Že vse od začetka poletja poročamo o sluzenju Jadranskega morja, ki mu kar ni videti konca. Strašljivi prizori goste sluzi, ki pokriva precejšnje dele severne jadranske obale, so šokirali tudi znanega italijanskega dirkača Eda Varinija, ki je na sluz naletel med ribolovom pri Raveni.
Posnetke, ki jih je pred dobrim tednom dni posnel med vožnjo z gumenjakom ob italijanski obali v bližini Ravene, je delil na družbenih omrežjih, ker je bil sam nad obsežnostjo tega pojava zgrožen. Varini se je z družbo z gumijastim čolnom odpravil na ribolov, nedaleč od obale pa je zašel v morje, ki je bilo popolnoma prekrito s smrdljivo sluzjo. V pripisu ob posnetku je zapisal: "Tukaj vidite, kako zdravo je Jadransko morje to jutro ob obali dežele Emilija – Romanja. Kaj si mislite o tem?"
Večina je bila nad videnim šokirana. Mnogi so za sluzenje morja prvič slišali, spet drugi so opozarjali, da gre za naravni fenomen, ki je povezan s previsokimi temperaturami morja.
Sluzenje morja povzroča težave tako Italijanom kot tudi Slovencem in Hrvatom, saj mnoge sluz odvrne od bivanja na morju. Pri nas se je sluzenje začelo že junija, o čemer smo tudi poročali.
Gre za naraven pojav, saj sluz nastane zaradi delovanja fitoplanktona, ki pod določenimi pogoji velik delež proizvedene organske snovi izločijo v vodo, vendar natančni vzroki in mehanizmi nastanka še vedno niso popolnoma razjasnjeni. K temu, da je na severu Jadrana pojav tako izrazit, je prispevala tudi reka Pad, ki se izliva v morje in s seboj prinaša organske snovi in znižuje slanost morja.
Sluz je sestavljena predvsem iz vode in ogljikovih hidratov in za zdravje ljudi ni nevarna. Ker pa se vanjo ujamejo številni organizmi, tudi patogene bakterije, ni primerno, da zaidejo v človeško telo. Ima pa sluz negativen vpliv na organizme, ki živijo pritrjeni na dnu, pa tudi na počasi premikajoče se živali, ki se sluzi ne morejo umakniti, saj je zaradi sluzi njihovo dihanje oteženo in lahko poginejo.
Kot poroča net.hr, se je sluz v severnem delu Jadrana tako razširila, da se je modro morje na videz spremenilo v nekakšno afriško puščavo, kar odvrača turiste od počitnikovanja na obali. Razmere so kritične, opozarja predsednik hotelirjev iz Pesara, ki je za medije dejal, da so hoteli prazni, ker so se gostje razbežali. "Prestrašeni smo. Ljudje bežijo pred nagnusno sluzjo!"