Začela se je kurilna sezona in mnogi med nami svoje domove ogrevamo tudi ponoči. Toda če pustite grelnik v spalnici prižgan, takrat ko spite, bi to lahko negativno vplivalo na vaše zdravje in dobro počutje.
Povečana raven ogljikovega monoksida v prostoru
Spanje z vključenim grelnikom poveča raven ogljikovega monoksida v prostoru. Ljudje s srčnimi boleznimi lahko čutijo bolečine v prsih, prav tako pa so tveganju izpostavljeni kadilci ter majhni otroci in starejši ljudje. Zelo previdni pri uporabi sobnih grelcev morajo biti tudi ljudje, ki imajo astmo ali druge težave, ki vplivajo na dihanje.
Pri uporabi plinskih grelnikov je tveganje za asfiksijo (smrt v spanju) veliko. Prekomerna količina ogljikovega monoksida v prostoru namreč zavira dotok krvi v možgane, kar lahko v skrajnem primeru povzroči celo smrt.
Znaki zastrupitve z ogljikovim monoksidom so glavobol, vrtoglavica, bolečine v trebuhu, nelagodje, bruhanje, slabost in šibkost. Temu se lahko izognete tako, da ga, preden zapustite sobo ali se odpravite spat, ugasnete in izključite iz električnega omrežja.
Suha koža, konjunktivitis, alergije
Spanje ob radiatorjih in drugih grelcih lahko povzroči tudi suho kožo in draženje oči. V primeru suhih oči se težave lahko stopnjujejo ter privedejo do konjunktivitisa. Suha koža je lahko srbeča, pordela in razdražena.
Za boj proti tej težavi, če v prostoru morate uporabljati grelnik, lahko blizu njega postavite vrč z vodo ter tako ohranjate ustrezno raven vlage v prostoru. Še bolje se seveda obnese vlažilnik zraka.
Previsoka temperatura v prostoru
Čeprav se zaznavanje in doživljanje visokih in nizkih temperatur med posamezniki razlikuje, v splošnem velja, da je naše telo med spanjem zelo občutljivo na previsoke temperature. Idealna temperatura, ki omogoča najbolj kvaliteten spanec se giblje med 17 in 20 stopinj Celzija.
Če vam je med spanjem prevroče, obstaja velika verjetnost, da se boste pogosto zbujali.
Previdnostni ukrepi, ki jih morate upoštevati pri uporabi grelnikov
Kadar ponoči pustite prižgan grelnik, se prepričajte, da na njem niste pustili ničesar, kar bi lahko povzročilo požar. Prav tako ničesar ne postavljajte neposredno ob njega. Posebej pazite na vnetljive predmete, kot so papir, posteljnina, pohištvo in odeje.
Grelnik naj bo vedno postavljen na trdo, negorljivo površino, nikoli pa ne na preprogo, lesena tla ali talno oblogo iz umetne mase.
Poleg tega poskrbite, da otroci in hišni ljubljenčki ne bodo imeli neposrednega dostopa do radiatorja ali grelca.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV