"V pretekli sezoni smo gledalcem dokazali, da ni brezupnih kužkov in ni lahkomiselnih lastnikov. Vesela sva, da sva skozi oddaje uspela ljudem vliti zaupanje v najino znanje in strokovnost ter prepričati še tako skeptične gledalce," je po koncu izjemno uspešne prve sezone povedal Jure Pribičevič. Ne dvomimo, da bo tako tudi v drugi sezoni.
Metka je potrebovala pomoč
V prvi oddaji nove sezone sta Jure in David priskočila na pomoč Metki, ki že od rojstva slabo vidi in je močno naglušna, zaradi česar si je omislila psa pomočnika, a ji je bila njena sicer prikupna psička Pika, mešanka z labradorcem, vse prej kot v pomoč, saj tudi ni bila šolana za pomočnika. Psi pomočniki za gluhe in naglušne ter slepe in slabovidne osebe so vzgojeni tako, da ’slišijo’ in ’vidijo’ namesto lastnika ter za ’prenos podatkov’ iz okolja uporabljajo moč dotika, hkrati pa naj bi njihova družba izjemno pozitivno vplivala na zdravje in počutje lastnika. A Metki Pike nikakor ni uspelo obdržati pod nadzorom, kar se je poznalo predvsem na sprehodih in namesto da bi psička lastnici pomagala, je prišlo že tako daleč, da je celo ogrožala njeno življenje. "Težave, ki jih je imela Pika so bile predvsem vlečenje na povodcu, pobiranje raznih stvari na sprehodu in plašnost," pojasni Jure. "Ker je Metka oseba s posebnimi potrebami, potrebuje psa, ki ji bo v pomoč. Tako je bilo potrebno te težave rešiti čim hitreje. Metka zaradi svojih omejitev ni motorično tako spretna, da bi lahko psa vzgojila sama. Zato sva se odločila, da Piko vzameva k sebi domov in učni proces razdeliva na dva dela. V prvem delu psa naučiva hoje na povodcu in kako lahko Metki na sprehodu celo pomaga, jo odvadiva pobiranja po tleh in delava na pridobivanju njene samozavesti. V drugem delu pa Metko naučiva kako je potrebno s psom komunicirati in kaj mora v odnosu do Pike spremeniti."
Pes pomočnik človeku lahko močno olajša življenje
Rek, da je pes človekov najboljši prijatelj, vsekakor ni iz trte zvit. Je namreč izjemno zvest družabnik, ki pozitivno vpliva na zdravje in počutje posameznika. Predvsem psi vodniki in psi terapevti, ki so izšolani, da nudijo naklonjenost in tolažbo osamljenim in bolnim ljudem ter osebam s posebnimi potrebami pomagajo pri premagovanju vsakdanjih ovir, lahko bistveno izboljšajo kvaliteto njihovega življenja, saj so prijazni, potrpežljivi, samozavestni, zaupljivi, nežni in umirjeni v različnih situacijah. "Psi pomočniki morajo biti še posebej lepo vzgojeni, poleg tega pa morajo opravljati še specifične naloge," pojasni Jure. "Pika na sprehodu sedaj hodi ob nogi, se ustavlja kadar pride do ovire in sede pred prehodom za pešce. S tem Metki pomaga in ji daje občutek varnosti."
A vsak pes ni primeren za psa pomočnika, saj so lahko okoliščine, v katerih se znajde, včasih celo zanj preveč stresne in lahko postane agresiven, zato za šolanje ponavadi izbirajo že po naravi prijaznejše pasme, kot so recimo zlati prinašalci, labradorci in njim podobni. Tudi Pika, ki je mešanka z labradorcem, je po naravi prijazna, potrebovala je le ustrezno prevzgojo, da bo svoji lastnici Metki od sedaj naprej tako v pomoč kot tudi v veselje.
"Šolanje psa pomočnika je precej bolj zahtevno od klasičnega šolanja, saj so ti psi hkrati družinski člani in pomočniki pri določenih nalogah," še pove Jure. "Naloge se razlikujejo glede na to kakšne omejitve imajo njihovi lastniki. Poznamo pse, ki pomagajo diabetikom, alergikom, gluhim in naglušnim, gibalno oviranim osebam, slepim in slabovidnim, epileptikom, avtistom in mnogim drugim, ki bi sami težko samozavestno korakali skozi življenje."
Kako psi pomočniki pomagajo ljudem kot je Metka
Velikokrat se ljudje s posebnimi potrebami, ki so med drugim gibalno ovirani, spopadajo tudi z določenimi psihološkimi težavami, pri čemer jim terapevtski pes lahko pomaga pri sproščanju, izboljša njihovo fizično in psihično počutje, jim daje občutek pripadnosti in zadovolji njihovo željo po pozornosti in fizičnem stiku. Pes, ki je izšolan posebej za pomoč ljudem kot je Metka, torej tistim, ki imajo težave s sluhom in vidom, kot rečeno ’sliši’ namesto lastnika. Z njim komunicira z dotikom – tako ga opozori na različne posebne zvoke kot je recimo zvonjenje telefona, glas druge osebe, trkanje, zvonec na vratih, budilko in podobne, na osebe, ki pridejo ter tudi na življenjsko nevarne okoliščine, poleg tega pa pobira in prinaša različne predmete, torej ključe ali telefon, odpira in zapira vrata, prižiga in ugaša luči … mu skratka v vseh pogledih olajšuje in izpopolnjuje življenje.
Vse naslednje oddaje druge sezone pa si boste na VOYO lahko ogledali že en teden pred predvajanjem na POP TV.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV