Pedro Cardosa, vodja študije in biolog iz finskega prirodoslovnega muzeja, je povedal, da je trenutna kriza izumiranja žuželk močno skrb vzbujajoča. Poudaril je še, da dodatne skrbi povzroča dejstvo, da je to, kar poznamo, zgolj vrh ledene gore.
Glavna dejavnika sta krčenje in degradacija habitatov, sledijo pa onesnaževalci (predvsem insekticidi) ter invazivne vrste. Pomemben dejavnik so tudi podnebne spremembe. Zmanjševanje števila čebel, mravelj, os, metuljev, hroščev in drugih vrst žuželk ima precej širše posledice od njihovega izumrtja. Številne opravljajo delo, ki je nenadomestljivo, vključno z opraševanjem in zatiranjem škodljivcev.
Na globalni ravni so pridelki, ki jih oprašujejo žuželke, vredni od 235 do 577 milijard ameriških dolarjev letno, kažejo podatki Združenih narodov. Od žuželk so odvisne tudi številne živali. Tako je veliko zmanjšanje števila ptic po Evropi in ZDA povezano z zmanjševanjem populacij žuželk zaradi pesticidov.
Znanstveniki ocenjujejo, da je na svetu okoli 5,5 milijona vrst žuželk, pri čemer so jih identificirali in poimenovali zgolj približno petino. Na rdečem seznamu ogroženih vrst Svetovne zveze za varstvo narave (IUCN) je sicer zgolj 8400 od okoli milijona poznanih vrst žuželk.
Dominvrt e-novice
V branje priporočamo še:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV