Teorija kaosa je področje matematike, ki se uporablja v številnih disciplinah. Pogost primer, ki se navaja znotraj te teorije, je 'metuljev učinek', ki pravi, da majhne razlike v začetnih pogojih ustvarijo veliko razliko v obnašanju dinamičnih sistemov na dolgi rok. Povedano bolj preprosto in ne tako zelo strokovno – zgolj en sam metuljev zamah s krili naj bi vplival na zaporedje dogodkov in celoten sistem ekokroga v naravi. Pravijo, da znanstvenih, strokovnih, predvsem pa preverljivih ved ne moremo zanikati, metuljev učinek ali vsaj njegovo prispodobo, pa bi si lahko vzeli za primer v svojem življenju za zmanjševanje uporabe plastike. En sam posameznik ne more narediti bistvene spremembe, ki je potrebna v svetu, vsaj tako pravijo. Toda en sam posameznik tvori nezanemarljiv mozaik številnih drugih ljudi, ki se lahko s skupnimi močmi lotevajo istega cilja.
Po zadnjih podatkih statističnega urada Slovenija vsak posameznik v Sloveniji letno porabi od 100 do 300 plastičnih vrečk, ki so v uporabi le od nekaj minut do ene ure. Ker svet proizvaja vedno več plastike, 6,4 milijona ton te pa pristane v okolju, imajo plastični delci in snovi, ki vdirajo v živalska in naša telesa, velik vpliv na kvaliteto naših življenj. Evropska komisija je pred nekaj leti pripravila predlog prepovedi plastičnih izdelkov za enkratno uporabo, uredba z okoljsko določenimi direktivami in cilji pa je pri nas stopila v veljavo 1. januarja 2019. Zakaj so takšni koraki in takšne geste dobre, vendar ne zadostne? Kaj še lahko storimo, in to s sila preprostimi koraki, na katere pa velikokrat pozabljamo?
Recite ne plastičnim slamicam in plastičnemu priboru
Plastika za enkratno uporabo je trn v peti predvsem v naravi. V povprečju plastične slamice in plastični pribor uporabljamo dobro uro, morda dve, kasneje pa nanje niti ne pomislimo več. Toda plastika se v naravi razkraja neprimerljivo dlje časa od časa njene dejanske uporabe. Obstajajo številne alternative, posebej narejene za piknike in različne proslave. Naslednjič izberite pribor, narejen iz bambusa ali kakšnega drugega materiala. Slamice iz bambusovih vlaken ali papirja. Takšen pribor in takšne slamice boste lahko uporabili ob več priložnostih, hkrati pa so videti estetsko neoporečne – za razliko od plastike.
Skodelica kave za s sabo
Veliko ljudi se poslužuje te variante. Namesto da na bencinskih servisih in v trgovinah vedno znova na poti v službo vzamete novo kavo za s sabo, imejte v torbici vedno pri roki skodelico, v katero lahko polnite in jo čistite po mili volji. Obstajajo številne alternative, materiali in dekorji teh skodelic, ki bodo primerne še za tako zahtevnega človeka.
Bambusove zobne ščetke in palčke za ušesa
Na zobno ščetko in vatirane palčke velikokrat ne pomislimo. Seveda vsi imamo zobno ščetko, vsi jo redno menjavamo, prav tako vatirane palčke, s katerimi si čistimo ušesa in jih uporabljamo še za druge stvari. A kot smo dejali, začne se pri majhnih stvareh, na katere velikokrat niti ne pomislimo. Dandanes obstajajo številne alternative, denimo bambusove zobne ščetke in vatirane palčke iz različnih materialov, ne plastike. Prodajajo jih že v skoraj vsaki trgovini, zato izgovorov praktično ni več.
Razgradljive sveče
Če nekaj mesecev nas čaka 1. november, z njim pa obisk grobov. Slovenci smo v samem vrhu kupovanja in uporabe sveč na prebivalca. Te v povprečju gorijo nekaj dni do enega tedna, plastiko pa se po uporabi preprosto zavrže. V Sloveniji naj bi letno zaradi sveč nastalo do deset tisoč ton odpadkov! Na tržišču obstajajo številne alternative razgradljivih sveč, s katerimi letos ne bomo obremenjevali okolja.
Celovit ekološki aktivizem
V prvi vrsti je vsekakor treba zajeziti uporabo plastičnih vrečk za enkratno uporabo. Teh povprečni Slovenec porabi od 100 do 300 na letni ravni! Za večje in manjše nakupe se zelo obnesejo pralne bombažne vrečke ali vrečke iz drugih materialov, lesene košare in tudi nahrbtniki. Velik problem predstavljajo še plastenke vode in sladkih pijač ter seveda alkohola.
Če bi se večina posameznikov odpovedala uporabi plastenk, ki po zaužitju romajo v koš, in jih zamenjala s steklenicami, bi bil napredek opazen že v nekaj mesecih! Izogibajte se nakupom z embalažo. Sveže sadje in zelenjavo lahko kupujete na tržnici ali v trgovino vzamete manjše vrečke iz recikliranih materialov, ki jih po novem lahko kupite tudi v trgovini! Kupujte čim več lokalne hrane, saj že s samo prehrano naredimo ogromno!
Za čiščenje svojega stanovanja uporabljajte gobe iz recikliranih materialov, ščetinaste (ne plastične) krtače, rokavice iz lateksa. Še večji korak lahko naredite, če uporabljate čistila, ki jih naredite sami doma. Namesto mila in šampona pa lahko začnete uporabljati trdo milo in se tako izognete dodatni odvečni embalaži.
Dominvrt e-novice
V branje priporočamo še:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV