Cene energentov pred začetkom kurilne sezone običajno nekoliko zanihajo, letos pa so ta nihanja po večletnem mirnem valovanju nekoliko bolj izrazita. Cena električne energije se je povečala za več kot 175 odstotkov, cena plina za skoraj 300 odstotkov, nafte za okrog 65 odstotkov, emisijskih kuponov pa za več kot 125 odstotkov. Razlogov za take poskoke je več in med seboj so tesno povezani. Cena plina se viša zaradi trenutnega pomanjkanja plina, ki je posledica relativno mrzle lanske zime, motenih dobav plina iz Rusije in Norveške ter pomanjkanja kapacitet za utekočinjen plin. Posledično je višja tudi cena elektrike.
Posledice nihanja cen energentov se čutijo po vsej Evropi
Povpraševanje po energentih se je močno povečalo tudi zaradi razvoja cepiv proti covidu-19, ki je znova zagnal gospodarsko aktivnost, ponudba pa temu preprosto ni mogla slediti, med drugim zaradi slabe proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov čez poletje. Že dlje časa so v rastočem trendu tudi emisijski kuponi oziroma dovoljenja za izpuste ene tone ogljikovega dioksida ali drugega toplogrednega plina enake mase: v zadnjih petih letih se je cena na tono zvišala za več kot 1000 odstotkov, najmočneje prav v zadnjem letu ‒ s 23 na dobrih 63 evrov za tono izpustov.

Posledice dogajanja na trgu občuti celotna Evropa, saj imamo skupni energetski trg, in če primanjkuje energije na trgu na debelo, začne cena po temeljni teoriji mikroekonomije naraščati. Administrativno določanje cen znotraj države bi lahko vodilo v resne težave z oskrbo, ustavljanja proizvodnje in ustvarjanja izpadov energije, kar pa je zadnje, kar bi si želeli sredi kurilne sezone. Po napovedih strokovnjakov gre sicer za izredno nihanje in je mogoče pričakovati, da se bo trg energentov že zgodaj spomladi spet umiril, zato zaradi rasti cen energentov ni treba takoj razmišljati o menjavi sistema ogrevanja.
Zlate točke za zlata vredne popuste
A ker stroški ogrevanja že zdaj močno bremenijo številna slovenska gospodinjstva, dvigi cen energentov pa še dodatno povečujejo tveganje za energetsko revščino, so v Petrolu, največji slovenski energetski družbi pri nas, našli način, kako priti uporabnikom njihovih storitev naproti in jim pomagati prebroditi obdobje sprememb cen električne energije in zemeljskega plina. Z vsakim plačilom položnice Petrol Elektrike in Petrol Zemeljskega plina ter s točenjem goriva vrhunske kakovosti iz družine Q Max na Petrolih v Sloveniji ali tujini člani njihovega programa zvestobe Petrol klub namreč zbirajo zlate točke. Vsak evro goriva je ena točka, skupek točk pa se nato pretvori v energijo za življenje – za vozilo, posameznika in njegov dom.
Te zlate točke, zbrane z nakupi na Petrolu, lahko odjemalci Petrol Elektrike že od 15. novembra zamenjajo za do 20 odstotkov popusta na ceno energenta in tako prihranijo že v decembru. Zbrane točke je mogoče unovčiti tudi za do 10 odstotkov nižji račun zemeljskega plina – oboje pa velja kar 5 mesecev, torej celotno napovedano viharno obdobje na trgu energentov. Na ta način bo podražitev energenta na mesečni položnici povprečnega odjemalca manj kot 1 evro.
In da bo nabiranje točk za popuste še hitrejše, do 31. januarja 2022 za vsak liter natočenega goriva Q Max podarjajo kar dve zlati točki. Vsak nakup goriva v tem obdobju torej prinaša dvojne točke, ki jih je mogoče zbirati tudi skupaj z družino in prijatelji.

Kako unovčiti zbrane zlate točke?
Zbrane zlate točke lahko imetniki torej zamenjajo tako za do 20 % prihranek pri Petrol Elektriki ali prihranek pri Zemeljskemu plinu kot tudi za cenejše izdelke v spletni trgovini Petrol eShop in na njihovih bencinskih servisih, popuste v Petrol klub katalogu in vrsto brezplačnih izdelkov iz njihove ponudbe. Najlažji in najudobnejši način unovčenja točk je omogočen prek portala Moj Petrol – gre za Petrolov uporabniški portal, kjer omogočajo preprost in pregleden dostop do vseh ključnih podatkov uporabnikovega poslovanja s Petrolom. Člani Petrol kluba lahko na portalu Moj Petrol kadar koli in kjer koli pregledajo svoje finančno poslovanje in ugodnosti na svoji Petrol klub kartici, odjemalci energentov pa preverijo porabo, oddajo stanje števca in svoje zlate točke unovčijo za popust pri elektriki ter zemeljskem plinu. Storitev unovčenja točk za kar do 5-mesečno zmanjšanje računa za ogrevanje je možno tudi s klicem na 080 22 66.
Kaj lahko storimo sami?
S pametnimi odločitvami in ravnanjem lahko tudi sami nekoliko znižamo račun za ogrevanje in elektriko. Dolgoročno je resda najbolj smiselna energetska sanacija celotnega objekta s poudarkom na kakovostni fasadi, toplotni izolaciji, strehi, talnih oblogah, stavbnem pohištvu in seveda predvsem vgradnji ali zamenjavi ogrevalnega sistema. Ker pa gre za posege, o katerih zaradi začetne višje investicije trenutno razmišlja le malokdo, bodo za začetek dovolj že preprosti koraki, kot so nastavitev optimalne temperature v stanovanju, zatesnitev oken in vrat, menjava energetsko potratnih naprav za varčnejše in racionalno ravnanje pri uporabi obstoječih naprav. Korak v pravo smer bodo na primer že pranje in sušenje perila med 22. in 6. uro ter ob koncih tedna, ko je elektrika cenejša, ter uporaba pralnega in pomivalnega stroja le takrat, ko sta polna. Elektronske naprave naj ne bodo prižgane po nepotrebnem, enako velja tudi za svetila. Predvsem pa se moramo začeti zavedati, da sta lahko elektrika in zemeljski plin ob nepremišljeni porabi zelo velik strošek in da je treba optimizirati porabo tako zaradi nas kot zaradi našega planeta.
Sponzorirana objava