Večina potresov je na srečo tako šibkih, da jih komaj ali pa sploh ne občutimo, vsake toliko časa pa naš planet pretrese tudi močnejši sunek. Znanstveniki danes še ne znajo natančno napovedati, kje in kdaj bo udaril naslednji močan potres, zato je, še posebej na potresnih območjih, pomembno, da smo naj pripravljeni in znamo v primeru najhujšega, pravilno odreagirati.
Kaj storiti, če začutimo tresenje tal pod nogami?

V primeru hujšega potresa se čim prej zaščitite. To pomeni, da se spustite na tla, s čimer se zaščite pred padcem. Oddaljite se od oken in drugih steklenih površin. Roke in noge držite na tleh, ter se tako postavite v idealen položaj, da se odplazite v zavetje, če bi bilo to potrebno. Uprite se vzgibu, da bi stekli ven iz hiše.
Nato poiščite mizo, podboj vrat ali drugo trdno skrivališče, v katerega se lahko zatečete, dokler se tresenje ne ustavi. Glavo si zaščitite z blazino. V tem položaju počakajte, dokler se tresenje ne ustavi.
Če se nahajate na prostem ...
Če se tla začnejo tresti, ko ste zunaj, poiščite čim bolj odprt prostor, oddaljen od blokov in hiš, rek in jezer, dreves, cest in reklamnih panojev, semaforjev, svetilk javne razsvetljave, električnih daljnovodov ter drugih napeljav. Če vam uspe najti takšen osamljen kotiček, potem ste na varnem.
Ko se tresenje umiri ...
Tudi ko se tla umirijo, še ni nujno, da je nevarnost minila. Potresu lahko sledi vrsta šibkejših popotresnih sunkov. Ko se prepričate, da ni poškodovancev, preverite plinske in električne napeljave ter jih izklopite, če lahko to storite varno. In če ste v močno poškodovani zgradbi, čim prej spravite sebe in druge na prosto.
Zunaj bodite pozorni na nevarnosti, kot so padli električni vodi, počene plinske cevi ali negotove strukture.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV