Pred nekaj dnevi smo Mojco Lamut razveselili z novico, da je postala naša zmagovalka v akciji Osvojite celovito prenovo dnevne sobe. Kmalu bo z družino odšla v Kranjsko Goro, mi pa bomo imeli le teden dni časa, da njeno dnevno sobo spremenimo v njen sanjski prostor. Preden pa se lotimo prenove, moramo vedno prvo razčistiti, kaj si s prenovo pravzaprav zares želimo. Nepremišljeno vstopanje v prenovitvena dela namreč nikoli ne prinese nič dobrega. In tega se seveda še kako dobro zaveda tudi arhitekt Andrej Mercina. Da bi bila Mojčina nova dnevna soba čim bližje njenemu stilu, si arhitekt med našim obiskom pri zmagovalki skrbno zapiše njene želje. Med večjimi so podoba v afriškem stilu, nova okna, bolj udobna sedežna garnitura in nova senčila.
Načrt je pripravljen
Andrej ne izgublja dragocenega časa, zato v svojem biroju Trije arhitekti d.o.o. začne s pripravo načrta. Do našega prihoda, ga je že končal, zato nam je lahko že razkril, kako bo videti prenovljena Mojčina dnevna soba. Veselo pove, da bo prostor pridobil tako na uporabnosti kot zunanji podobi. Ta bo svetla, zračna in prijetna, kjer se bodo prelivale barve naravnih materialov.
Sicer pa Andrej poudari še, kako zelo je načrt pomemben. Le-ta je najbolj uporabno orodje, h kateremu se bomo pogosto vračali, ko se bodo med prenovo porajala nepredvidena vprašanja ali ko se bomo sredi prenove spraševali o smiselnosti nekega dela. Načrt je tudi osnova za določitev terminskega plana in usklajeno navodilo za vse izvajalce, ki bodo vpleteni v prenovo. Usklajeno delo je zagotovilo, da bo končni izdelek prav tak, kot smo si ga skupaj z arhitektom ali pa morda sami zastavili na začetku.
Več o tem, kako je bil videti obisk pri arhitektu, si poglejte v video prispevku!
Andrej: Prenova zahteva veliko časa!
Za vse tiste, ki se odločate o prvi prenovi katerega koli prostora v vašem domu, pa smo Andreju postavili še nekaj dodatnih vprašanj.
Kdaj se je pametno odločiti za prenovo nekega prostora?
Seveda je takšna odločitev odvisna od vsakega posameznika posebej, saj na to vpliva več dejavnikov. Sicer pa je neposreden odgovor zares zelo preprost. K prenovi moramo pristopiti v trenutku, ko prostor ni več prijeten za bivanje ali pa nam predstavlja funkcionalno oviro. Sama ugotovitev, kaj nas pravzaprav moti v obstoječi ureditvi, pa je tudi odločilna iztočnica za razmišljanje o novi zasnovi.
Kaj je dobro vedeti pred prvo prenovo?
Na prvem mestu moramo razčistiti, kaj si s prenovo zares želimo. Prenova namreč zahteva kar veliko časa. Lahko predstavlja tudi zajeten finančni zalogaj in nepremišljeno vstopanje v prenovitvena dela ne prinese prav ničesar dobrega. Ko imamo osnovne želje, kot so na primer svetlejši ambient, manj 'težko' pohištvo, novi družinski član, nova okna, ki bodo tesnila, vse to so namreč zelo pogoste želje, jasno oblikovane, pristopimo k izrisu skice ali načrta prenove.
Torej, odločili smo se za prenovo. Kako se je lotiti in kje pravzaprav začeti?
Pomembno si je zapisati želje, narisati novo ureditev, zastaviti terminski načrt, pridobiti ponudbe oziroma cene posameznih kosov nove ureditve in … skočiti v prenovo! Premišljeno načrtovanje se nam vedno obrestuje! Tako z estetskega kot funkcionalnega vidika. Prav tako pa tudi z vidika nadzora porabljenega denarja. Če natančno predvidite obseg del, vas nepredvideni stroški ne morejo presenetiti sredi del.
Res je, da na koncu vedno glavno vlogo 'odigrajo' finance. Kako pa lahko preuredimo prostor v domu s skromnimi finančnimi sredstvi?
Začetek je prav enak, kot če imate na razpolago neomejena finančna sredstva. Razjasniti si je treba, kaj si zares s prenovo želimo. Z nekaj inovativnosti je potem to moč doseči z minimalnimi sredstvi. Pogovor s strokovnjakom je tudi pogosto zelo uporaben, saj vseh potencialov prostora sami ne moremo prepoznati. Še posebej, ker je naš pogled obremenjen z dosedanjo ureditvijo in načinom uporabe, ki se je oblikoval čez leta. Nato pa takšna 'low budget' prenova praviloma zahteva večji osebni angažma. Je pa lahko prav zaradi tega tudi toliko bolj zanimiva. Dogodek, ki si ga zapomnimo! Prenova obstoječega pohištva z barvanjem ali tapeto, kar lahko storimo z lastnimi rokami, ali inovativna uporaba poceni elementov, kot so lesene gajbice, lesene palete, star zaboj namesto klubske mize, prt kot senčilo na luči in podobno, sta le dva od priporočljivih prijemov pri tovrstnem delu.
Ko se lotimo prve prenove, verjetno manjka znanja o pravilni razporeditvi pohištva, kar je na koncu zaradi estetike in funkcionalnosti zelo pomembno. Kaj svetujete?
Predvideti način uporabe. To pomeni, 'uživanje' tega prostora na koncu, ko bo prenovljen. To si je treba čim bolj natančno predstavljati in vključiti v novo ureditev. Ne priporočam, da se napolni prostor do zadnjega kotička, vedno je dobro pustiti nekaj praznega prostora. V tem smislu nam ta predstavlja kakovost samo po sebi in nam nudi fleksibilnost. Ravno to slednje pa vedno pride prav, saj je življenje, kot vemo, včasih nepredvidljivo. Ne glede na to, koliko časa smo o prenovi razmišljali in imamo celo občutek, da smo prav na vse pomislili.
Poglejte, komu bomo prenovili dnevno sobo v celoti ...
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV