Na včerajšnjem posvetu v državnem svetu se je minister Jure Leban zavzel za eno družbo, ki bo v ravnanju z odpadki odgovorna, hkrati pa bo padla dokončna odločitev o sežigalnici. V uvodnem nagovoru na posvetu, ki sta ga pripravila državni svet in okoljsko ministrstvo, je predstavil nekaj morebitnih rešitev. Zavzel se je, da se do poletja zniža prag plačevanja embalažnine s 15 ton odpadne embalaže letno na ničelno raven. Minister za okolje je poudaril, da je za majhno državo, kot je Slovenija, dovolj ena sama družba za ravnanje z odpadki, jasno pa je dal tudi vedeti, da moramo za tisto, kar damo na trg, odgovarjati. Zavzel se je za uvedbo meje, do katere bi zavezancem država poenostavila poročanje o dani embalaži na trgu.
Ministrstvo zavzelo stališče odprtega dialoga
Ministrstvo je izrazilo željo, da bi se končno dogovorili o termični obdelavi odpadkov in jasno izrazili svoje stališče. Zavedajo se težavnosti umeščanja tovrstnega objekta v prostor a je minister prepričan, da smo v Sloveniji sposobni dialoga in odločitve. "Skupaj moramo najprej identificirati, kje smo, ko bomo prišli do podrobnega pisanja posameznega člena, pa bomo s posamičnimi deležniki rešitve še izpilili," je pojasnil okoljski minister, Jure Leban in dodal, da si želi, da bi bil zakon na vladi sprejet do poletja.
Minister se zaveda, da je razprava o omenjenem zakonu težavna in da je mnogim trn v peti, saj se po dolgih letih zatišja na okoljskem ministrstvu odpirajo zahtevna področje. "Ne bom se dal, ne bom pokleknil. Nadaljeval bom z urejanjem tega področja z odpadki, ki so v Sloveniji velik posel, vztrajal bom proti frackingu v Sloveniji, zahtevam, da se kanalizacija gradi v skladu z najvišjimi okoljskimi standardi, in še bi lahko našteval." Na drugi strani pa je predsednik državnega sveta in soorganizator posveta Alojz Kovšca poudaril, da ne bežijo pred težkimi vprašanji, izrazili pa so tudi veselje, da se sedaj zadeve rešujejo dokaj sistemsko. Med drugimi si je Kovšca zavzel za uravnoteženo porazdelitev odgovornosti med deležniki in spomnil, da se nastajanju odpadkov kljub trudu ne bo mogoče povsem izogniti, zato bo potrebna sama infrastruktura za njihovo obdelavo.
Družbe za ravnanje z odpadno embalažo se zavzemajo za ohranitev svojega položaja
Generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije Sonja Šmuc je izpostavila potrebo po enostavnem in stroškovnem učinkovitem sistemu in pozvala k temu, da nova ureditev ne bi ubila gospodarskega dela sistema. Prvi mož ljubljanske Snage in predsednik Združenja centrov za ravnanje z odpadki Janko Kramžar je posvaril pred kopiranjem rešitev iz tujine in dejstvo, da ima Slovenija le 2 milijona prebivalcev. Marko Zidanšek, direktor družbe Simbio, je izpostavil dobre izkušnje širše celjske regije s termično obdelavo odpadkov, saj naj bi ta zmanjševala reciklaže, emisije pa so nadzorovane. "Gre za stroškovno učinkovit center, tako za cene zbiranja, obdelave in predelave kot za končne gospodinjske uporabnike," je še dejal Zidanšek.
Družbe za ravnanje z odpadno embalažo so se vse zavzele za ohranitev svojega položaja in sistema, ki bi bdel nad vsem, predstavniki civilne družbe pa so izrazili pomisleke do vzpostavljanja sežigalnic v Sloveniji. Predstavniki kmetov so opozorili, da bi stroški plačevanja embalažnine lahko presegli prihodke države. Posvet je bil prvi v vrsti javnih posvetov, ob katerih se snujejo spremembe zakona o varstvu okolja, ki ga pripravlja okoljsko ministrstvo. Do pomladi je predvidenih še pet tovrstnih posvetovanj skupaj z različnimi podjetji, poslovneži, institucijami, s katerimi se morajo dogovoriti, kje in zakaj je zakonodaja šibka in kako naprej.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV