvisno od različnih dejavnikov, med drugim tudi od naklona solarnih panelov. V večini primerov zadostuje čiščenje enkrat letno. 

Ker so paneli nenehno izpostavljeni vremenskim vplivom, listju, sajam pepela in drugi umazaniji, ki se nabira na površini, lahko to oslabi sposobnost delovanja panelov. Plast umazanije namreč zmanjša sposobnost absorpcije količine sončne svetlobe, kar posledično vpliva na učinkovitost delovanja sončnih celic.

Solarni paneli niso vedno najbolj učinkoviti

Najbolj nenavadna težava, ki se pojavlja pri sončnih kolektorjih, je ta, da niso vedno učinkoviti pri pretvarjanju sončne svetlobe v energijo, ki bi jo lahko dejansko uporabili. Obstaja več dejavnikov, ki vplivajo na produktivnost sončne energije, vključno z nepravilno namestitvijo ali orientacijo, senčenjem zaradi dreves ali drugih zgradb ter nabiranjem umazanije in odpadkov na panelih. 

Dobra novica je, da obstajajo načini za izboljšanje učinkovitosti sončnih kolektorjev, na primer tako, da zagotovimo namestitev le-teh na mestu, ki je čim bolj izpostavljeno soncu in kjer se bo čim manj nabirala umazanija. Investirate lahko v sisteme za sledenje sončnim kolektorjem, ki omogočajo, da paneli ves dan sledijo gibanju sonca in tako povečajo svojo izpostavljenost sončni svetlobi.

Sončne celice včasih ne delujejo ravno estetsko.
Sončne celice včasih ne delujejo ravno estetsko. FOTO: Adobe Stock

Neugodne vremenske razmere lahko poškodujejo sončne kolektorje

Še ena pogosta težava je, da jih lahko poškodujejo slabi vremenski pogoji, kot so močni vetrovi, toča ali udari strele. Ta poškodba se lahko pojavi na samih panelih ali električnih komponentah, ki povezujejo panele s preostalim sistemom. 

Najboljši način za zaščito vaših sončnih kolektorjev pred slabim vremenom je, da jih namesti strokovnjak, ki pozna vse trike za njihovo zaščito. Postopek rednega pregleda sistema je prav tako koristen, pri čemer je pomembno predvsem, da ni zrahljanih povezav ali poškodovanih komponent.

Zaradi nepravilnega delovanja lahko pride do vročih točk 

Tako imenovane vroče točke se običajno pojavijo v primeru, ko plošče niso pravilno nameščene ali če pride do prekinitve napeljave. Povzročijo lahko izgubo električne energije ali celo požar.

Če želite preprečiti nastajanje vročih točk, poskrbite, da bo vaš sistem redno vzdrževan, pri čemer bodite še posebej pozorni na slabe povezave in poškodovane komponente.

Sončni kolektorji lahko kazijo videz hiše

Sončni kolektorji so lahko estetsko neprivlačni. To je pogosto posledica njihove velikosti ali dejstva, da so nameščeni na strehi doma ali zgradbe. 

Če vas skrbi, da bi pokvarili čist videz vašega doma, lahko težavo rešite tako, da jih namestite na mesto, kjer ne bodo vsem na očeh. Tu se sicer pojavi druga težava, sončni paneli seveda nikakor ne smejo biti skriti pred sončno svetlobo.

Sončni paneli morajo biti postavljeni tako, da dobijo kar največ sončne svetlobe.
Sončni paneli morajo biti postavljeni tako, da dobijo kar največ sončne svetlobe. FOTO: Adobe Stock

Težave z elektriko

Ker so solarni paneli priključeni na električno omrežje, lahko občasno pride do problemov z električno povezavo. Najpogosteje se ta težava pojavi v primeru slabe povezave ali celo prekinitve električnega toka. Če tega ne odpravite, lahko pride do izgube električne energije ali celo požara.

Najboljši način za preprečitev električnih težav je, da jih namesti strokovnjak, ki lahko zagotovi varnost izdelka in njegove napeljave. Prav tako morate svoj sistem redno pregledovati, da zagotovite, da so vsi priključki med seboj povezani in da ni poškodovanih komponent.

Težave z delovanjem pretvornika 

Inverter je pomemben sestavni del vsakega solarnega sistema, saj pomaga pri pretvorbi enosmerne električne energije, ki jo proizvajajo paneli v izmenično električno energijo. Ta električna energija se lahko uporablja za domačo ali poslovno uporabo. Če pride do težav v tem delu, to lahko povzroči izgubo električne energije ali celo požar.

Toliko let traja, da se investicija v sončne celice povrne
Preberi še
Toliko let traja, da se investicija v sončne celice povrne
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702