Dominvrt.si
Po EU se prvič širi komar ščitar, ki med drugim prenaša rumeno mrzlico.

Strokovnjaki svarijo pred novo vrsto komarja

STA, L.M.
14. 06. 2024 05.00
1

K nam je prispela nova vrsta komarja, ki ni tako zelo nedolžna, svarijo strokovnjaki. Poleg tigrastega komarja, ki je v Evropo prišel že leta 1978, je bil v Evropi letos prvič zaznan tudi ščitasti komar. Pogoje za njegovo širjenje ustvarjajo predvsem podnebne spremembe, so sporočili iz Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC).

Leta 2005 je k nam prišel tigrasti komar, ki poleg precej neprijetnega izpuščaja lahko prenaša tudi viruse. A kot kaže, to ne bo edini komar, ki se ga bomo letos morali bati – v Evropo je namreč že priletel ščitasti komar. Le še vprašanje časa je, kdaj bomo tega opazili tudi pri nas.

V Evropi se ob podnebnih spremembah in toplejših temperaturah veča število primerov denge.
V Evropi se ob podnebnih spremembah in toplejših temperaturah veča število primerov denge. FOTO: Dreamstime

Povečano število bolezni, ki jih prenašajo komarji

V Evropi se ob podnebnih spremembah in toplejših temperaturah veča število primerov denge in drugih bolezni, ki jih širijo komarji, svari Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC). 

"Evropa že opaža, da podnebne spremembe ustvarjajo ugodnejše pogoje za invazivne komarje, ki se širijo na prej neprizadeta območja in okužijo več ljudi z boleznimi, kot je denga," je dejala direktorica ECDC Andrea Ammon. Pri agenciji EU vidijo povezavo med toplejšimi temperaturami in širjenjem komarjev na območja, kjer jih doslej ni bilo, je še dodala.

Več primerov zabeležene mrzlice Denga

Lani so v EU, Islandiji, Lihtenštajnu in na Norveškem zabeležili 130 primerov mrzlice denga, pri katerih so ugotovili lokalni vir okužbe. Leta 2022 pa so zabeležili 71 primerov lokalnih okužb z virusom denge. Gre za precejšnje povečanje v primerjavi z obdobjem med letoma 2010 in 2021, ko so vsega skupaj zabeležili 73 primerov lokalne okužbe z njim, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Pazljivo, če se odpravljate na potovanje

Ščitarji se pogosto naselijo v prazne cvetlične lončke, rezervne pnevmatike, bazene, jame z vodo in podobno.
Ščitarji se pogosto naselijo v prazne cvetlične lončke, rezervne pnevmatike, bazene, jame z vodo in podobno. FOTO: Shutterstock

Poleg lokalnih virov okužb pa je vse več tudi uvoženih primerov, ko se osebe okužijo na potovanjih. Leta 2022 so zabeležili 1572 takih okužb, lani pa 4900, kar je največ od začetka zbiranja podatkov na ravni EU leta 2008.

Po EU se prvič širi tudi komar ščitar, ki med drugim prenaša še rumeno mrzlico. Zaenkrat se je udomačil na Cipru.

O komarju ščitarju

Komar ščitar izvira iz Afrike, v druge dele sveta pa so ga najverjetneje prinesli na ladjah, ki so se uporabljale za evropsko raziskovanje in kolonizacijo. Kot pove njegovo ime 'yellow fever mosquito', je ščitar primarno prenašalec rumene mrzlice, bolezni, ki prevladuje v tropskih delih Južne Amerike in Afriki in se  v zmernih regijah pogosto pojavlja v poletnih mesecih. 

Ščitarji se pogosto naselijo v prazne cvetlične lončke, rezervne pnevmatike, bazene, jame z vodo in drugo odpadno stoječo vodo. Uspevajo v urbaniziranih območjih, v tesnem stiku z ljudmi, zaradi česar so izjemno uspešen prenašalec virusov. Najdemo jih tudi na območjih brez vodovodnih sistemov, kjer so močno odvisni od shranjene vode, ki jim predstavlja ugodne pogoje za razmnoževanje. Odrasli samci in samice se hranijo z nektarjem rastlin – vendar samice iščejo predvsem človeško kri, da bi proizvedle jajčeca. Najbolj aktivne so podnevi. Ker jajčeca lahko preživijo tudi daljše obdobje suše, to omogoča enostavno širjenje in razmnoževanje. 

Preventivni ukrepi

Čeprav so komarji neizogibni del poletja, strokovnjaki navajajo nekaj možnih ukrepov. Z vrtov ali balkonov odstranite stoječo vodo, kjer se lahko razmnožujejo komarji, na sprehodih uporabljajte repelente in zaščitna oblačila, na okna in vrata pa namestite mreže. 

Po EU se prvič širi komar ščitar, ki med drugim prenaša rumeno mrzlico.
Po EU se prvič širi komar ščitar, ki med drugim prenaša rumeno mrzlico. FOTO: Shutterstock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702