Glede na funkcijo oziroma tehnologije izvedbe se delijo na bivalne in tehnološke zelene strehe.
Bivalne zelene strehe so po navadi pohodne ravne strehe, ki so v celoti ali delno prekrite z vegetacijo. Izvedene so na ustrezno pripravljeni strešni konstrukciji. Na njih je možna izvedba različnih aktivnosti, kot so sprostitev, rekreacija, gostinska ponudba, urbano kmetijstvo in podobne dejavnosti. Medtem ko se na tehnoloških zelenih strehah nameščajo zelene tehnologije za pridobivanje energije, predvsem je tu govora o sončnih celicah in solarnih sistemih za ogrevanje vode.
Ravne pohodne strehe so idealne za ureditev zunanjih bivalnih površin, vrta ali vrtičkov za stanovalce. Zelene strehe so predvsem zaželene na strehah raznih industrijskih objektov, garažnih hiš, nakupovalnih središč, zasebnih stanovanjskih objektov kot tudi nadstreških za avtomobile. S svojo dostopnostjo in funkcionalnostjo predstavljajo alternativno možnost za izkoriščanje prostora in izboljšanje kakovosti bivanja v urbanem okolju. Ozelenitev strehe pa lahko dopolnjuje ostale zelene površine v mestu – lep primer so zelene strehe avtobusnih postajališč, med drugimi tudi na nekaterih postajališčih mestnega potniškega prometa v Ljubljani. Namen takih inštalacij je zmanjšanje onesnaženja mestnega zraka in zmanjšanje emisij CO2. Vsaka še tako majhna ozelenitvena površina predstavlja pomemben del zelenega sistema mesta.
Ozelenitev starejših objektov
Pomembno je vedeti, da je ozelenitev strehe možno narediti tudi na že izgrajenih stavbah, ki imajo ravne strehe ali strehe z majhnim naklonom. Pri tem je potrebno upoštevati nosilnost strehe, ki vpliva na intenzivnost in debelino zelene strehe. Kljub temu pa so danes strehe projektirane, tako, da zagotovo zdržijo dodatno obtežbo 50 do 60 kg/m2. Izbira rastlin na zelenih strehah je odvisna od vrste zelene strehe, podnebnih razmer in debeline rastnega sloja. Za ekstenzivno zeleno streho (do 15cm substrata) se pogosto izbirajo rastline, ki prenašajo skromno založenost tal z vodo in hranili, pri tem mislimo predvsem na zelne trajnice ter sukulentne rastline, ki so mesnate in primerne za suha rastišča. Polintenzivna zelena streha (do 25cm) pa omogoča širši izbor rastlin, medtem ko intenzivne ozelenitve (nad 25cm) omogočajo tudi zasaditev lesnatih grmovnic in dreves. Primer intenzivne ozelenitve iz tujine je stanovanjski projekt Bosco Verticale, ki spada med 5 najbolj ikoničnih nebotičnikov na svetu.
Vzdrževanje zelenih streh je seveda odvisno od izbranega sistema. Najmanj zahtevne so ekstenzivne ozelenitve, vendar je v prvih dveh letih potrebno nameniti večjo pozornost, saj rastline še niso povsem razraščene. Pri vseh sistemih pa je pomembno odstranjevanje plevela in preraščenih rastlin, še posebej na robovih in drenažnih kanalih. Prav tako je priporočljivo dosajevanje praznih mest z novimi sadikami ali podtaknjenci in semeni obstoječih rastlin. Pri intenzivnih sistemih pa je potrebno tudi pregledovanje razraščenosti korenin dreves, da ne poškodujejo protikoreninske membrane. Poleg tega pa je potrebno višja drevesa in grmovja obrezati na predpisano višino, saj bi v primeru močnejšega vetra bile nevarne za porušenje.
Zakaj se odločiti za zeleno streho?
Jasno je, da so zelene strehe ključne za ustvarjanje bolj trajnostnih in prijetnejših urbanih okolij. Njihova vse večja priljubljenost po vsem svetu kaže na nujnost njihove integracije v mestno načrtovanje. Z zelenimi strehami tako izboljšamo kakovost življenja prebivalcev in ohranjamo ravnovesje med urbanim prostorom in naravo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV