Sodobna okna že sama po sebi pomenijo dobro izolacijo. Več slojev stekel s plinom med njimi preprečuje velikanske toplotne izgube, tesnila prav tako. A vseeno steklene površine pomenijo večje toplotne izgube v primerjavi s steno.
Ko se poleti sonce upre v steklene površine, se dom kaj hitro začne pregrevati. Tedaj so zelo učinkovita zaščita rolete. Slabost teh je, da skoznje ne pronica svetloba in tako jih, če želimo imeti doma vsaj nekaj naravne svetlobe, ne moremo imeti povsem spuščenih. So pa nepogrešljive, če nas zjutraj prehitro zbudi naravna svetloba ali bi radi temo sredi dneva oziroma se skrili pred pogledi radovednežev.
Podobno rolete ščitijo tudi pred mrazom in pomagajo zadrževati toploto v ogrevanem domu. Slabost je enaka kot poleti – v dom na ta način ne spustimo svetlobe.
Druga možnost so žaluzije – notranje ali zunanje. Oboje pomagajo zadrževati topel zrak v notranjosti našega doma pozimi, oziroma zunaj poleti. Prednost žaluzij je, da jih lahko poljubno nastavljamo, so pa malce bolj zahtevne za čiščenje v primerjavi z roletami.
Tretja možnost so zavese. Nanje številni gledajo kot 'praholovce', a dejstvo je, da so zavese lahko dobra toplotna in zvočna zaščita, ne le dekorativni element. Seveda odvisno od tega, kakšne izberete.
Odebelite obstoječe zavese
Lahko kupite gosto tkanino ali draperijo in prilagodite svojim oknom ter tako dodatno izolirate stekla. Lahko debelejšo tkanino izrežete na velikost zavese, jo prišijete na hrbtno stran zavese, ob otoplitvi pa preprosto odstranite in imate spet svoje stare zavese.
'Zimske' in 'letne' zavese
Te naj bodo iz nekoliko debelejšega blaga, zavese naj bodo težje, da bodo težko padale (žamet, tapiserija, brokat). Prostor bo toplejši tudi, če namestite prešite draperije, ki jih namestite ob obstoječe zavese ali kar neposredno ob okno.
Kaj pa, če imate nameščene delilnike toplote?
Če bodo zavese segale čez radiatorja, si boste naredili slabo uslugo. Zavesa namreč onemogoča, da bi toplota, ki jo oddaja radiator, sevala v prostor in ovira normalno kroženje toplega zraka od radiatorja navzgor. Še posebej je težavno, če je karnisa pritrjena na strop in tako zavesa sega prav do stropa. Topel zrak se namreč dviga in če ni karnisa nekoliko spuščena pod strop, to onemogoča običajno kroženje zraka. Moč ogrevanja se zmanjša, povečuje se odstotek vlage v zraku. Če živite v večstanovanjski stavbi in imate nameščen na radiator delilnik toplote, lahko zavese predstavljajo veliko težavo. Delilnik namesto realnega stanja meri temperaturo med zidom in zaveso, ki je višja. Termostatski ventil, ki ne zaznava razlike v temperaturi, se zapre, prostor se ne segreva, položnica za ogrevanje pa ostane enako visoka oziroma prav nič nižja, čeprav stanovanja v resnici ne ogrevate.
Kot svetujejo na spletni strani Nacionalna energetska pot Slovenija, je rešitev z zavesami, če imamo delilnike, preprosta: »Zavesa je dvignjena nad radiator najmanj 10 cm in spuščena od stropa za najmanj 10 cm, za toliko naj bo tudi odmaknjena od stene in dvignjena od tal. Radiatorjev z vrha nikoli ne zapiramo, notranja okenska polička naj sega največ 1 do 3 cm čez zid. Daljša že ovira dvig toplote med zidom in radiatorjem ter zmanjšuje dostop toplega zraka do stekel. Nasvet velja upoštevati v zasebnih ali večstanovanjskih stavbah, ne glede na opremo (navadni ali termostatski ventil, delilnik toplote) ali velikost, starost, material ter obliko radiatorja.«
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV