Dominvrt.si
Kokoš in jajca

Zato župani gospodinjstvom delijo brezplačne kokoši

L.M.
10. 04. 2025 05.00
1

Na svetu se vsako leto zavrže okoli 2,5 milijarde ton hrane, kar predstavlja velik svetovni problem, iz katerega ni izvzeta niti Evropa. Državne in lokalne oblasti se tega problema lotevajo na različne načine, med bolj inovativnimi pa so v nekaterih delih Francije in Belgije. V nekaterih predelih teh dveh držav namreč v ta namen že leta delijo brezplačne kokoši. Bi se ideja lahko prijela tudi drugje?

Francosko mesto Colmar je prvo, ki se je pred 10 leti odločilo, da bo gospodinjstvom začelo brezplačno podarjati kokoši. Cilj tega eksperimentalnega projekta, ki ga je uvedel oddelek za ravnanje z odpadki v mestu v severovzhodni Franciji, je bil zmanjšati količino zavržene hrane.

Takratni župan je bil sicer  leto pred tem izvoljen ravno na podlagi te inovativne ideje, katere slogan se je glasil 'ena družina, ena kokoš'. Namen je bil spodbuditi prebivalce k temu, da bi imeli doma vsaj enega piščanca ali kokoš. Prebivalce so spodbujali k vzreji piščanca, ki ne samo poje hrano, ki jo zavrže človek, ampak nosi tudi jajca in tako prinaša dodatno korist. 

Ideja požela veliko odobravanja

Kokoši v gospodinjstvih so pripomogle k manjši količini zavržene hrane.
Kokoši v gospodinjstvih so pripomogle k manjši količini zavržene hrane. FOTO: Adobe Stock

Na 'razpis' za brezplačne kokoši se je prijavilo več kot 200 domov v štirih občinah, vsak izmed njih pa je dobili po dve kokoši. 

Vsako gospodinjstvo je podpisalo zavezo, da bodo podarjene živali vzrejali na svojem domu, pri čemer je bil dogovor tudi, da lahko oblasti kadar koli opravijo naključne preglede ali je za žival dobro poskrbljeno. Ljudje so se lahko sami odločili ali bodo za kokoš zgradili kokošnjak ali ne, edini pogoj je bil, da mora imeti vsak dom dovolj prostora – med 8 in 10 kvadratnih metrov za vsako kokoš. 

Jajca v ZDA tako draga, da jih ljudje tihotapijo iz Mehike.

S projektom zaradi velikega zanimanja nadaljevali

Projekt se je izkazal za zelo uspešnega, zato so se odločili z njim nadaljevati, prebivalci pa se lahko še vedno odločijo za eno ali dve brezplačni kokoši. Z leti so se pridružile še druge občine, od leta 2022 jih sodeluje že več kot 20. 

Na svetu se vsako leto zavrže okoli 2,5 milijarde ton hrane.
Na svetu se vsako leto zavrže okoli 2,5 milijarde ton hrane. FOTO: Profimeda

Količina bioloških odpadkov precej zmanjšana

Do danes je bilo lokalnim prebivalcem razdeljenih 5.282 kokoši, trenutno pa so odprte prijave za naslednjo razdelitev v juniju 2025. Ne samo, da so ljudje prejeli obilo zalog brezplačnih jajc, ampak so se tudi odpadki hrane na tem območju precej zmanjšali, saj se piščanci hranijo s kuhinjskimi ostanki, ki jih sicer običajno zavržemo. 

"Glede na to, da je povprečna življenjska doba kokoši štiri leta in da zaužije 150 g bioloških odpadkov na dan, ocenjujemo, da smo se izognili 273,35 tone bioloških odpadkov," je povedal župan mesta, ki je odgovorno za zagon projekta.

Od Igre prestolov do resničnosti: v Teksasu klonirali pravolka
Preberi še
Od Igre prestolov do resničnosti: v Teksasu klonirali pravolka

Povzeto po: bbc.com

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860