
Poročilo, ki ga je neprofitna organizacija – Health and environment alliance, objavila v lanskem letu, kaže, da je na področju Zahodnega Balkana kar šestnajst zastarelih elektrarn na premog. Predstavljajo resen problem in grožnjo za zdravje ljudi in tudi gospodarsko odgovornost za in do celotne Evrope. Evropska Unija si je zadala cilj, da mora uporabiti vsa razpoložljiva orodja za izboljšanje zdravja, podaljšanje življenjske dobe, prihranke zdravstvenih stroškov in povečati produktivnost, tako v Evropi, predvsem pa v Zahodnem Balkanu.
Kaj pravi poročilo?
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in Evropska komisija sta izdali poročilo o kroničnem onesnaževanju s premogom, ki kaže, da so elektrarne, ki še vedno delujejo na premog in so locirane na področju Zahodnega Balkana, odgovorne za 3.900 prezgodnjih smrt, 8.500 primerov bronhitisa pri otrocih in tudi za druge kronične bolezni, predvsem bolezni dihal. Povezano s tem naj bi države na področju Zahodnega Balkana letno iz zdravstvene blagajne izgubile 11.535 miljo nov evrov.
Če smo natančnejši, poročilo kaže, da teh 16 zastarelih elektrarn, ki delujejo na premog na tem področju sveta, v zrak spustijo več žveplovega dioksida (SO2) kot celotna flota 250 elektrarn na premog v Evropski Uniji. Samo ena elektrarna je, in sicer elektrarna Ugljevik v Bosni in Hercegovini, oddala več žveplovega dioksida v okolje kot vse nemške elektrarne na premog skupaj. Vsebnost trdnih delcev in dušikovega oksida je zaskrbljujoča.
Podatki so zaskrbljujoči
Evropska Unija nosi večino zdravstvenih posledic. V letu 2016 je bilo denimo zaradi onesnaženosti 2.013 prezgodnjih smrti, po ocenah poročila pa ima Evropska unija letno skupaj 600.000 izgubljenih delovnih dni. Med tem, ko je za večino držav strošek na letni ravni zaradi zdravstvenih posledic le tega 1.988 milijonov evrov, za države Zahodnega Balkana pa je ta znesek precej višji – 3.648 milijonov evrov letno.
Mednarodna pogodba o Energetski listini deluje od leta 2006 in sicer za integracijo energetskih trgov v Evropski Uniji in trgov sosed. Določila je rok in dejstvo, da države Zahodnega Balkana izpolnijo zakonodajo Evropske Unije o nadzorovanju onesnaženja do leta 2018. Na žalost smiselnih ukrepov za bolj zdravo energijo sistemov, naložb in predelave v proizvodnji energije na tem področju ni bilo oz. krepko zamujajo.
Politika na področju Zahodnega Balkana se še vedno ne zgane
Politiki v regiji Zahodnega Balkana naj bi bili še naprej odločeni financirati in graditi nove elektrarne na premog, kar pa ne upošteva najnovejših standardov Evropske Unije na področju onesnaževanja in boja proti tem.
Ioana Ciuta, koordinatorka za energijo pri CEE Bankwatch, je komentirala, da so fosilna goriva zdravstvena, finančna in okoljska odgovornost. Namesto, da bi še najprej vlagali v vedno bolj zastarele elektrarne na premog, morajo voditelji Zahodnega Balkana sprejeti v prihodnost usmerjen pristop in okrepiti svoja prizadevanja za zmanjševanje izgube energije in povečati delež trajnostnih oblik energije.
Dominvrt e-novice

V branje priporočamo še:




Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV