600 m2 metrov vrta je vpetega med ulico in vznožje gozdnatega hriba. Prav ta površina je prepričala mlado družino Fink, da si dom uredi v stari hiši ob njem. Želijo si, da bi bil vrtiček čim bolj funkcionalen, predvsem pa otrokom prijazen.

Lastniki o svojem vrtu
Na vrtu na Koroški Beli nas je pričakala Mateja Fink, mamica malih nadebudnežev, ki si želi urejen vrt predvsem zato, da bi na njem lahko uživala vsa družina. Svoj vrt nam je predstavila s pravljico in kolažem navdihov, ki so jo sestavili skupaj z malima Emo in Rokom.

Pravljični vrt, ki to še mora postati
Svojo prijavo na nagradno igro smo naslovili tako, ker se nam je naš vrt vedno zdel kot iz pravljice. Že odkar smo ga, vsak ob svojem času, prvič uzrli.
Na koncu mirne in ozke ulice se odpre prelep vrt, ki ga poleg hiše omejujeta dve vzpetini, porasli s travo in sadnim drevjem. Vrt je imel v preteklosti zelo lepo življenje. Zanj sta skrbela dedek in prababica, ga negovala in spreminjala v bujno porasel, raznolik in čudovit vrt. Cvetje, grmovje, sadno drevje, pa tudi zelenjava so se včasih bohotili na našem vrtu. Potem pa je prababica za vedno odšla, dedek pa je postal preveč žalosten, ker je vse na vrtu spominjalo nanjo. In je prihajal vedno redkeje.
Potem sta prišla fant in dekle, zaljubljena in odločena, da si poleg vrta uredita skupni dom. Začela sta urejati hišo, počasi in z ljubeznijo in po svojih močeh skrbela tudi za vrt. Potem pa se jima je pridružila mala princeska in vso svojo ljubezen in čas sta začela namenjati njej. Kmalu za princesko je prišel še mali princ in srečno so živeli v majhni sobici in se imeli radi. Hiša in vrt sta medtem samevala in vrt se je pričel dolgočasiti. Ni trajalo dolgo in bujno rastlinje je preraslo cvetlice in cvetoče grme. Vrt je bil žalosten, ker so ga obiskovali le poredko in je počasi trdno zaspal.
Potem pa je prišla pomlad tistega leta, ko naj bi mlada družinica in vrt zaživeli skupaj. Vsi so bili zelo veseli, tudi vrt je komaj čakal, da se znebi odvečnega rastlinja in pokaže svoje najlepše barve. Urejanje se je začelo, družinica se je odločila, da bo vrt preuredila tako, da bosta na njem lahko brezskrbno tekala in uživala tudi princ in princeska. Ravno so odstranili bujno rastlinje, ko je zlobna čarovnica izrekla svoj urok. Mamica je postala žalostna in namesto veselja sta se ji na obrazu zarisali otožnost in zaskrbljenost. Kako bodo sedaj pomagali vrtu, če ne ve niti tega, ali jim bo sploh uspelo preurediti hiško v topel dom. Ko je že skoraj obupala, pa je slišala vest o dobrih ljudeh, ki jim bodo morda pomagali. Ker si je zelo, zelo želela, da bi jo obiskali in si ogledali njihov vrt, se ji je želja tudi uresničila. Povedala jim je zgodbo o vrtu in upala, da mu bodo pomagali vsaj oni, če mu že ona ne more …
Pomagajte nam sestaviti srečen konec naši pravljici in omogočite našemu vrtu, da spet zasije.
Najlepša hvala!

Mnenje strokovne komisije
Strokovnjakinja Arboretuma Volčji Potok Andreja Kalan Lovšin je lastnico že v začetku opozorila, da bo pri izboru rastlin potrebno upoštevati bližino gozda in gorenjsko klimo. Izpostavila je pomembno prednost in sicer zanimiv pogled iz bivalnega dela proti Mežaklji in direkten izhod na velik travnik. Poudarila je, da bo pri izrisu zasaditvenega načrta skušala upoštevati lastničine želje, predvsem pa bo sledila cilju, da bi vrt in hiša tvorila dobro medsebojno sožitje in se primerno vklopila v prostor. Z zasaditvijo bi tudi želela ustvariti lepe poglede s hiše. Kot dominantni rastlini bi ohranila obstoječo magnolijo in prekrasno srebrno smreko, škarpnike pa bi zasadila s cvetočimi trajnicami.
Strokovnjak Kluba Gaia Davor Špehar se je najprej posvetil značilnostim podlage vrta. Iz breze in kostanja, ki ju je opazil v bližnjem gozdu, je prebral, da je rastišče kislo, z otipom tal ob hiši pa je ugotovil, da je zemljišče tudi propustno in prodnato. Za obogatitev gredic in škarpnikov bi bilo tako potrebno uporabiti primerne substrate in gnojila, ki bi omogočili osnovne pogoje za rast in razvoj rastlin.
Poudaril je tudi, da je potrebno paziti na ekološko zavest in izbrati rastline z majhno potrebo po vodi. Za škarpnike bi tako izbral rastline, ki dobro uspevajo tudi brez naše pomoči, hkrati pa prenesejo močnejša nihanja temperature in vlage. Poudarek bi dal na rastline z lepimi listi in obliko rasti, skušal pa bi izbrati tudi take, ki se v cvetenju dopolnjujejo skozi vso sezono in privlačijo čudovite metulje ter koristne čebele.









Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV