Pametni dom si marsikdo predstavlja kot kup dragih naprav in nerazumljivih sistemov. A temu še zdaleč ni tako. Glavni poudarek koncepta pametne hiše je namreč enostavnost uporabe, vključuje pa tudi cenovno dostopne mehanizme, ki jih mnogi med nami že imajo vgrajene v svoja domovanja in jih s pridom izkoriščajo. Gre torej za uporabo tehničnih sistemov, avtomatiziranih procesov in povezanih, daljinsko vodenih naprav v domovanju, ki jih je mogoče enostavno in varno upravljati.
Kako deluje pametni dom?
V sistem pametnega doma lahko povežemo skoraj vse elektronske naprave v hiši, na primer sisteme za ogrevanje/hlajenje (talno gretje, radiatorje, konvektorje, klimatske naprave), senčila, svetila, električne vtičnice, prezračevanje, varnostne sisteme, belo tehniko in gospodinjske aparate, celo vrtne kosilnice. Vse te naprave lahko upravljamo iz enega mesta hkrati, tudi na daljavo, s čimer dosežemo večjo stopnjo varnosti, udobja, povečamo energetsko učinkovitost in digitaliziramo dom.
Pametni dom si lahko vzpostavimo povsem na novo in v celoti (ko gradimo ali prenavljamo dom), ali pa se zadeve lotimo postopoma in v skladu s svojimi potrebami, željami in zmožnostmi dodajamo nove mehanizme avtomatizacije. Na koncu je pomembno, da posamezni elementi pametne hiše med seboj sodelujejo, si izmenjujejo podatke in sledijo nastavitvam uporabnika.
Pametne rešitve morajo biti uporabniku prijazne in enostavne za uporabo. Pomembno je, da jih je mogoče enostavno vključiti v vsakodnevno rutino. Imeti morajo dodano vrednost, ki nas prepriča v smotrnost namestitve, biti morajo varne, v luči vse večjega poudarka na trajnosti pa tudi prijazne do okolja in čim bolj varčne. Z drugimi besedami: predstavljati morajo investicijo, ki se nam bo na dolgi rok splačala in bo zagotavljala kar največje prihranke.
Del pametnega doma je lahko tudi sončna elektrarna s hranilnikom energije
V sistem pametnega doma je lahko vključena tudi sončna elektrarna, če je integrirana z ustreznimi tehnologijami za upravljanje in avtomatizacijo. Še posebej to velja za sončne elektrarne, povezane z baterijskim hranilnikom energije, pri čemer lahko pametna tehnologija uravnava uporabo energije. To pomeni polnjenje baterije ob presežkih in porabo shranjene energije v obdobjih nizke proizvodnje.
Gre za koncept, ki je po letošnji ukinitvi NET meteringa še posebej aktualen, kar so prepoznali tudi pri GEN-I, vodilnem promotorju zelene preobrazbe pri nas. Njihova hčerinska družba GEN-I Sonce je tako konec oktobra lansirala inovativen produkt, ki omogoča napredno upravljanje hranilnika energije za najvišje prihranke. Paket Pametna samooskrba vključuje sončno elektrarno s hranilnikom na ključ, oskrbo z električno energijo po fiksni in ugodni ceni, odkup presežno proizvedene energije in napredno upravljanje hranilnika, ki prinaša zagotovljen fiksni mesečni popust, pove vodja prodajne službe, GEN-I Sonce Benjamin Žagar.
Ključno vlogo v paketu Pametna samooskrba ima baterijski hranilnik. Služi namreč kot shranjevalnik energije, ki presežno električno energijo, proizvedeno iz sončne elektrarne, shrani za kasnejšo uporabo, ko sončna elektrarna ne proizvede dovolj energije za potrebe doma. Koriščenje te energije v pravem obdobju je tisto, ki nam omogoča najbolj optimalno izrabo. S pametnim upravljanjem poskrbimo za najboljši izkoristek delovanja baterije, pojasni strokovnjak.
Z napredno samooskrbo do izjemnih prihrankov
Z naprednim upravljanjem baterijskega hranilnika si tako lahko zagotovite najboljši izkoristek sončne elektrarne, obenem pa tudi največje prihranke. Paket Pametna samooskrba običajno sončno elektrarno s hranilnikom energije spremeni v inovativen paket upravljanja in kupcem zagotovi do 60 % nižje stroške na računih za električno energijo, nam zaupa sogovornik in pojasni, da lahko kupci na ta način generirajo prihranke iz treh različnih virov.
Ravno napredno upravljanje hranilnika energije je novost na slovenskem trgu in ga v GEN-I ponujamo kot prvi na trgu. Z naprednim upravljanjem baterijskega hranilnika kupcem zagotavljamo njegovo optimalno delovanje, največji izkoristek potenciala baterije in fiksni mesečni popust na računih za električno energijo. Tako si znižajo mesečni račun za elektriko ne glede na letni čas in proizvodnjo elektrarne.
Prav tako paket Pametna samooskrba omogoča tudi prihranke iz naslova samodejnega odkupa presežno proizvedene elektrike v obliki dobropisa. Na ta način se mesečni strošek za električno energijo avtomatično zniža za odkupljeno energijo s strani GEN-I, poudari gospod Žagar. Tretji vir prihranka pa predstavlja proizvodnja energije za lastne potrebe. Sončna elektrarna s hranilnikom energije proizvede del ali celo vso potrebno električno energijo za gospodinjstvo, kar pomeni, da so kupci manj odvisni od nakupa elektrike iz omrežja, pojasni sogovornik in doda, da v primeru dodatnih potreb po elektriki iz omrežja GEN-I to kupcem dobavi po ugodni in fiksni ceni.
Kdo si lahko privošči sončno elektrarno s hranilnikom energije?
Seveda je ob tem na mestu vprašanje, ali si tovrstno investicijo z neko povprečno slovensko plačo sploh lahko privoščimo. Kolegi v uredništvu Cekin.si so se lotili priprave konkretnega izračuna investicije v sončno elektrarno s hranilnikom energije v paketu Pametna samooskrba, njihove ugotovitve najdete TUKAJ.
Ker si pri GEN-I Sonce želijo, da bi bil paket Pametna Samooskrba dosegljiv vsem, so pripravili še dodatno ugodnost. Kupcem je na voljobrezobrestno odplačevanje v obliki treh shem, vsaka od njih pa zagotavlja, da je celotni mesečni strošek oskrbe z elektriko in odplačila investicije zelo podoben njihovemu trenutnemu računu za električno energijo, poudari gospod Žagar.
To torej pomeni, da imajo kupci pri izbiri paketa Pametna samooskrba 3 privlačne možnosti odplačevanja investicije, brez obresti:
- z lastno udeležbo v 5 letih, ki omogoča najhitrejše odplačilo investicije (pri tem pa so na voljo še dodatni ugodnosti, in sicer brezplačno zavarovanje in vzdrževanje),
- z lastno udeležbo v 7 letih,
- brez lastne udeležbe v 10 letih, brez enega samega evra lastnega začetnega plačila in z odplačevanjem, ki jih ne bo bremenilo.
Ne pozabite na subvencije
Ob tem velja poudariti, da so za investicije v sončne elektrarne in sončne elektrarne z baterijskim hranilnikom energije trenutno razpisane najvišje subvencije doslej. Višina je odvisna od velikosti sončne elektrarne, a dejstvo je, da se trenutno resnično splača investirati v sončno elektrarno s hranilnikom energije - še posebej, če izberete paket Pametna samooskrba. Na ta način si namreč, poleg največje možne energetske neodvisnosti vašega doma z inovativno izrabo hranilnika energije, zagotovite še fiksni mesečni popust, s tem pa tudi do 60 % nižje položnice za električno energijo.
Sponzorirana vsebina