Dominvrt.si
Kupujte lokalne sezonske pridelke

Zmaga na celi črti, za vas in okolje

Su.S.
31. 01. 2019 19.32
0

Poglejte, kako lahko ob skrbi za okolje prihranite na kupe denarja, obenem pa poskrbite tudi za svoje zdravje in lepšo prihodnost svojih otrok.

Kupujte stvari, ki jih resnično potrebujete. Proizvodnja vsake materialne dobrine pomeni porabo energije, izčrpavanje zemeljskih virov in obremenjevanje okolja s toplogrednimi plini. Izposojajte si stvari, ki jih potrebujete za določena opravila, in vračajte usluge. Preden kupite novo napravo, poskusite popraviti staro. Okolju in vaši denarnici je tudi prijaznejše, če se odločite za nakup rabljenih stvari, sicer pa z nakupi podpirajte podjetja, ki poslujejo in proizvajajo ekološko.

Načrtujte obiske trgovin z živili in si vsakič pripravite seznam. Tako se boste izognili nakupu presežka hrane, ki jo boste kasneje zavrgli. Kar je enako, kot če bi v smeti vrgli nekaj evrov. Ostanke kosila ali večerje shranjujte in jih pojejte naslednji dan, s čimer boste prihranili nekaj časa, vode in električne energije. Iz ostankov lahko na hitro pripravite novo jed.

Kupujte lokalne sezonske pridelke
Kupujte lokalne sezonske pridelke FOTO: Profimedia

Zmanjšajte količino odpadkov. V trgovino se odpravite s svojo vrečko. Bolj pozabljivi si jih nastavite v bližini vrat ali jih, če se v trgovino vozite z avtomobilom, nekaj pustite v prtljažniku. Kupujte izdelke s čim manj embalaže in namesto več manjših kupite večje pakiranje. Izogibajte se nakupu krožnikov in pribora za enkratno uporabo. Razmislite, kako lahko embalažo uporabite znova, namesto da bi jo vrgli v smeti.

Ločujte odpadke in ne zlivajte v odtok odpadnih olj, nevarnih snovi, kot so čistila in barve. Pri pranju ne uporabljajte mehčalca in belilnih sredstev, pri čiščenju pa posezite po naravnih, zdravju neškodljivih alternativah. V posebne zabojnike odvrzite tudi oblačila, ki vam niso prav ali jih ne potrebujete več. Lahko jih seveda tudi donirate ali prodate.

Donirajte oblačila ali jih odvrzite v zabojnik za zbiranje starih oblačil.
Donirajte oblačila ali jih odvrzite v zabojnik za zbiranje starih oblačil. FOTO: Profimedia

Varčujte z energijo. Ugašajte luči in naprave, kjer in ko jih ne potrebujete. Uporabljajte energetsko učinkovitejše naprave. Oblačila namesto v sušilcu posušite na prostem, tako bodo tudi lepše dišala. Stroj za pomivanje posode in pralni stroj zaženite, ko sta polna. Če prižigate pečico, njeno toploto izkoristite za peko več jedi. Ogrejte toliko vode, kolikor jo v resnici potrebujete. Pozimi ne pretiravajte z ogrevanjem stanovanja in poskrbite za dobro izolacijo. Razmislite o namestitvi zbiralnikov sončne energije oziroma sončnih kolektorjev.

Varčujte z vodo. Ne zadržujte se pod tušem dlje, kot je potrebno. Med ščetkanjem zob ali šamponiranjem las pod tušem zaprite vodo. Med pomivanjem posode tudi ni potrebe, da voda teče ves čas. Na stranišču namestite splakovalnik, ki omogoča splakovanje s polovično količino vode.

Varčujte z vodo
Varčujte z vodo FOTO: Profimedia

Uživajte več zelenjave in sadja in manj mesa, mleka ter mlečnih izdelkov. Živinoreja se namreč po količini emisij toplogrednih plinov uvršča nad celotni transportni sektor. Kupujte meso pašnih živali lokalnega izvora in si pogosteje privoščite divjačino, perutnino in divje ribe, kar se ne bo poznalo samo na zdravju našega planeta, temveč tudi na vašem zdravju. Če imate to možnost, si omislite svoj vrt.

Skrbite za gozdove, ki iz ozračja odstranujejo ogljikov dioksid. Tiskalnika ne uporabljajte brezglavo, temveč po potrebi, in če je mogoče, tiskajte na obe strani lista. Poslujte elektronsko in kupujte izdelke iz recikliranega papirja.

Najbolj peš ali s kolesom
Najbolj peš ali s kolesom FOTO: Profimedia

Ko greste od doma, pustite avto v garaži. Po opravkih pojdite peš, se zapeljite s kolesom ali uporabite javni prevoz. Če je mogoče, delajte od doma, ali se za prevoz na delovno mesto dogovorite s sodelavcem in obenem razpolovite stroške. Imejte v mislih, da okolje obremenjujejo tudi letala.

Ob vsem tem pa ne pozabite, da s svojim zgledom vplivate na odnos mlajših generacij do okolja, zato jih učite zgoraj omenjenih praks, poudarjajte in se pogovarjajte z njimi o pomenu čistega okolja, in jih učite, da tako kot vaše domovanje, tudi ulice in travniki niso smetišča.

Naučite jih ceniti in spoštovati čisto okolje.
Naučite jih ceniti in spoštovati čisto okolje. FOTO: Profimedia
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698