Kot vsaka večja nadgradnja doma, tudi odločitev za sončne celice zahteva skrbno načrtovanje. Da bi vam pomagali pri odločitvi, ali je sončna energija prava možnost za vas in vaš dom, smo sestavili seznam najpomembnejših stvari, ki jih morate upoštevati, preden sprejmete odločitev.
Kot pojasnjuje Andrej Škerlak iz podjetja Gen-i Sonce, se razmislek v osnovi nanaša na dve vrsti vprašanj: "... ena vprašanja se nanašajo na finančni del investicije, druga pa na tehnični del izvedbe."
Ali vaša streha potrebuje popravilo?
Preden sploh pomislite na namestitev sončnih kolektorjev, se vprašajte, koliko je stara vaša streha. Če menite, da boste kmalu potrebovali novo ali da je del vaše strehe celo poškodovan, namestitev sončnih kolektorjev v tem trenutku verjetno ni najboljša ideja. Da se izognete dodatnim stroškom zaradi demontaže sončnih celic, najprej poskrbite za menjavo strehe ali morebitna popravila.
To svetuje tudi Škerlak iz podjetja Gen-i Sonce: "... ker ima sončna elektrarna predvideno življenjsko dobo delovanja okoli 30 let, je pomembno tudi, da kritina na strehi, kamor se bo namestilo sončno elektrarno, ni prestara oz. da je ta v dobrem stanju. Montaža sončne elektrarne zahteva pritrjevanje, kar lahko pri slabši kritini povzroči težave."
Ali potrebujete tudi hranilnik energije?
V zadnjem času se predvsem zaradi novega načina obračunavanja proizvedene in porabljene električne energije, marsikdo sprašuje, kako nujen je nakup električne baterije.
Medtem ko sončne celice zagotavljajo dnevno energijsko neodvisnost, baterija shrani presežek sončne energije za uporabo čez noč ali v oblačnih dneh. Ta prav tako zagotavlja napajanje osnovnih elementov med izpadi omrežja zaradi neviht, okvar opreme ali izklopov zaradi javne varnosti.
Benjamin Žagar, Vodja prodajne službe, GEN-I Sonce, podaja še dodaten razlog, povezan z novim obračunavanjem električne energije, zaradi katerega je nakup hranilnika dobra odločitev: "Nov sistem ne deluje več na tovrstni izravnavi, pač pa je obračun energije odvisen od dobavitelja energije, v GEN-I npr. temelji na mesečnem obračunu. Posledica tega je bistveno večji pomen baterijskih hranilnikov energije, ki sedaj sončno elektrarno 'nadgradijo' v t.i. hibridno sončno elektrarno. Bistvena razlika je, da s sončno elektrarno in hranilnikom energije presežno proizvedeno elektriko shranjujemo doma v baterijskem hranilniku in nato shranjeno energijo uporabimo, ko sončna elektrarna ne proizvaja več. Dejansko torej povečujemo lastno samooskrbo na lokaciji. V obdobju visoke proizvodnje, ko je pa baterijski hranilnik napolnjen, presežno proizvedeno energijo oddajamo v omrežje ... "
Kako veliko sončno elektrarno je smiselno postaviti?
Število sončnih kolektorjev oz. velikost solarnega sistema, ki ustreza zahtevam gospodinjstva, je odvisna od od količine električne energije, ki jo potrebujete, in količine razpoložljivega prostora na vaši strehi.
Da bi ugotovili pravo velikost, najprej izračunajte svojo porabo v kilovarnih urah.
Z računa za elektriko odčitajte porabo kilovatnih ur (kWh). Pri tem upoštevajte polnih 12 mesecev uporabe, da boste lahko opazovali vrhove in padce uporabe v enem letu. Poraba energije navadno poleti naraste zaradi hlajenje in pozimi zaradi gretja.
Določite svojo povprečno mesečno porabo, tako da seštejete porabo vseh 12 mesecev in delite z 12. Rezultat je povprečna mesečna poraba.
Benjamin Žagar, vodja prodajne službe, GEN-I Sonce glede velikosti domače sončne elektrarne pojasnjuje: "Domače sončne elektrarne prilagajamo lastnim potrebam po električni energiji. Posledično velikost sončne elektrarne projektiramo glede na lastno porabo oz. za potencialno porabo (če v prihodnje načrtujemo povečanje lastne potrebe po energiji; recimo namestitev toplotne črpalke oz. nakup električnega vozila). Poleg tega pa moramo upoštevati še velikost strehe in moč varovalk. Stranke se tako v povprečju odločajo za sončne elektrarne velikosti med 10kW in 13kW nazivne moči."
Kako zahtevno je vzdrževanje in koliko je življenjska doba sončnih kolektorjev?
Življenjska doba sončnih celic se giblje okoli 30 ali celo več let, vzdrževanje pa je povsem nezahtevno. Paziti je potrebno le, da na njih ni ovir, kot so umazanija, listje in sneg.
Nekoliko manj ugodna novica za lastnike sončnih celic pa je da ti sčasoma postanejo manj učinkoviti, čeprav ta trend upadanja navadno ni hiter in strm – po nekaterih ocenah je tudi po tridesetih letih učinkovitost še vedno več kot 90 odstotna.
Življenjska doba hranilnika pa je nekoliko krajša, pojasnjuje Benjamin Žagar: Hranilnik električne energije, ki ga imamo v ponudbi v našem podjetju, ima kar 15-letno produktno garancijo. Ob preteku garancije bo imel hranilnik vsaj še 60 % svoje začetne kapacitete. Tovrstni sistemi so modularno nadgradljivi, kar pomeni da se lahko npr. obstoječem baterijskem sistemu kapacitete 10 kWh (ki sestoji iz dveh 5 kWh enot), čez nekaj let enostavno doda nova 5 kWh enota, s čimer se poveča kapaciteta že nameščenega baterijskega sistema.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV