Države po svetu se razlikujejo po tem, kako ravnajo z odpadki. Glede na podatke o izkoriščenosti nekaterih naravnih virov, stopnji onesnaženja, vedno večjem številu prebivalstva v celotnem svetu in tudi glede na sam način ter tempo življenja, ki ga imajo današnji način življenja in današnje generacije, bi bilo smiselno, da bi se vse države zavzemale za spremembe, ki bi omogočale preživetje prihodnjih generacij – tako ljudi kot vseh živečih vrst. Vendar vemo, da je stanje vse prej kot takšno. Poglejte si, kako imajo smetišče urejeno sredi glavnega mesta Egipta, v Kairu.
''Evropska komisija je v začetku julija sprejela več predlogov, s katerimi želi Evropo preoblikovati v bolj krožno gospodarstvo in v državah članicah pospešiti recikliranje odpadkov. Z uresničitvijo novih ciljev glede odpadkov bi nastalo 580.000 novih delovnih mest, obenem pa bi Evropa postala konkurenčnejša, njene potrebe po dragih redkih virih pa bi se zmanjšale. Poleg tega bi z izvajanjem predlogov zmanjšali učinke na okolje in emisije toplogrednih plinov. Napredek pri doseganju cilja produktivnosti virov se bo spremljal v okviru evropskega semestra gospodarskega upravljanja. Ta cilj je treba obravnavati v okviru vmesnega pregleda strategije Evropa 2020. Okrepljene bodo raziskave in inovacije na področju krožnega gospodarstva (Horizont 2020). V naslednjih letih se bo nadalje razvijal okvir politike za spodbujanje krožnega gospodarstva,'' imajo zapisano na spletni strani Ministrstva za okolje in prostor.
Slovenija glede odpadkov sledi Evropski uniji in njenim direktivam. Odpadki, predvsem pa sama proizvodnja izdelkov, naj si bo to plastika ali drugi škodljivi odpadki in izrabljanje naravnih virov, predstavljajo izredno pereč okoljski problem. Slovenija ima na primer urejene zakone tako glede ureditve odvoza odpadkov, ločevanja le-teh, kot tudi zbirališč! Morda Evropska unija, z njo pa tudi Slovenija, še nikakor ni tam, kjer bi si želeli okoljski aktivisti in tam, kjer bi bilo za mater Zemljo smiselno, vseeno pa smo na točki zavedanja in delovanja za dobrobit našega okolja.
Vse države pa nikakor nimajo takšne ureditve, še manj pa stopnje zavedanja glede odpadkov in tega, kaj ti pomenijo za celoten svet. Takšno mesto je tudi Kairo, glavno mesto Egipta.
Fotografije pričajo o tem, da na tisoče Egipčanov živi med odpadki, ki so razpršeni in raztrošeni med stolpnicam, ne daleč stran od luksuznih hotelov in apartmajev. Ruski fotograf Ilya Stepanov je posnel nekaj fotografij, ki prikazujejo tako odpadke kot ljudi, ki živijo med njimi in od njih – nekateri se namreč že dolgo let preživljajo z recikliranjem odpadkov.
UIVsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV