Dominvrt.si
Ogrevanje stroški

Vse bolj priljubljen za ogrevanje

STA/N.J.
20. 12. 2018 09.28
1

Letos mineva 40 let od postavitve prve plinarne v Ljubljani, namenjene razsvetljavi trgovin, hiš in mestnih ulic. Od takrat se je odjem tega energenta pri nas vseskozi povečeval oz. je zaradi različno mrzlih zim malenkostno nihal. Lani pa je zemeljski plin v Sloveniji postal drugi najpomembnejši energent za ogrevanje gospodinjstev.

Ogrevanje stroški
Ogrevanje stroški FOTO: Profimedia

Po izgradnji magistralnega plinovoda je zemeljski plin postopoma nadomestil mestni plin, in sicer deloma leta 1978 v Ljubljani in Mariboru, v začetku osemdesetih let prejšnjega stoletja pa še v Celju, so sporočili iz Gospodarskega interesnega združenja za distribucijo zemeljskega plina.

V Ljubljani so z zemeljskim plinom najprej oskrbeli Koseze, Dravlje in Vič, kasneje pa še preostala območja. "Uvajanje zemeljskega plina je potekalo postopoma, ne glede na to pa leto 1978 štejemo za začetek distribucije oziroma široke potrošnje zemeljskega plina v Sloveniji," je pojasnil direktor združenja Urban Odar

Leta 2017 je zemeljski plin po deležu porabe prehitel kurilno olje in bil za lesnimi gorivi drugi najpomembnejši energent za ogrevanje gospodinjstev v Sloveniji.

Skupno število odjemalcev zemeljskega plina danes presega 133.000, med njimi pa je več kot 119.000 gospodinjskih uporabnikov. Največjo urno porabo oziroma moč odjema zemeljskega plina so izmerili 28. februarja letos, in sicer v višini 1658 megavatov. Podatek velja za vse odjemalce, takrat priključene na distribucijsko omrežje. Za primerjavo – moč šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj je 600 megavatov.

Ukrepi za zmanjšanje stroškov ogrevanja
Preberi še
Ukrepi za zmanjšanje stroškov ogrevanja

Danes večino zemeljskega plina porabimo za ogrevanje, pripravo tople sanitarne vode, kuho in tehnologijo. Manjši delež ga porabimo v kogeneracijah za sočasno proizvodnjo toplote in električne energije ter v prometu.

Tako zmanjšate toplotno izgubo!
Preberi še
Tako zmanjšate toplotno izgubo!

V prihodnje je za kogeneracijo in promet predviden povečan odjem zemeljskega plina, v plinovodno omrežje pa bodo predvidoma po letu 2030 postopoma dodajali obnovljiv metan. Skupaj z učinkovitimi plinskimi tehnologijami (plinska toplotna črpalka in kogeneracije) bodo plinovodna omrežja tudi v bodoče eden najpomembnejših načinov oskrbe z energijo, so še dodali v združenju.

Zemeljski plin
Zemeljski plin FOTO: Thinkstock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698