Dominvrt.si
Prezračevanje

Energetsko učinkovit dom zahteva kakovosten prezračevalni sistem

L.M.
26. 01. 2023 05.00
0

Z vedno večjo energetsko učinkovitostjo objektov, zahvaljujoč kakovostnim izolativnim materialom, ki prepuščajo minimalno zraka, postaja vse pomembnejši element zdravega bivalnega okolja tudi kakovosten prezračevalni sistem. Ne le novogradnje, potrebujejo ga tudi starejši obnovljeni objekti. Učinkovit prezračevalni sistem namreč zagotavlja stalen pretok zraka ter tako preprečuje zatohlost in vlažnost v prostoru.

Nezadostno prezračevanje zraka lahko povzroči zdravstvene težave

Slab zrak lahko povzroči številne zdravstvene težave, k razvoju simptomov in poslabšanju bolezni pa so še posebej nagnjeni otroci in starejši, alergiki ter ljudje z boleznimi dihal. Zaradi zadušljivega ali onesnaženega zraka v neprezračenih prostorih se lahko pojavljajo številne težave, ki kratkoročno in dolgoročno slabijo naše zdravje ter vplivajo na razvoj in poslabšanje kroničnih bolezni.  

Sistem, ki deluje po načelu vračanja toplote v prostor, se imenuje prezračevanje z rekuperacijo.
Sistem, ki deluje po načelu vračanja toplote v prostor, se imenuje prezračevanje z rekuperacijo. FOTO: Adobe Stock

Najpogostejši simptomi se lahko kažejo v kroničnih glavobolih, suhih in pekočih očeh, srbečici, dihalni stiski in pogosti utrujenosti

O problematiki prezračevanja smo se pogovarjali z lastnikom in direktorjem podjetja Lunos, Milanom Kusterjem: "Kvaliteten prezračevalni sistem poskrbi, da je vlažnost v bivalnih prostorih vedno primerna. Napačno je prepričanje, da mora biti vlažnost vse mesece v letu okrog 50 odstotkov saj je normalno, da pozimi vlaga pade proti 40 odstotkom in da poleti vlaga naraste proti 60 odstotkom. Šele vrednosti relativne vlage pod 40 odstotki in nad 60 odstotkov smatramo kot neprimerne in šele odstopanja od teh vrednosti vplivajo na kvaliteto bivanja in posledično na zdravje objekta in stanovalcev."

Pojav plesni je pogosto posledica slabega prezračevanja

Tako imenovane hlapne organske spojine, pršice, vonjave, ki ostanejo po kuhanju, nevarni plini, kot so CO2 in radon in drugi, se kopičijo in ustvarjajo nezdravo okolje. Velik delež k temu pripomore tudi vlaga v stanovanju, ki povzroči razvoj plesni, bakterij in drugih bioloških onesnaževalcev zraka, ki ga vsakodnevno dihamo.  

Zračenje skozi odprto okno povzroča velike toplotne izgube.
Zračenje skozi odprto okno povzroča velike toplotne izgube. FOTO: Adobe Stock

"Dejstvo je, da želimo vsi prihraniti čim več energije, ki jo potrebujemo za ogrevanje. Zaradi tega težimo k čim večji zrakotesnosti, jačamo izolacijo, menjavamo stavbno pohištvo itd. Ob tem pa prevečkrat pozabljamo, da mora hiša dihati, sicer je bivanje v njej nekvalitetno – večkrat tudi zelo nezdravo. Notranji izrabljen zrak je torej potrebno stalno izmenjevati z zunanjim, svežim.  Idealno je, če to počnemo kontrolirano (ne preveč in ne premalo), kar pa nam lahko uspe zgolj z vgradnjo kvalitetnega prezračevalnega sistema. V tem primeru bo izmenjava zraka potekala brez toplotnih izgub, vstopni zrak pa bo dodatno prefiltriran. Z vgradnjo prezračevalnega sistema bomo bistveno dvignili kvaliteto življenja v svojih domovih, hkrati pa za vselej rešili problem z odvečno vlago, plesnijo in kondenzom na oknih," nam je pojasnil. 

Prezračevalni sistem skrbi za konstanten pritok svežega zraka

Naloga prezračevalnega sistema je, da skrbi za konstanten pretok zraka v prostoru. Če stvar nekoliko poenostavimo, bi lahko rekli, da je končni rezultat enak, kot če bi odprli okno in v notranjost spustili svež zrak, ven pa bi skupaj z vsemi pršicami, strupenimi plini in drugimi za zdravje škodljivimi delci odpihnili starega.

Prezračevalni sistem je v današnjih objektih zaradi dobre izolacije, ki prepušča minimalno zraka, nujen.
Prezračevalni sistem je v današnjih objektih zaradi dobre izolacije, ki prepušča minimalno zraka, nujen. FOTO: Adobe Stock

A ker stalno prezračevanje – po nekaterih podatkih naj bi za zadostno količino svežega zraka morali odpreti okno vsako uro za minimalno 10 minut – ni mogoče, predstavljajo učinkovito rešitev sodobni prezračevalni sistemi.  

Novejša, dobro izolirana stavba potrebuje učinkovit prezračevalni sistem 

V preteklosti prezračevanje ni predstavljalo večjih težav, saj so bile stavbe že zaradi načina gradnje precej bolj prepustne. Zrak je v večji meri kot danes lahko prehajal skozi stene, prav tako pa so bila vrata in okna v oziru tesnenja manj kakovostna in zato zrak v notranjosti ni zastajal. Negativna stran tega je bila seveda slaba energetska učinkovitost, saj je prehajanje zraka skozi stene pomenilo tudi velike toplotne izgube.  

Energetsko učinkoviti domovi tako za ohranjanje kakovosti zraka v zaprtih prostorih potrebujejo mehansko prezračevanje zraka.  

Izbrati centralni ali decentralni prezračevalni sistem?

Centralizirani prezračevalni sistem potrebuje osrednjo enoto, iz katere so izpeljane cevi po vseh prostorih. Decentralni ali lokalni prezračevalni sistemi se vgradijo v vsak prostor ločeno, oz. na njihove zunanje stene. Oboji so primerni za vgradnjo v nove in stare objekte, vendar pa so zaradi lažje namestitve ob prenovi starejših objektov marsikdo raje odloči za slednjega. Kot pojasnjuje Milan Kuster, se pri novogradnjah lahko odločimo za centralni ali decentralni sistem prezračevanja. "Oba sistema sta približno enako učinkovita. Je pa  decentralni sistem lažji za vzdrževanje, pa tudi stroški investicije in obratovanja sistema so bistveno nižji kot pri centralnem sistemu. Pri sanaciji objekta pa je bistveno lažja za vgradnjo in cenejša izbira decentralnega prezračevalnega sistema. Isto velja za objekte, v katerih živimo."

Plesen je pogosto posledica slabega zračenja.
Plesen je pogosto posledica slabega zračenja. FOTO: Dreamstime

Prezračevanje z rekuperacijo deluje po sistemu vračanja toplote nazaj v prostor

Sistem, ki deluje po načelu vračanja toplote, se imenuje prezračevanje z rekuperacijo. Gre za centralni način prezračevanja, ki ga v sodobnih domovih srečamo najpogosteje.

Osnovni princip delovanja temelji na dejstvu, da je mogoče notranjemu zraku odvzeti toploto in jo prenesti na zrak, ki prihaja od zunaj. Prefiltrirani zunanji zrak tako vstopi v prostor že ogret, kar je ena izmed pomembnejših prednosti tega sistema, saj se toplota v samem procesu ne izgublja. Posledica delovanja rekuperacije so tudi nižji stroški ogrevanja pozimi in hlajenja poleti.

O sistemu prezračevanja z rekuperacijo je dobro razmisliti že pred začetkom gradnje ali prenove

Osrednja prezračevalna enota je navadno nameščena v podstrešnem prostoru ali v drugem delu stavbe, kjer temperatura niti pozimi ne pade po 10 stopinj Celzija. S to osnovno enoto je povezana celotna mreža, ki z zračnimi ventili v vsaki sobi omogoča dotok svežega in odvzem starega zraka. Da ne bi prišlo do navzkrižne kontaminacije toplega in hladnega zračnega toka, odvodni in dovodni zrak tečeta vsak po svoji cevi.  

"Pri sanacijah je odločitev še najbolj enostavna, saj centralni sistem ne pride v poštev, oziroma ga je možno vgraditi le ob zelo velikem gradbenem posegu. Absolutno priporočamo, da se ob menjavi oken in izdelavi dodatne izolacije istočasno vgradi še decentralni prezračevalni sistem. S tem bomo znižali vrednost investicije, hkrati pa se bomo  izognili nekaterim problemom, do katerih lahko pride  ob naknadni vgradnji prezračevalnega sistema," še doda.

Investicija v rekuperator je v večini primerov smiselna tudi z vidika nižjih stroškov ogrevanja.
Investicija v rekuperator je v večini primerov smiselna tudi z vidika nižjih stroškov ogrevanja. FOTO: Adobe Stock

Namestitev rekuperacije se priporoča pred izvajanjem izolativnih del. V kolikor gre za že obstoječo stavbo z dokončano izolacijo, pa je potrebno enoto rekuperatorja, ki ga pritrdimo na zunanji del fasade, dobro zatesniti, da ne pride do uhajanja toplote.  

Investicija v rekuperator je smiselna z vidika nižjih stroškov ogrevanja

Cena prezračevalnega sistema z rekuperacijo je pri večini ponudnikov sicer višja od klasičnega lokalnega ali centralnega prezračevalnega sistema, vendar pa je ob tem potrebno upoštevati tudi prihranke na račun manjšega stroška ogrevanja. "Cena prezračevalnega sistema je odvisna od več dejavnikov: debeline zunanjih sten objekta, materiala, iz katerega so narejene zunanje stene (opeka, beton, montažne stene), tlorisa objekta oz. razporeditve prostorov, izbire sistema prezračevanja (sistem z ali brez rekuperacije toplote), načina krmiljenja prezračevalnega sistema (avtomatsko s senzorji vlage in temperature ali ročni način)," pojasnjuje Milan Kuster.

Ekosklad ponuja možnost so(financiranja) investicije v prezračevalni sistem

Ekosklad, katerega ustanoviteljica je Republika Slovenija, prebivalcem ponuja možnost sofinanciranja okolju prijaznih naložb, kamor sodi tudi vgradnja lokalnega ali centralnega rekuperatorja. Možnost delnega pokrivanja stroškov, ki nastanejo ob vgradnji prezračevalnega sistema, je na voljo za fizične in pravne osebe, glede na izpolnjevanje pogojev pa je vlagatelj upravičen do deleža, ki je vnaprej opredeljen v razpisni dokumentaciji.  

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698