Dominvrt.si
Svetli oranžni odtenki so primerni za dnevno sobo.

Kako pravilno kombinirati več barv?

Vernesa Sadulai
28. 01. 2013 09.49
1

Pomemben del vsakega doma predstavljajo barve, ki vplivajo tudi na počutje in razpoloženje. Rumena vpliva na razum in deluje spodbujajoče, modra pomirja, vijoličasta pomaga pri spodbujanju ustvarjalnosti. Ker barve veliko prispevajo k celotnemu videzu prostora, smo za nasvete, kako barve v domu pravilno uporabljati in kombinirati, vprašali strokovnjakinjo.

Različne barve imajo različen vpliv na pozameznikovo počutje.
Različne barve imajo različen vpliv na pozameznikovo počutje. FOTO: Profimedia

Nova in različna razpoloženja

Ni skrivnost, da imajo različne barve različen vpliv na posameznikovo razpoloženje. Vsaka barva nas navdaja z novimi in različnimi razpoloženji.

Že starodavne civilizacije so uporabljale barve za uravnoteženje telesa in duha, skozi zgodovino pa so ljudje raziskovali in se učili o učinku barv na razpoloženje. Barve so svoj pomen skozi stoletja spreminjale glede na čas in kulture. Starodavni Kelti so uporabljali barve, da bi opisali elemente, iz katerih je sestavljen svet, psihologi, kot je Freud, so raziskovali njihov vpliv na ljudi. Raziskave o vplivu barv na ljudi in njihovo življenje so prisotne tudi v sodobnem času.

Čeprav je še vedno dokaj neznana, se terapija z barvami uporablja vsak dan – od izbire barv oblačil v skladu z razpoloženjem do ureditve doma. Tudi sami se zavedamo, da na nas nekatere barve vplivajo blagodejno, medtem ko nas nekatere vznemirjajo.

Svetli oranžni odtenki so primerni za dnevno sobo.
Svetli oranžni odtenki so primerni za dnevno sobo. FOTO: Profimedia

Tudi barve govorijo

Barve v stanovanju lahko igrajo veliko vlogo pri razpoloženju stanovalcev in tako neposredno vplivajo na kakovost življenja. Poglejmo si osnovne značilnosti najpogosteje uporabljenih barv v domu in predloge za njihovo uporabo.

Svetli hladni odtenki prostor navidezno povečajo.
Svetli hladni odtenki prostor navidezno povečajo. FOTO: Profimedia
Rdeča – barva ognja in krvi, simbol ljubezni, življenja in strasti. Včasih je bila zaradi zelo dragih pigmentov opažena le v razkošnih interjerjih, danes pa se večinoma uporablja pri poudarkih, čeprav izkušeni notranji oblikovalci ustvarjajo rdeče prostore z več različnimi odtenki. Ker gre za močno barvo, je v tem primeru priporočljiva le v prostorih, v katerih se ne zadržujete dolgo (npr. predsoba).

Modra – barva vode, ledu in neba. Ima močan vpliv na um in deluje pomirjujoče. Modro zelena je priporočljiva za kopalnice, saj sprošča in daje občutek svežine. Indigo modra oziroma temnejši modri odtenki so primerni za delovni prostor, saj spodbujajo koncentracijo in dajejo navdih.

Rumena – barva sonca. Vpliva na razum in deluje spodbujajoče, izboljšuje koncentracijo in razmišljanje, zato je dobra izbira za delovni prostor. Kljub temu je treba vedeti, da se je v notranjosti, ki je prežeta z rumeno barvo, težko sprostiti.

Oranžna – barva veselja in zabave. Uporabite jo za spodbujanje svojih mentalnih sposobnosti, saj stimulira komunikativnost in ustvarjalnost. V svetlejših odtenkih jo uporabite v dnevni sobi ali jedilnici.

Zelena – barva narave, simbol umirjenosti, resnice, vedrine in upanja. Deluje pomirjujoče in zaščitniško ter daje varnost in spodbuja strpnost. Povezujejo jo z udobjem, mirom in sprostitvijo, zato je primerna za spalnice.

Vijoličasta – barva razkošja, dostojanstva in plemenitosti. Povezana je z našimi najvišjimi ideali ter nas spodbuja k nenehnemu sledenju najvišjih ciljev. Uporabite jo tako, da bo pomagala vaši kreativnosti.

Rjava – barva zemlje, lesa. Tako kot zelena je tudi rjava povezana z naravo ter daje občutek topline in udobja, v njeni prisotnosti pa se počutimo udobno in varno. Priljubljena je v spalnicah in dnevnih sobah.

Barve v domu
Barve v domu FOTO: Profimedia

Bela – barva čistosti, nedolžnosti in prav tako nakazuje na čustveno "hladnost". Gre za zelo elegantno in osvežujočo barvo, ki v kombinaciji z drugimi barvami veča njihov učinek. Kljub temu z njo ne pretiravajte, če ne želite, da bi bil vaš dom videti pretirano sterilen. Ker deluje čisto in omogoča boljše zaznavanje naravnih barv živil, je bela ustrezna barva za kuhinjo.

In preden se lotite preureditve stanovanja, razmislite, s katerimi barvami boste popestrili posamezen prostor … Kot smo dejali v prejšnjih vrsticah, barve vplivajo na vaše počutje in na počutje vaše družine.

Optični učinki barv v prostoru

Poleg počutja barve v domu vplivajo tudi na njegovo celovito podobo. Če urejate stanovanje, v katerega se imate šele namen vseliti, si predstavljajte, da v njem že bivate. Vam bolj ustrezajo topli ali hladni toni? Ali barva, ki vam je všeč, prostor navidezno poveča ali pomanjša? Kot pravi Karmen Grm iz podjetja Grm, ki se ukvarja s slikopleskarstvom, izbira toplih barv (rumena, oranžna, rdeča) navidezno pomanjša dejansko velikost prostora ter zbližuje elemente v prostoru, medtem ko hladne barve (zelena, modra, vijoličasta) navidezno povečujejo prostor ter elemente oddaljujejo. "Majhen, temen prostor optično povečamo s hladnimi svetlimi toni v kombinaciji z belim stropom, večji prostor pa optično zmanjšamo s stenami v toplih, temnejših barvah," še obrazloži strokovnjakinja.

Če želimo prostor optično skrajšati ali podaljšati (na primer hodnik), Grmova priporoča, da se za optično širjenje prostora raje odločamo za hladne barve (modra, bela, nekateri odtenki zelene, vijoličasta …), saj so nevsiljive, medtem ko tople barve (rdeča, rumena, oranžna, rjava …) uporabimo za oženje prostorov oziroma ko jih želimo optično skrajšati. Pri tem doda: "Dolg prostor navidezno skrajšamo z najbolj oddaljeno steno v temnejšem tonu ali s toplo barvo, ki jo optično približa. Kratek prostor optično podaljšamo s končno steno v svetli barvi. Visok strop deluje nižji v svetli topli barvi, učinek pa je še večji, če je prebarvan s temno toplo barvo."

Karmen Grm pravi, da na splošno velja, da se izognemo pretiranemu nasičenju prostora z barvami. Uporabimo eno barvo v različnih odtenkih ali se odločimo za dve nasprotni barvi.
Karmen Grm pravi, da na splošno velja, da se izognemo pretiranemu nasičenju prostora z barvami. Uporabimo eno barvo v različnih odtenkih ali se odločimo za dve nasprotni barvi. FOTO: Profimedia

Kaj pa kombiniranje?

Ko govorimo o kombiniranju barv, jih na splošno razdelimo na tri večje skupine, in sicer enotonske harmonije, sorodne harmonije in kontrastne harmonije.

Pri enotonskih harmonijah za kombiniranje uporabimo le eno barvo, vendar v več odtenkih. Tako se poigramo s svetlejšimi in temnejšimi toni ter na ta način ustvarimo "razgiban" prostor.

Pri sorodnih harmonijah kombiniramo barve, ki so si sorodne oziroma ki ležijo druga ob drugi v barvnem krogu, kot so rumena, oranžna in rdeča.

Kontrastne harmonije predstavljajo kombinacije barv, ki v barvnem krogu ležijo druga nasproti druge. Gre za kombinacije rdeče in želene, rumene in vijoličaste, oranžne in modre ipd.

Karmen Grm smo tudi vprašali, kako med seboj kombinirati dve ali več močnejših barv sten in hkrati doseči lep, sofisticiran videz prostora. Ob tem je dejala, da na splošno velja, da prostora ne nasičimo z več barvami, torej v prostoru uporabimo eno barvo z odtenki ali dve barvi, ki sta si npr. nasprotni, kot sta npr. modra in rdeča. "Dopustna je tudi kombinacija največ treh barv (treh primarnih barv, treh sekundarnih barv, treh sosednjih barv barvnega kroga ali kombinacija ene barve in dveh komplementarnih, nasprotnih barv v barvnem krogu). Ponavadi je pri uporabi več barv ena prevladujoča, druga oz. drugi dve pa sta le-tej v dopolnitev in se zato tudi pojavljata v manjšem obsegu," pojasni Grmova.

Video: Slovenka, kateri bomo prenovili dnevno sobo!

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 748