
Odmaknite pohištvo stran od radiatorjev
Četudi imate občutek, da bi v vaši dnevni sobi idealna postavitev kavča bila ob radiatorju, se temu v času ogrevalne sezone izognite. Celo manjši naslonjač ali stol, kaj šele kavč ali postelja, blokirajo pretok toplote v prostor. To pomeni, da plačujete ogrevanje, ki ga ne čutite. Iz istega razloga ne odlagajte stvari na radiatorje.
Polica nad radiatorjem
Po drugi strani je koristna polica nad radiatorjem. Ta preprečuje, da bi se topel zrak širil navzgor, proti stropu – namesto tega se bolj premika v sam prostor. To je še posebej uporabno, kadar imate visoke stropove. Pogosto je polica umeščena, kadar je radiator pod oknom. Če je ni, zavese pa celo segajo čez radiator, se topel zrak zadržuje med oknom in zaveso, medtem ko prostor ostaja hladen.

Debelejše zavese
V hladnejšem delu leta tanjše zavese zamenjajte z debelejšimi. Ko je zunaj sončno, jih odgrnite. Ko sonce zaide, jih zagrnite. Takšne zavese pomagajo zadrževati toploto v prostoru. Dodatno jim lahko pomagajo rolete, ki jih ravno tako zjutraj dvignite in zvečer spustite. Da bi šibkejše zimsko sonce lahko pomagalo ogrevati prostor, ne pozabite skrbeti za čista okna. Kot omenjeno – zavese naj ne segajo čez radiator. Lahko pa jih obesite nad vrata, ki vodijo ven. Včasih je bilo to pogosto.
Zaščita pred prepihom
Če čutite, da hladen zrak vstopa v vaš dom pod vrati in okni, so lahko učinkovita pomoč tako imenovane kače proti prepihu, ki jih lahko kupite ali izdelate sami. Na spletu je mogoče najti veliko precej preprostih navodil. Lahko uporabite celo stare žabe, ki jih napolnite s starimi nogavicami.
Sobe, ki jih ne uporabljate
Če imate v domovanju sobe, ki jih ne uporabljate in posledično ne ogrevate, naj bodo njihova vrata dobro zaprta. Prepričajte se, da tesnijo, pri tleh lahko za vsak primer položite še omenjeno zaščito proti prepihu. Tako vam hladen zrak iz tega dela domovanja ne bo ves čas ohlajal toplega predela.

Tepihi in preproge
Niso le dekoracija, temveč imajo v hladnem obdobju še kako uporabno vrednost. Pomagajo preprečevati pobeg toplote skozi tla. Poleg tega (če ne drugače psihološko) pomagajo ogrevati prostor. V toplem delu leta jih lahko umaknete, sedaj pa jih le namestite. Imeli boste občutek, da je topleje in lahko boste zmanjšali gretje.
Odeje in topla oblačila
Jeseni in pozimi bi se morali doma topleje oblačiti. Povsod bi morali nastaviti odeje, lahko so celo na jedilnih stolih. V kombinaciji s tepihi in preprogami ter debelejšimi zavesami, lahko pa še s toplimi barvnimi odtenki, povečujejo občutek topline. Posledično lahko namestite nižjo temperaturo gretja. Jesen in zima res nista letna časa za kratke rokave. Oblecite debelejši pulover in manj ogrevajte. Če vam postane vroče, ne odpirajte okna in ne slačite puloverja – znižajte temperaturo v prostoru.
Kuhinja in kopalnica
Uporaba štedilnika in pečice ogreva prostor, podobno deluje topla prha. Takrat je lahko v kuhinji ali kopalnici šibkejše gretje. V kopalnici imate lahko pri roki tudi debel kopalni plašč, v katerega se takoj zavijete.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV