Dominvrt.si
Lubadar.

Na Koroškem so razglasili nevarnost gradacije smrekovega lubadarja

STA
28. 06. 2019 08.36
0

Zavod za gozdove Slovenija (v nadaljevanju ZGS) je pred dnevi razglasil veliko nevarnost gradacije smrekovega lubadarja na Koroškem. S pozivom želijo spodbuditi lastnike gozdov k hitremu poseku prizadetega drevja. Na Koroškem namreč po trenutnih podatkih lubadar povzroča največ težav na območju občine Dravograd.

Lubadar.
Lubadar. FOTO: Dreamstime

Na območju občine Dravograd je trenutno izdanih odločb za posek več kot 5400 kubičnih metrov smrekovih dreves, skupno pa je trenutno lastnikom gozdov na Koroškem za posek izdanih odločb že za več kot 15.000 kubičnih metrov dreves, je za STA pojasnil vodja slovenjgraške območne enote ZGS Branko Gradišnik.

Pri razglasitvi velike nevarnosti gradacije oz. velike nevarnosti stopnjevanja napadov smrekovega lubadarja sicer ne gre za formalno razglasitev nevarnosti, kot je to v primeru razglasitve požarne ogroženosti naravnega okolja, saj za razglasitev velike nevarnosti gradacije lubadarja ni podlage v kakšnem predpisu. Gre predvsem za poziv lastnikom gozdov prek medijev k čim prejšnjemu ustreznemu ukrepanju, je pojasnil Gradišnik.

Trenutno so namreč vremenske razmere ugodne za razvoj velikega in malega smrekovega lubadarja v vseh gozdovih. Še posebej pa so izpostavljena območja, ki so bila v minulih letih prizadeta zaradi naravnih ujm. Podrte ali poškodovane smreke namreč predstavljajo veliko nevarnost za prenamnožitev lubadarja in nastanek velikih žarišč.

Lubadar.
Lubadar. FOTO: Dreamstime
Česna nikoli več ne boste lupili enako!
Preberi še
Česna nikoli več ne boste lupili enako!
Bi živeli na 23 kvadratnih metrih?
Preberi še
Bi živeli na 23 kvadratnih metrih?

Kot je še pojasnil Gradišnik, želijo lastnike gozdov spodbuditi k čim hitrejšemu ukrepanju, saj bo le pravočasen posek prizadetih dreves prispeval k upočasnitvi gradacije in s tem k manjši ogroženosti gozdov. Vse lastnike gozdov tako pozivajo, da redno pregledujejo svoje gozdove in o pojavu lubadarja obveščajo pristojne revirne gozdarje, ki bodo podali ustrezna navodila za ukrepanje.

Na ZGS hkrati pozivajo tudi ostalo javnost, kot so planinci, lovci in drugi, da obveščajo pristojne revirne gozdarje o pojavih lubadarja. Gozdove na Koroškem sta močno prizadela vetroloma decembra 2017 in oktobra lani. Lani so bili najbolj poškodovani gozdovi na območju Občine Črna na Koroškem, v ujmi leto prej pa gozdovi na območju dravograjske občine, prav tako pa tudi na črnjanskem in radeljskem območju. Z napadi podlubnikov se spopadajo tudi lastniki gozdov drugod po Sloveniji, a, kot je za STA pojasnil vodja sektorja za ukrepe v gozdovih pri ZGS Jože Mori, velika nevarnost gradacije smrekovega lubadarja v drugih območjih Slovenije ni bila razglašena.

"Predvidevamo pa lahko močnejše napade predvsem na območju Bleda, kjer gradacija še ni končana, ter na območju Kočevske, kot posledica prenamnožitve zaradi velike količine podrte lesne mase smreke ob vetrolomu v letu 2017," je sporočil Mori.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698