Dominvrt.si
Z vrta se razkriva čudovit pogled na strehe v središču Ljubljane

Vrt Tomaža Trčka in sostanovalcev pod Grajskim hribom v Ljubljani

N.L.
10. 09. 2010 13.05
0

V deževnem nalivu si je strokovna komisija ogledala zapuščen meščanski vrt v središču Ljubljane.

Tomaž Trček in še 11 lastnikov prenovljenega stanovanjskega objekta povsem nasproti ljubljanske Stolnice, si želi, da bi preraščena parcela ob vznožju grajskega hriba zaživela kot vzorčen primer lepega meščanskega vrta.

Z vrta se razkriva čudovit pogled na strehe v središču Ljubljane
Z vrta se razkriva čudovit pogled na strehe v središču Ljubljane FOTO: Aljoša Kravanja

Lastniki o svojem vrtu

Kljub nalivu so nas v središču Ljubljane, le streljaj od Stolnice, pričakali Tomaž Trček in dva sostanovalca iz hiše pod Grajskim hribom, ki si želijo polepšati zahteven vrt za hišo. Tomaž Trček nam je takole predstavil razloge za svojo prijavo želje za prihodnost.

Ko sem se pred šestimi leti odločal za nakup stanovanja v hiši na Ciril Metodovem trgu, mi je posebno pozornost pritegnil vrt za hišo, pod grajskim hribom, sredi stare Ljubljane. Po eni strani me je osupnilo, da sploh kaj takega obstaja v tako strnjeno pozidanem predelu mesta, po drugi strani pa nisem razumel, kako je nekaj tako edinstvenega prepuščeno samemu sebi.

Oživitev
Pred dvema letoma, sem se skupaj z ostalimi enajstimi lastniki odločil za temeljito prenovo hiše. Obnovo smo hoteli zaključiti z oživljanjem vrta, za katerega si želimo, da bi nam dal možnost drugačnega načina bivanja, kot ga poznamo sedaj.

Tomaž Trček si želi, da bi njihov vrt postal vzor za urejanje mestnih vrtov
Tomaž Trček si želi, da bi njihov vrt postal vzor za urejanje mestnih vrtov FOTO: Aljoša Kravanja
Bogatejša kultura bivanja
Obnova hiše poteka v skladu z navodili Zavoda za kulturno dediščino. Tako smo se tudi za oživitev vrta odločili, da poiščemo strokovno pomoč. Ravno v pravem trenutku smo na POP TV zasledili nagradno igro, ki je potekala do konca avgusta na spletni strani Dom in vrt, na katero smo se nemudoma prijavili. Ob pomoči profesionalnih vrtnarjev bi lahko uresničili naš »projekt vrt«, ki nam bi omogočil v najboljši meri izkoristiti prostor za druženje, z možnostjo počitka in klepeta na prijetnih lesenih stolčkih, vrtnarjenje, kot je gojenje zelišč, sprostitev v naravi s pogledom na najvišje stavbe v našem glavnem mestu, med njimi tudi znameniti Nebotičnik ter prečudovite hribe in Alpe … Po drugi strani pa ima vrt že svoje edinstvene elemente, kot je npr. več deset metrov velika platana. Zavedamo se, da lahko le strokovni poseg obnove vrta ohrani in vključi nove elemente za bogatejšo kulturo bivanja vseh stanovalcev.

»Bye-bye« bršljan in grmovje
Že hiter pogled naokrog razkriva, da naš vrt deli enako usodo kot njegovi bližnji in daljni sosedi na tem delu grajskega griča, ki je po večini z bršljanom in grmovjem zaraščen prostor. Z obnovo našega vrta, bi lahko le-ta postal zgled in motivacija za ureditev drugih vrtov v tem delu Ljubljane.

Hvala vsem, ki ste glasovali za naš vrt in nam omogočili, da smo se prebili med prve tri vrtove.

Oglejte si, kako so lastniki vrt predstavili ob prijavi.


Andreja Kalan Lovšin med ogledom vrta
Andreja Kalan Lovšin med ogledom vrta FOTO: Aljoša Kravanja

Mnenje strokovne komisije

Na vrt vstopimo skozi stara vrata v obzidju, ki meji na grajsko sprehajalno pot. Prva ugotovitev krajinske arhitektke Andreje Kalan Lovšin je bila, da bi preraščena površina potrebovala temeljito čiščenje in obrezovanje. Tak postopek bo zaradi omejenega dostopa velik podvig. Na eni strani oviro predstavlja obzidje in strma brežina, ki vodi do stopnic, s hišne strani pa kamniti podporni zid v višini 7 metrov. Največji potencial je gospa Andreja prepoznala na najvišji terasi, iz katere imamo čudovit pogled na Ljubljano, Rožnik, Nebotičnik in bližnjo Stolnico. V tem delu bi uredila del za počitek in uživanje v razgledu, ostale terase pa bi z upoštevanjem želja stanovalcev oblikovala v čudovit vrtni ambient.

Tudi strokovnjak Kluba Gaia Davor Špehar se je v prvem koraku posvetil predvsem čiščenju zemljišča. Kot velik zagovornik ekološkega pristopa je poudaril, da bi bilo največ nepotrebne vegetacije opraviti mehansko, kar zahteva veliko delovne sile in vztrajnosti. Pomagali bi si lahko tudi s herbicidom na osnovi glifosata, s katerim bi tretirali predvsem rastline z globokimi in močnimi koreninami. Delo bi opravili še pred začetkom arborističnih del, v mesecu septembru, ko se sokovi po rastlini pretakajo v korenine in ima tako pripravek največjo učinkovitost. Herbicid bi uporabili samo na območjih, kjer bi želeli trajno uničiti vse z zeleno listno maso in stebli, pri tem pa bi morali biti pazljivi, da škropiva ne bi zaneslo na rastline, ki bi jih želeli ohraniti.

"Nekatere rastline bi bilo vredno ohraniti", je povedal Davor Špehar
"Nekatere rastline bi bilo vredno ohraniti", je povedal Davor Špehar FOTO: Aljoša Kravanja
Tomaž Trček nam je razkazal zaraščeni vrt
Tomaž Trček nam je razkazal zaraščeni vrt FOTO: Aljoša Kravanja
V takem dežju celo kamera potrebuje dežnik
V takem dežju celo kamera potrebuje dežnik FOTO: Aljoša Kravanja
Pogled na vrt iz hiše
Pogled na vrt iz hiše FOTO: Aljoša Kravanja
Strokovnjaka Andreja Kalan Lovšin in Davor Špehar pred zaveso iz bršljana
Strokovnjaka Andreja Kalan Lovšin in Davor Špehar pred zaveso iz bršljana FOTO: Aljoša Kravanja
Od hiše do vrtnih vrat na zgornjem delu parcele vodi ozka, zaraščena pot
Od hiše do vrtnih vrat na zgornjem delu parcele vodi ozka, zaraščena pot FOTO: Aljoša Kravanja
Del vrta najbliže hiši so si lastniki že preuredili v teraso
Del vrta najbliže hiši so si lastniki že preuredili v teraso FOTO: Aljoša Kravanja
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854