Izkušeni vrtnarji vedo, kako zelo pomembno je, da za hortenzije skrbimo vse leto, tudi takrat, kadar te ne cvetijo. Februar je najboljši mesec, da obrežemo njihova odmrla stebla, saj bodo tako poleti še bolj bujno cvetele – a previdno, to ne velja za vse vrste hortenzij.
Vrtnice so stalnica v mnogih vrtovih, ne glede na to, ali so posajene kot glavne rastline ali kot cvetoča cvetlična kulisa. Toda tako kot so čudovite, znajo biti včasih tudi muhaste. Eden od ključnih dejavnikov za njihovo uspevanje je med drugim tudi podpora okoliških rastlin.
S svojim dramatičnim videzom in puhastimi cvetovi je pampaška trava pogosta izbira za okrasne vrtove, znajde pa se tudi v venčkih, šopkih in je nasploh priljubljena naravna dekoracija. Gre za okrasno travo visoke rasti z nezamenljivim svetlim perjem, ki so v resnici pravzaprav cvetovi. Preberite, kaj pampaška trava potrebuje za bujno rast, in na kaj morate biti pozorni, da vam ne povzroči preveč težav.
Listnati ohrovt je priljubljena zimska zelenjava, uporabna na mnogo načinov – v solatah, zelenjavnih napitkih, juhah in še marsikje. Je sorodnica zelja, zato po okusu rahlo spominja nanj, vendar njegovi ohlapni, pokončni listi z valovitimi robovi za razliko od zelja ne tvorijo glave. Poglejmo, kakšne pogoje potrebuje za rast.
Najrazličnejše rastline, med katerimi se na vrtu najpogosteje znajdejo drevesa, grmovnice, pa tudi nižje rastoče rastline, so čudovita popestritev vsakega vrta. Vendar pa to ne velja za vse. Pri izbiri seveda upoštevamo, ali so pogoji za določeno vrsto primerni, vedeti pa moramo tudi, katere so tiste, ki jih na svojem vrtu iz takšnega ali drugačnega razloga ne želimo. Naredijo lahko namreč več škode kot koristi, zato naj vas ne zavede njihov lep videz.
Orhideje so ena izmed najpogostejših izbir za sobne rastline. Morda gre njihovo priljubljenost pripisati zanimivi zgodovini, bogati simbolični vrednosti ali pa preprosto dejstvu, da imajo čudovite cvetove. Za gojenje in vzdrževanje orhidej boste potrebovali nekaj znanja ter dobro mero potrpežljivosti, prav pa vam bo prišel tudi kakšen nasvet, kako ukrepati, če vašo rastlino napade bolezen. Nadaljujte z branjem, če želite izvedeti, kateri so najpogostejši škodljivci in bolezni orhidej ter načine, kako jih preprečiti.
Križnolistni mleček je rastlina, ki razdvaja. Nekateri jo sadijo, ker naj bi odganjala voluharje in krte, drugi se je bojijo, ker je izjemno strupena, celo tako, da je že majhna kapljica njenega mlečka dovolj za opeklino na koži. Dejstvo pa je, da se je, ko se enkrat zasadi na vašem vrtu, težko znebite.
Poleti je kompostiranje enostavno. Temperature so visoke in na voljo je obilo mehkega zelenega materiala, ki se razgradi zelo hitro. Nasprotno pa lahko pozimi temperatura v središču kompostnega kupa pade do točke, ko je razgradnja slabša. Čeprav to še vedno ne pomeni, da je proces popolnoma ustavljen, pa obstajajo načini, kako pospešiti zimsko kompostiranje in pridelati več komposta tudi v najhladnejšem delu leta.
Čestitke, pravkar ste kupili novo sobno rastlino. Morda je to vaša prva lončnica ali pa ste kakšno že morali vreči stran. Ne glede na to, koliko jih je v vaši oskrbi že uspešno preživelo in koliko ne, imamo za vas nekaj nasvetov, ki jih je pametno upoštevati, ko v svoj dom prinesete novo rastlino.
Začetek leta s seboj prinaša nove trende, bližajoča se pomlad pa pomeni, da bomo lahko kmalu začeli urejati svoje vrtove, balkone in okenske police. To je torej odličen čas za razmislek o tem, katere cvetlice bodo to sezono krasile zunanjost našega doma.
Gotovo se vam je kdaj zgodilo, da ste posejali semena, ki pa kljub temu, da ste jim zagotovili kar najboljše pogoje, preprosto niso vzklila. Na srečo obstaja preprost način, s katerim se lahko tej napaki izognete in kalivost semen preverite, še preden se lotite dela na vrtu.
Ker so naši vrtovi trenutno v obdobju mirovanja, lahko kar na kuhinjskem pultu ali okenski polici vzgojimo z vitamini in minerali bogat nadomestek, ki je vsestransko uporaben in izjemno zdrav. Govorimo o kalčkih, ki so zelo enostavni za vzgojo.