Podnebne spremembe, ki jim ne moremo več ubežati, vplivajo na vsa področja našega življenja. Kot poroča BBC, naj bi se zato precej podražile tudi banane, kar se bo poznalo tudi končnim potrošnikom po vsem svetu.
Podražitve najrazličnejših živil so v zadnjih letih postale že kar stalnica, kot kaže, pa nas v prihodnosti znajo presenetiti tudi cene sadja, ki je priljubljeno pri nas in po vsem svetu.
V nasprotju z drugimi živili, ki jih je inflacija bolj prizadela, so banane še vedno ostajale razmeroma poceni. A kot kaže, tudi te ne bodo ubežale podražitvi.
Strokovnjaki, ki so se letos spomladi zbrali v Rimu na Svetovnem forumu o bananah, so izdali opozorilo o vplivu, ki ga imajo podnebne spremembe na proizvodne in dobavne verige tega sadeža v svetovnem merilu. Toda nekateri so tudi predlagali, da bi povišanje cen na policah trgovin z živili zdaj lahko pomagalo pripraviti države, kjer se sadje prideluje, na soočenje z vplivi segrevanja podnebja.
Forum se je odvijal v mesecu marcu v Rimu, njegovi udeleženci pa so se in se še nameravajo spopasti z izzivi, s katerimi se soočajo pridelovalci tega priljubljenega sadeža, ki je najbolj pogosto izvoženo sadje na svetu. Samo Združeno kraljestvo vsako leto uvozi približno pet milijard banan.
K nam večina banan pride iz držav Južne Amerike, največji pridelovalki sta Ekvador in Kolumbija.
"Banane bodo čedalje dražje, glede na to, da se zaradi podnebnih sprememb globalne temperature postopoma dvigujejo," je za BBC povedal ekonomist Pascal Liu.
Eden na svetovni ravni najbolj cenjenih strokovnjakov te industrije je na srečanju 'World banana forum' povedal še, da "... podnebni vplivi predstavljajo 'veliko grožnjo', pridelovalcem banan, saj povečujejo vpliv bolezni, ki se hitro širijo. "
"Ker se temperature dvigujejo nad optimalne ravni za rast banan, obstaja povečano tveganje za slabši pridelek," je za CBS News povedal Dan Bebber, britanski profesor, ki je eden vodilnih akademikov na področju trajnostnega kmetijstva in patogenov pridelkov.
Globalno segrevanje in bolezni, za katere je dovzetno sadje
Medtem ko se pridelovalci banan lahko spopadejo s kratkotrajnimi neugodnimi vremenskimi dogodki, so strokovnjaki bolj zaskrbljeni zaradi težav na dolgi rok – vse večje grožnje, ki jo predstavlja globalno segrevanje, in bolezni, ki se zaradi tega širijo.
Na pridelavo nedvomno vplivajo slabe vremenske razmere, a poznavalci poudarjajo, da je to sadje občutljivo predvsem na naraščajoče temperature, ki bi ponekod po svetu lahko uničile velik del pridelka.
Bojijo se, da bi lahko bila največja neposredna grožnja gojenju dejstvo, da naraščajoče temperature prispevajo k širjenju bolezni.
Nevarna glivična okužba – nova različica panamske bolezni
Najbolj zaskrbljujoča je nova različica panamske bolezni, glivične okužbe, znane kot Fusarium Wilt TR4, ki se je iz Avstralije in Azije preselila v Afriko in nedavno v Južno Ameriko. Ko je nasad enkrat okužen s to glivo, se je je izjemno težko znebiti, saj zelo hitro uniči vsa drevesa.
Glivična okužba se začne v koreninah bananovca in se nato razširi ter sčasoma rastlini prepreči absorbiranje vode in s tem opravljanje fotosinteze, kar povzroči njeno smrt.
Dodajajo še, da je glivi uspelo mutirati in ogroziti proizvodnjo svetovno priljubljene sorte banan – Cavendish. Ta sorta prevladuje na trgu, saj je najbolj odporna na številne bolezni, ima dolg rok trajanja, na isti površini pa kmetje uspejo pridelati veliko več sadežev kot pri drugih sortah.
"Vemo, da so spore Fusarium Wilt izjemno odporne in se lahko širijo s pomočjo poplav in močnega vetra," je dejal Liu. "Torej bo ta vrsta pojava vplivala na širjenje bolezni veliko hitreje, kot če imamo normalno vreme."
Pridelovalci se srečujejo tudi z drugimi pritiski zaradi naraščajočih stroškov gnojenja, energije in transporta ter težav pri iskanju zadostnega števila delavcev.