Zaradi negotovosti na energetskih trgih se ljudje vedno bolj spogledujemo z možnostmi izkoriščanja alternativnih virov energije. Ogromno potenciala na slovenskih tleh predstavlja zlasti sonce, zato je dobro vedeti, kako lahko preverite, ali je vaša streha sploh primerna za namestitev sončne elektrarne.
Cena električne energije na svetovnem trgu se iz leta v leto viša in ker smo v moderni dobi vedno bolj odvisni od elektrike, se vse več ljudi spogleduje z idejo o postavitvi sončne elektrarne. To seveda ni nekaj, za kaj se odločite čez noč, saj gre vseeno za nekoliko večjo investicijo, ki pa pomeni vsaj 30 let samooskrbe z električno energijo preko sonca.
Preden se dokončno odločite za postavitev sončne elektrarne, je pametno najprej preveriti, ali je vaša streha primerna za namestitev sončne elektrarne. Objekti, na katere bi želeli namestiti sončno elektrarno, morajo imeti na razpolago ustrezno strešno površino (1 kW sončne elektrarne zasede cca. 4 do 5 m2 prostora), prav tako pa je pomembna usmerjenost omenjene strešne površine, pojasnjuje Andrej Škerlak z GEN-I Sonce, največjega promotorja sončnih elektrarn pri nas.
Z vidika učinkovitosti proizvodnje je najbolj optimalno, da se fotonapetostni paneli namestijo na južno kapnico strehe (saj ta zagotavlja največjo izpostavljenost sončnim žarkom), so pa za namestitev fotonapetostnih panelov ustrezne tudi strešne površine na vzhodni, zahodni, jugovzhodni in jugozahodni strani. Nameščanje panelov na severno kapnico strehe odsvetujemo. Ob tem strokovnjak izpostavi še pomen čim manjšega senčenja. Priporočljivo je, da je streha čim manj izpostavljena senčenju zaradi dreves, sosednjih stavb, dimnikov in podobno, saj lahko to občutno zmanjša končni izplen solarnega sistema.
Je vsaka streha primerna za postavitev sončne elektrarne?
Na vprašanje, ali je mogoče solarne panele za sončno elektrarno namestiti na vse tipe streh, nam Andrej Škerlak pojasni, da imajo pri GEN-I Sonce rešitve za vse vrste in tipe kritin, pa tudi za objekte z ravnimi strehami, kjer se panele namesti skupaj s posebno podkonstrukcijo, s katero se zagotovi ustrezen naklon. Obstajajo pa določeni dejavniki, ki vplivajo na končno izvedbo. Ker ima sončna elektrarna predvideno življenjsko dobo delovanja okoli 30 let, je pomembno tudi, da kritina na strehi, kamor se bo namestilo sončno elektrarno, ni prestara oz. da je ta v dobrem stanju. Montaža sončne elektrarne zahteva pritrjevanje, kar lahko pri slabši kritini povzroči težave.
Še posebej je to pomembno v primerih, ko je namestitev solarnih panelov predvidena za večjo površino strehe. To je, kot pravi strokovnjak, odvisno od izvajalca in proizvajalcev fotonapetostnih panelov, s katerimi ta izvajalec sodeluje. Na svetovnem trgu lahko danes najdemo številne proizvajalce fotonapetostnih panelov, ki svoje produkte nudijo v različnih variacijah. Ti se lahko od proizvajalca do proizvajalca razlikujejo po celični tehnologiji (monokristalni, polikristalni), moči, učinkovitosti pretvorbe sončne energije v električno energijo, vzdržljivosti oz. dolgoročnosti predvidenega delovanja, estetiki (klasični paneli, paneli s črnim okvirjem, popolnoma črni paneli), velikosti in podobno.
Pri GEN-I Sonce že dlje časa sodelujejo z enim izmed največjih svetovnih proizvajalcev, to je podjetje Jinko Solar, s katerim so izjemno zadovoljni. Trenutno imamo v naši ponudbi solarne panele moči 450W, en tovrstni panel pa na strehi zasede cca. 2 kvadratna metra prostora, pojasni predstavnik podjetja GEN-I Sonce in ponudi enostaven izračun površine: Če bi si želeli na primer namestiti sončno elektrarno moči 9 kW, bi potrebovali 20 solarnih panelov (moči 450W), kar pomeni da bi potrebovali cca. 40 kvadratnih metrov razpoložljivega prostora na strehi (tj. neupoštevajoč morebitne ovire na strehi, morebitno senčenje, zahteve glede ustreznih odmikov itd.).
Sončni elektrarni se splača dodati še hranilnik energije
Glede na spremembe v obračunavanju oziroma izravnavi prejete in oddane energije v omrežje se od začetka leta 2024 najbolj splača investirati v sončno elektrarno s hranilnikom energije. Ta namreč služi shranjevanju presežkov v času, ko je več sonca in lahko sončna elektrarna proizvede električno energijo 'na zalogo'.
Stranke, ki se odločijo za namestitev sončne elektrarne in hranilnika energije, proizvedeno električno energijo najprej porabijo znotraj svojega doma (če so v času delovanja sončne elektrarne aktivni porabniki električne energije). Ko sončna elektrarna proizvaja več energije, kot jo objekt v danem trenutku potrebuje, se ta (za kasnejšo uporabo) shranjuje v hranilniku. Ko je hranilnik poln in sončna elektrarna še vedno proizvaja energijo, se ta odda v omrežje, pojasni Andrej Škerlak. Če pa stranka hranilnika nima, se vsi presežki oddajo v omrežje, a se ne obračunavajo več na letni, temveč na 15-minutni ravni.
Kam postaviti hranilnik energije?
Pri umeščanju hranilnikov energije v prostor je potrebno slediti tako smernicam proizvajalca naprave, kot tudi smernicam lokalne zakonodaje. Baterijske hranilnike se lahko namesti tako zunaj kot znotraj objekta, z vidika boljšega delovanja sistema pa je zaželeno, da je hranilnik nameščen v stabilnem okolju, ki je zaščiten pred vremenskimi vplivi ter zunanjimi temperaturnimi nihanji, pojasni sogovornik in doda, da je pri umeščanju hranilnika v prostor treba upoštevati še nekatere vidike požarne varnosti.
Pri GEN-I Sonce strankam priporočajo predvsem, da izberejo ustrezno tehnologijo baterij. Baterije v naši ponudbi so litij-železo-fosfatne (LiFePO4), njihova glavna prednost pa je varnost, poudari Andrej Škerlak in doda, da so omenjene baterije v primerjavi z drugimi litij-ionskimi baterijami znane po višji toplotni stabilnosti in nižjem tveganju za morebitno pregrevanje. Ob tem je pomembno še, da izvajalec pri umeščanju v prostor ter pri sami namestitvi baterije natančno sledi tako smernicam proizvajalca naprave, kot tudi smernicam lokalne zakonodaje.
Kako je to videti v praksi?
Stranke, ki se odločijo za namestitev sončne elektrarne in hranilnika energije, proizvedeno električno energijo najprej porabijo znotraj svojega doma (če so v času delovanja sončne elektrarne aktivni porabniki električne energije). Ko sončna elektrarna proizvaja več energije, kot jo objekt v danem trenutku potrebuje, se ta (za kasnejšo uporabo) shranjuje v hranilniku, pojasni Andrej Škerlak. Ko je hranilnik poln in sončna elektrarna še vedno proizvaja energijo, se ta odda v omrežje, GEN-I pa omenjene presežke proizvedene elektrike odkupi v obliki dobropisa na mesečnem računu za dobavo elektrike.
Ko pa potrebe objekta po oskrbi z elektriko presežejo proizvodnjo sončne elektrarne (zvečer ali ponoči ko sončna elektrarna ne obratuje), pa se ta napaja s shranjeno energijo iz hranilnika. Ko se hranilnik izprazni, se objekt napaja s pomočjo energije iz distribucijskega omrežja, ki jo GEN-I strankam dobavi na podlagi Pogodbe o samooskrbi. Z namestitvijo sončne elektrarne skupaj s hranilnikom energije se tako še dodatno poveča prihranek ter energetska neodvisnost doma, zaradi česar postajajo širši javnosti tovrstni sistemi vse bolj in bolj zanimivi.
K večjem zanimanju za namestitev hranilnikov energije tudi po ukinitvi NET meteringa so močno pripomogle tudi izjemno visoke subvencije, razpisane s strani Borzenovega centra za podpore. Višina teh je sicer odvisna od velikosti sončne elektrarne:
- 675 EUR za 1 kW inštalirane nazivne električne moči naprave za samooskrbo z električno energijo z baterijskim hranilnikom električne energije, vendar ne več kot 40 % upravičenih stroškov naložbe.
- 250 EUR za 1 kW inštalirane nazivne električne moči naprave za samooskrbo z električno energijo brez baterijskega hranilnika električne energije, vendar ne več kot 25 % upravičenih stroškov naložbe.
Pametna samooskrba za visoke prihranke
Ker je pozimi sonca občutno manj kot poleti, se v začetku lanskega leta zaradi ukinitve sistema neto meritev postavitev sončne elektrarne mnogim ni zdela več privlačna možnost. A pri GEN-I so se hitro odzvali na spremembe in predstavili paket Pametna samooskrba - inovativen model samooskrbe z naprednim upravljanjem baterijskega hranilnika in odkupom presežkov električne energije, s katerim se tudi ob uveljavitvi nove sheme izgradnja sončne elektrarne še vedno izplača. V okviru paketa Pametna samooskrba GEN-I z naprednim upravljanjem baterijskega hranilnika zagotavlja optimalno delovanje, največji izkoristek potenciala baterije in fiksni mesečni popust na računih za električno energijo. Na ta način se mesečni račun za elektriko zniža ne glede na letni čas in proizvodnjo elektrarne. Hkrati pa GEN-I presežke proizvedene elektrike odkupi v obliki dobropisa na mesečnem računu za dobavo elektrike in s tem znižuje mesečne račune za električno energijo.
Paket Pametna samooskrba torej zagotavlja energetsko neodvisnost iz kar treh različnih virov:
- z naprednim upravljanjem baterijskega hranilnika,
- s samodejnim odkupom presežno proizvedene elektrike in
- s proizvodnjo energije za lastne potrebe.
Odlična možnost izbire postavitve sončne elektrarne 'na ključ'
Za natančno oceno primernosti nekega objekta za namestitev sončne elektrarne, se je najprej vsekakor pametno posvetovati s strokovnjaki na terenu in strokovnjaki z GEN-I Sonce vedno temeljito pregledajo ter preverijo vse možnosti, preden svetujejo o možnostih izgradnje.
Na tem mestu vsekakor velja omeniti še ugodne možnosti financiranja nove sončne elektrarne s hranilnikom energije v paketu Pametna samooskrba. Na voljo imate namreč kar tri sheme brezobrestnega odplačevanja investicije:
- z lastno udeležbo v 5 letih najhitreje odplačajte investicijo, pri tem pa pridobite še dodatni ugodnosti – brezplačno zavarovanje in vzdrževanje,
- z lastno udeležbo v 7 letih,
- brez lastne udeležbe v 10 letih – brez enega samega evra lastnega začetnega plačila in z odplačevanjem, ki vas ne bo bremenilo.
Če se ne spoznate na solarne tehnologije in nimate časa poizvedovati ter urejati kopice birokratskih zadev, ki spremljajo odločitev za namestitev sončne elektrarne, vam pri GEN-I Sonce ponujajo storitev 'na ključ', kar pomeni, da opravijo celoten postopek namesto vas: od začetnega svetovanja do končnega priklopa, vključno s pridobivanji soglasij in urejanjem dokumentacije.
Po telefonu ali elektronski pošti strankam lahko svetujemo še pred pripravo informativne ponudbe, podrobneje pa na strokovnem ogledu objekta, po katerem pripravimo končno, zavezujočo ponudbo. Po njeni potrditvi sledita priprava in podpis pogodbe, za tem pa postopki načrtovanja izgradnje, pridobivanja soglasij, urejanja dokumentacije, montaža in končen priklop naprave na omrežje, pojasni Andrej Škerlak in doda, da pri GEN-I Sonce poskrbijo tudi za redno vzdrževanje sončne elektrarne, ki je ključnega pomena za njeno dolgoročno učinkovito in učinkovito delovanje. S strokovnim servisiranjem in rednimi pregledi se lahko prepreči prezgodnje obrabo opreme in s tem podaljša čas delovanja sončne elektrarne. Hkrati pa z vzdrževanjem zagotovimo tudi nemoteno proizvodnjo električne energije in s tem maksimalni izkoristek sončne energije.
Sponzorirana vsebina