Ognjeni črv je morska žival z latinskim imenom Hermodice carunculata, ki spada med mnogoščetince iz družine Amphinomidae. V Jadranu je ta vrsta avtohtona, v zadnjem času pa se predvsem poleti vse pogosteje pojavlja tudi v severnih predelih.
Razlog za širjenje je globalno segrevanje
Kot navaja STA, na italijanskem nacionalnem inštitut za oceanografijo razmah ognjenega črva pripisujejo zvišanju temperatur v Sredozemlju v zadnjih letih. Čeprav je vrsta tam prisotna že več stoletij, jo od leta 2018 opažajo vse pogosteje. Njihovo širjenje se je še posebej močno povečalo v zadnjih dveh do treh letih po hudih vročinskih valovih. Njihovo širjenje poleti spodbujajo tudi drugi dejavniki, na primer pomanjkanje plenilcev te morske živali.
Ognjeni črvi (Hermodice carunculata) se največkrat pojavljajo na obali na trdem dnu, travnikih morske trave ali občasno v pesku, prisotni pa so tudi v morju. Med drugim se prehranjujejo z ribami in morskimi zvezdami. Sovražnikov nimajo, ob tem pa so sposobni samoregeneracije. Telo je sestavljeno iz številnih obročev, ki jih je lahko tudi sto. So modro-sivo-roza barve, med seboj pa jih ločuje tanka svetlo rumena črta. Ob straneh ima rdeče ali rjave škrge, pod katerimi se skrivajo bele hitinaste ščetine. Običajno so te obrnjene navzdol, ko žival začuti, da je v nevarnosti, pa jih razpre in dvigne v obrambni položaj.
Težave ognjeni črvi povzročajo zlasti ribičem, saj se zapletejo v njihove mreže in orodja za lovljenje, pa tudi kopalcem.
Med najbolj prizadetimi je trenutno italijanska južna obala, med drugim Sicilija, Apulija, Kampanija in Kalabrija. V preteklih letih so ga opazili tudi na vzhodni obali Jadranskega morja, med drugim v morju ob otokih Korčula, Mljet in Brač. Letos pa se je pojavil tudi ob obali Črne gore.
Po dosedanjih podatkih pri nas ognjenega črva še niso opazili.
Če ga opazite v morju, se ga ne dotikajte
Tega približno 30 centimetrov dolgega črva se, če ga opazite v morju, nikar ne dotikajte, prav tako bodite med plavanjem previdni.
Življenjske nevarnosti za zdrave odrasle kopalce pisani ognjeni črv, ki spominja na stonogo, sicer ne predstavlja. Stik z belimi čopki in ščetinami pa je lahko zelo boleč, življenjsko nevaren pa je v določenih primerih za alergike. V stiku z njim v kožo prodrejo ščetine, ki se pogosto zlomijo, zato jih je težko odstraniti. V teh ščetinah so strupeni izločki, ki povzročijo pekoč občutek, srbenje in otrplost. V redkih primerih pri človeku povzročijo tudi omotico ali slabost.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV