Dominvrt.si
Mošusna želva

Mošusna želva

Tukano
16. 01. 2012 09.53
1

Mošusne želve so skoraj popolnoma vodne in se le redko sončijo na kopnem. Najraje se zadržujejo v plitvi vodi ali molijo iz vode le glavo ter del oklepa. So ene najprimernejših vrst želv za gojenje v stanovanju.

Latinsko ime: Sternotherus odoratus

Mošusna želva
Mošusna želva FOTO: Tukano

Nekaj značilnosti

Mošusna želva je majhna vrsta močvirske želve, saj znaša povprečna velikost živali okoli 10 cm. Največji primerki redko presegajo 15 cm. So črno rjave barve, mladiči imajo oklep ovalne oblike, z značilnimi brazdami oziroma grebeni. Odrasle živali imajo gladek oklep.

Življenjska doba

Ob pravilni negi ima želva zelo dolgo življenjsko dobo, več kot 80 let!

Osnovni pogoji za dobro počutje

Velikost akvaterarija naj bo minimalno 6 - 10 krat večja od dolžine oklepa. Za mladiče v prvih dveh letih je nujen akvarij z grelcem vode, filtrom in nastavkom za neonsko cev. Lahko je akvarij že na začetku končne dimenzije, 40x80x40 cm (120 l) za 1-2 želvi. Ker imajo visoke potrebe po sončni svetlobi, jim namestimo neonske cevi, ki sevajo UVA/UVB spekter. Namestimo grelno žarnico, s katero ogrejemo grelno mesto na 30 - 35 stopinj Celzija. Grelec v vodi umerimo na 24 - 26 stopinj Celzija. Ker so želve močvirske, potrebujejo kopno, zato ponudimo kakšno korenino ali skalo in skorjo hrasta plutovca. Te želve so slabe plavalke, zato je nujno, da so korenine in kamenje nameščeni tako, da lahko želva brez težav pripleza na kopno.

 


Tukaj si lahko še bolj podrobno preberete o lastnostih in potrebah mošusne želve.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698