Dominvrt.si
Sončne celice

Lastniki sončnih elektrarn res potrebujejo tudi hranilnik?

L.M.
10. 12. 2024 05.00
0

Sončni kolektorji so v zadnjem času postali priljubljena izbira mnogih lastnikov domov, saj predstavljajo okolju prijazen, obnovljiv vir energije. Toda težava sončnih panelov je ta, da je proizvajanje elektrike neposredno odvisno od zunanjih dejavnikov, kar pomeni, da je proizvodnja v oblačnih dneh močno zmanjšana. Preverili smo, kako nam lahko to slabost pomagajo preseči hranilniki energije.

Na proizvodnjo sončne energije vplivajo tako letni čas kot ura v dnevu, oblaki, prah, meglice ali ovire, kot so sence, dež, sneg in umazanija. Vse to so dejavniki, na katere nimamo vpliva – elektrika pa je dobrina, brez katere danes ne gre. 

Ključna prednost hranilnikov je boljša samooskrba

Hranilniki energije so zaradi nestanovitnosti vremena za lastnike sončnih elektrarn tako danes praktično nepogrešljivi. Z njimi je namreč v 'boljših časih' mogoče shraniti elektriko za takrat, ko je proizvodnja upočasnjena ali ustavljena. 

Hranilnikih energije so zaradi nestanovitnosti vremena za lastnike sončnih elektrarn danes praktično nepogrešljivi.
Hranilnikih energije so zaradi nestanovitnosti vremena za lastnike sončnih elektrarn danes praktično nepogrešljivi. FOTO: Arhiv naročnika

"Hranilnik deluje kot shranjevalnik energije, ki nam presežno električno energijo, proizvedeno iz sončne elektrarne, shrani za kasnejšo uporabo. Koriščenje te energije v pravem obdobju je tisto, ki nam omogoča najbolj optimalno izrabo. S pametnim upravljanjem poskrbimo za najboljši izkoristek delovanja baterije," pojasnjuje Benjamin Žagar, vodja prodajne službe GEN-I Sonce.

Pomembna prednost, ki jo prinašajo hranilniki sončne energije, je tudi manjša odvisnost od električnega omrežja, kar je lahko še posebej koristno ob izpadih elektrike. Z uspešnim shranjevanjem sončne energije lahko nenazadnje znatno zmanjšamo svoj ogljični odtis. Nezanemarljiv je tudi prihranek na računih za elektriko, saj sončne celice v kombinaciji s hranilnikom energije zmanjšajo količino elektrike, ki bi jo sicer črpali iz omrežja.

Prednosti hranilnikov povzame tudi Žagar"Poenostavljeno povedano je investicija v sončno elektrarno in baterijski hranilnik še naprej smiselna odločitev, saj z njo dosegamo vse ključne cilje: prihranke na računih za električno energijo, ki investicijo upravičijo, lasten čist in obnovljiv proizvodni vir, nižje mesečne stroške električne energije in neodvisnost od nihanja cen na trgu, večjo neodvisnost od omrežja, shranjevanje presežkov proizvedene energije za kasnejšo porabo."

Kako deluje hranilnik energije?

Hranilniki energije ali baterijski hranilniki delujejo na podlagi dejstva, da je mogoče elektriko, ki nastane v sončni elektrarni, shraniti in jo nato sprostiti za uporabo, ko je potrebna.

Hranilniki energije omogočajo nezanemarljiv prihranek energije na računih za elektriko.
Hranilniki energije omogočajo nezanemarljiv prihranek energije na računih za elektriko. FOTO: Adobe Stock

Ko sončna svetloba pride v stik s solarnim panelom, sončne celice v panelu pretvorijo sončno svetlobo v električno energijo v obliki enosmernega toka. Ta elektrika nato steče v pretvornik, ki pretvori enosmerni tok v izmenični tok, ki se lahko uporablja za napajanje gospodinjskih aparatov in drugih električnih naprav. Če je poraba električne energije v domu v nekem trenutku manjša od proizvedene, se presežek energije shrani v bateriji.

Litij-ionske baterije so trenutno najboljša izbira na trgu

Ena izmed možnosti, ki danes na trgu prevladujejo, so litij-ionske baterije. Njihova prednost je, da imajo razmeroma dolgo življenjsko dobo ter ne zahtevajo praktično nobenega vzdrževanja. 

"V povezavi s požarno varnostjo hranilnikov energije strankam v osnovi priporočamo, da izberejo ustrezno tehnologijo baterij. Baterije v naši ponudbi so litij-železo-fosfatne (LiFePO4), njihova glavna prednost pa je varnost. Omenjene baterije so v primerjavi z drugimi litij-ionskimi baterijami znane po višji toplotni stabilnosti in nižjem tveganju za morebitno pregrevanje." 

Koliko je pričakovana življenjska doba hranilnikov energije?

Andrej Škerlak iz podjetja GEN-I Sonce o življenjski dobi električnih hranilnikov energije: "Tovrstni hranilniki električne energije imajo kar 15-letno produktno garancijo. Ob preteku garancije bo imel hranilnik vsaj še 60 % svoje začetne kapacitete, ponazarja Škerlak. Tovrstni sistemi pa so, kot dodaja, modularno nadgradljivi, kar pomeni, da se lahko npr. obstoječemu baterijskemu sistemu kapacitete 10 kWh (ki sestoji iz dveh 5 kWh enot) čez nekaj let enostavno doda nova enota s kapaciteto 5 kWh, s čimer se poveča kapaciteta že nameščenega baterijskega sistema." 

Nenazadnje pa v podjetju Gen-i omogočajo tudi odkup presežkov električne energije, celo, ko je baterija povsem napolnjena, kar je za uporabnike še posebej dobrodošlo:

"Ko je hranilnik poln in sončna elektrarna še vedno proizvaja energijo, se ta odda v omrežje, GEN-I pa omenjene presežke proizvedene elektrike odkupi v obliki dobropisa na mesečnem računu za dobavo elektrike," za konec še pojasni Škerlak.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698