Opozorila o varovanju okolja niso od včeraj in se pojavljajo že precej časa, a zdi se, da tokrat zares lovimo zadnji vlak. Da je nujno, da človeštvo do leta 2030 zmanjša emisije, ki jih povzročajo onesnažujoči plini, se strinjajo praktično vsi svetovni znanstveniki, ki delujejo na tem področju. Po poročilu Združenih narodov bodo posledice, če se bo globalna temperatura do leta 2030 zvišala za 1,5 stopinje, nepopravljive. To je številka, določena med Pariškim sporazumom leta 2015, in potrjena na zadnji konferenci članic.
Vse več je znanstvenih dokazov, ki dokazujejo neizbežno usodo planeta, v kolikor bomo ta opozorila še naprej ignorirali. Trendi recikliranja, s katerimi lahko prav vsak izmed nas prispeva delček k ohranitvi našega planeta, so torej dober način, kje začeti, ne da bi za to morali korenito spreminjati svoj življenjski stil.
Čeprav je za korenite spremembe treba ukrepati na sistemski ravni, pa to ne odvezuje tudi vseh nas, posameznikov, da poskrbimo za lepšo prihodnost zemlje. Medtem ko so velike spremembe povezane z načini proizvodnje, obstajajo tudi načini za trajnostno ravnanje na ravni posameznika, ki se jih mnogi že poslužujejo v dobri veri, da delajo najboljše, kar lahko storijo za svojo prihodnost in za prihodnost svojih otrok.
Naredite svoj kompost
Pridelava in uporaba domačega komposta nista najnovejša trenda, vendar predstavljata način ekološkega ravnanja, po katerem bi se morali zgledovati vsi. Četudi nimamo velikega vrta, lahko kompostiramo gospodinjske odpadke in z njimi nahranimo zemljo svojih lončnic na balkonu.
Domače kompostiranje je preprost ukrep, ki zmanjša odlaganje odpadkov in ustvari optimalne pogoje za gojenje rastlin.
Recikliranje energije
Eden od sektorjev, kjer so spremembe nujno potrebne, je energetika. Proizvodnja energije iz fosilnih goriv predstavlja najvišje ravni emisij toplogrednih plinov. V zadnjem času se vse bolj uveljavljajo denimo sončne celice, pri katerih energijo pridobivamo s pomočjo sonca, ki je obnovljiv vir energije.
Poleg tega v Evropi iz leta v leto narašča tudi število bioplinarn. Po podatkih Evropskega združenja za bioplin jih je bilo leta 2013 okoli 14.000. To število se je leta 2019 povečalo na skoraj 19.000 obratov.
Po drugi strani pa porast doživlja tudi biometan. Po podatkih iste organizacije ga proizvajajo že v več kot 700 obratih v Evropi. Obnovljivi plin biometan, ki je po kemijskih lastnostih precej blizu zemeljskemu plinu, se pridobiva iz bioplina.
Hitro modo zamenjajte za trajnostno
Še eden izmed industrijskih sektorjev, ki najbolj onesnažujejo okolje, je tekstilna industrija. Ena največjih težav je količina odpadkov, ki jih ustvari. Po poročilih Zveze Združenih narodov za trajnostno modo tekstil predstavlja približno devet odstotkov celotne količine mikroplastike, ki se nabere v oceanih v enem letu.
Poleg tega ta sektor povzroči med dva in osem odstotkov emisij toplogrednih plinov po vsem svetu. Da bi zmanjšali to število, pa tudi visoko porabo vode, ki jo zahteva izdelava oblačil, narašča trend ponovne uporabe.
Tekstilna industrija letno zavrže na milijone oblačil, ki so bila narejena z uporabo več človeških in energetskih virov. S predelavo materialov je mogoče izdelati nova oblačila, dodatke in obutev. Tako imenovan 'upcycling' pridobiva vse večji pomen in se poleg trajnostne mode vse bolj uveljavlja.
Izogibajte se uporabi plastike za enkratno uporabo
Po poročilu Združenih narodov odpadki iz tega materiala predstavljajo 85 odstotkov vseh smeti, ki se naberejo v morjih in oceanih.
Evropska unija je leta 2021 prepovedala proizvodnjo in prodajo plastike za enkratno uporabo. Kot individualni ukrep je pomembno spodbujati uporabo predmetov in pripomočkov, ki jih lahko uporabimo večkrat in ne tistih za enkratno uporabo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV